Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cheltuieli de protocol - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


cheltuieli de protocol


134 replies to this topic

#41 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 29 June 2006 - 09:00 PM

Pt.Marian Apetre : citeste cu atentie inceputul,adica inainte de a detalia cele trei sau patru puncte(nu am Ordinul 1714 la indemana ca sa iti pot cita exact);si vei observa ca este vb.de conditia pt. deduce pe cheltuiala bonurile,exceptie facand,bonurile pt. carburanti,care dau drept de deducere TVA.



#42 elena77

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 24 July 2007 - 07:01 AM

Stiu ca TVA aferent ch de protocol cu bauturile alcoolice si tutun nu este deductibil, dar cheltuielile sunt deductibile in limita prevazuta de Codul Fiscal? Caci nu gasesc nicaieri ca nu ar fi ... Va rog mult cu un sfat, daca se poate cu adresa la lege. Multumesc.




#43 cory1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 27 September 2007 - 10:38 AM

Vezi postareaggf, la Jun 21 2006, 04:28 PM, a spus:

mihails2005 a spus:

impozitul pe profit se calculeaza lunar.Deductibilitatea ch cu protocolul deci se calculeaza tot lunar?

Cota nedeductibila o calculezi la sfarsitul exercitiului financiar , cand calculezi impozitul final


buna ziua. sa inteleg ca in timpul anului (de ex, la sfarsitul trim. 2) nu calculez cota deductibila pt ch de protocol?? cheltuielile de protocol sunt considerate nedeductibile pana la sfarsitul exercitiului financiar? va rog, lamuriti-ma! firma noastra plateste de anul acesta impozit pe profit, si sunt cam in ceata cu notiunea acestea



#44 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2007 - 02:12 PM

Vezi postareaelena77, la Jul 24 2007, 08:01 AM, a spus:

Stiu ca TVA aferent ch de protocol cu bauturile alcoolice si tutun nu este deductibil, dar cheltuielile sunt deductibile in limita prevazuta de Codul Fiscal? Caci nu gasesc nicaieri ca nu ar fi ... Va rog mult cu un sfat, daca se poate cu adresa la lege. Multumesc.
si eu am cautat si nu am gasit ca nu ar fi :smile:

si prietena mea Daiana a cautat (ca am rugat-o eu) si nici ea nu a gasit ca nu ar fi deduct. in limita prevazuta de CF.

concluzia mea : sunt ded. SI ELE, in acea limita ! numai TVA-UL NU E DED. NICICUM !



#45 lorelei2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 12 December 2007 - 06:09 PM

va rog sa ma ajutati si pe mine- am urmatoarea situatie:
SC platitoare de impozit pe profit hotaraste sa organizeze de sarbatori la restaurant pentru angajati o masa festiva.
Cum este tratat dpdv financ ac lucru?
-ch. de protocol sau este consid. cadou din partea firmei?
Ce contributii tr. sa plateasca unitatea si implicit angajatii? (daca este consid ch pt angajati)
Suma orientativa totala ar fi 5000 Ron la 6 angajati.
daca s-ar putea si baza legala....... :smile:



#46 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2007 - 12:54 AM

Eu personal as trata-o ca o cheltuiala de protocol ( asta e parerea mea )



#47 maria24s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 18 December 2007 - 09:26 AM

Pentru bauturile alcoolice si produsele din tutun nu se deduce tva-ul, nu ca este considerat nedeductibil, inregistrezi 6231=401 cu toata valoarea facturii sau bonului fiscal fara sa implici contul de tva. La cea de-a doua problema procedura este corecta.
Sper ca ti-am fost de ajutor



#48 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 08 January 2008 - 10:46 PM

Vezi postareamaria24s, la Dec 18 2007, 09:26 AM, a spus:

Pentru bauturile alcoolice si produsele din tutun nu se deduce tva-ul, nu ca este considerat nedeductibil, inregistrezi 6231=401 cu toata valoarea facturii sau bonului fiscal fara sa implici contul de tva. La cea de-a doua problema procedura este corecta.
Sper ca ti-am fost de ajutor
eu inca sunt nelamurita daca dupa ce s-a calculat 2% ,pe suma ramasa se rectifica tva-ul la sf anului prin 635=4427



#49 tudorachee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti, Gara Obor
  • Interests:Contabilitate si afaceri

Postat 09 January 2008 - 12:07 PM

Vezi postareadianuta77, la Feb 2 2005, 02:23 PM, a spus:

Buna ziua!

Am si eu o nelamurire:
Firma la care lucrez eu cumpara cafea, apa plata si apa minerala pentru angajatii societatii.
Intrebarea mea este daca aceste cheltuieli sunt considerate cheltuieli de protocol sau cheltuieli cu alte materiale consumabile, tinand cont ca ele sunt cheltuieli pentru angajati?
:?
Va rog, ajutati-ma!

Am nevoie de niste pareri!

Eu deduc in limita achizitiilor in valoare de 2% din profit, in rest, nu inregistrez pe firma nimic ce depaseste 2%



#50 tudorachee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti, Gara Obor
  • Interests:Contabilitate si afaceri

Postat 09 January 2008 - 12:13 PM

Vezi postareadalila1ro, la May 19 2006, 05:17 PM, a spus:

mihael@ a spus:

Septimiu a spus:

gherghi a spus:

Daca ai factura pentru acele cheltuieli de protocol (fara tutun si alcool), atunci TVA-ul se poate deduce linistit. Cheltuielile de protocol sunt nedeductibile peste limita de 2% aratata.
si tva-ul aferent protocolului ce depaseste 2% este nedeductibil... si se trece pe cheltuieli la sfarsit de an... cititi cu atentie codul fiscal... profesoara are dreptate

Sunt de acord, problema este cand bagi factura de unde stii daca se va incadra sau va depasi cei 2%???
Nu pot sa cred!
Vreti sa spuneti ca daca chelt.de protocol depasesc pragul de dedeuctibilitate,pt.diferenta nedeductibila calculez si T.V.A.? :shock: Pe care-l trec pe nedeductibil?Sunt cu codul fiscal in fata.....va rog aratati-mi unde se specifica ca se calculeaza si se trece pe nededuct.tva-ul?

Eu le cumpar multe pe bon si nu deduc deloc tva inca de la prima inregistrare a bonului fiscal



#51 MariucaLuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2008 - 05:48 PM

Am inteles cum sta treaba cu 2% si TVA-ul pt firmele platitoare de imp pe profit. Dar pt microintreprinderi ce fac cu TVA-ul aferent cheltuielilor de protocol? e deductibil sau nu?



#52 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 11 January 2008 - 06:28 PM

Vezi postareaMariucaLuca, la Jan 11 2008, 03:48 PM, a spus:

Am inteles cum sta treaba cu 2% si TVA-ul pt firmele platitoare de imp pe profit. Dar pt microintreprinderi ce fac cu TVA-ul aferent cheltuielilor de protocol? e deductibil sau nu?

Buan. Pentru microintreprindere, daca depasesti 2%, iti colectezi TVA pentru val.care depaseste. 635(analitic) =4427.
Nu ai treaba cu cheltuielile , doar trebuie sa-ti colectezi TVA.



#53 fetele

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 24 January 2008 - 02:10 PM

Pe parcursul anului 2007 cheltuielile de protocol le-am inregistrat ca cheltuieli nedeductibile.
Va rog daca se poate sa-mi spuneti la sfarsitul anului cum cotez cei 2% cheltuieli de protocol ca fiind cheltuieli deductibile.
Va multumesc.



#54 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 25 January 2008 - 09:44 AM

Vei tine cont de cei 2% din PB doar la calculul impozitului pe profit, se evidentiaza in registrul fiscal si in decl 101. Nu apar distinct in contab, dar daca vrei neaparat poti face un analitic distinct la 623, desi eu nu-i vad rostul.
iuliana



#55 fetele

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 28 January 2008 - 08:41 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la Jan 25 2008, 11:44 AM, a spus:

Vei tine cont de cei 2% din PB doar la calculul impozitului pe profit, se evidentiaza in registrul fiscal si in decl 101. Nu apar distinct in contab, dar daca vrei neaparat poti face un analitic distinct la 623, desi eu nu-i vad rostul.

Sa ma lamuresc putin,
in programul de conta am inregistrat
FACTURILE in jurnalul de cumparaturi 623.01=401, cu mentiunea TVA NEDEDUCTIBIL si la procesare mi-a afisat
635.01(cheltuieli cu TVA nedeductibil)=4426.01(TVA nedeductibil), tot anul.
De pe forum am inteles ca in decembrie reglez cei 2% din cheltuielile de protocol, ca fiind cheltuieli deductibile, cum!
Va rog luminati-ma!



#56 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2008 - 01:55 AM

Vezi postareafetele, la Jan 28 2008, 08:41 PM, a spus:

...De pe forum am inteles ca in decembrie reglez cei 2% din cheltuielile de protocol, ca fiind cheltuieli deductibile, cum!
Va rog luminati-ma!
CODUL FISCAL din 22 decembrie 2003 (Legea nr. 571/2003)
Art. 21: Cheltuieli
(3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:
s) cheltuielile de protocol în limita unei cote de 2 % aplicată asupra diferenței rezultate dintre totalul veniturilor impozabile și totalul cheltuielilor aferente veniturilor impozabile, altele decât cheltuielile de protocol și cheltuielile cu impozitul pe profit;
radu_o



#57 floriflorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 January 2008 - 07:47 AM

Vezi postareafetele, la Jan 28 2008, 08:41 PM, a spus:

Vezi postareaIULIANA1207, la Jan 25 2008, 11:44 AM, a spus:

Vei tine cont de cei 2% din PB doar la calculul impozitului pe profit, se evidentiaza in registrul fiscal si in decl 101. Nu apar distinct in contab, dar daca vrei neaparat poti face un analitic distinct la 623, desi eu nu-i vad rostul.

Sa ma lamuresc putin,
in programul de conta am inregistrat
FACTURILE in jurnalul de cumparaturi 623.01=401, cu mentiunea TVA NEDEDUCTIBIL si la procesare mi-a afisat
635.01(cheltuieli cu TVA nedeductibil)=4426.01(TVA nedeductibil), tot anul.
De pe forum am inteles ca in decembrie reglez cei 2% din cheltuielile de protocol, ca fiind cheltuieli deductibile, cum!
Va rog luminati-ma!

Deductibilitatea cheltuielilor de protocol, cei 2% trebuiau calculati trimestrial. Ar fi trebuit sa ai inregistrarea :
623=401 si 4426=401 ( daca ai avut facturi fiscale), iar trimestrial , pentru partea de protocol ce depasea 2% trebuia sa reglezi tva respectiv 635=4426.



#58 fetele

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 29 January 2008 - 01:18 PM

Vezi postareafloriflorina, la Jan 29 2008, 09:47 AM, a spus:

Vezi postareafetele, la Jan 28 2008, 08:41 PM, a spus:

Vezi postareaIULIANA1207, la Jan 25 2008, 11:44 AM, a spus:

Vei tine cont de cei 2% din PB doar la calculul impozitului pe profit, se evidentiaza in registrul fiscal si in decl 101. Nu apar distinct in contab, dar daca vrei neaparat poti face un analitic distinct la 623, desi eu nu-i vad rostul.

Sa ma lamuresc putin,
in programul de conta am inregistrat
FACTURILE in jurnalul de cumparaturi 623.01=401, cu mentiunea TVA NEDEDUCTIBIL si la procesare mi-a afisat
635.01(cheltuieli cu TVA nedeductibil)=4426.01(TVA nedeductibil), tot anul.
De pe forum am inteles ca in decembrie reglez cei 2% din cheltuielile de protocol, ca fiind cheltuieli deductibile, cum!
Va rog luminati-ma!

Deductibilitatea cheltuielilor de protocol, cei 2% trebuiau calculati trimestrial. Ar fi trebuit sa ai inregistrarea :
623=401 si 4426=401 ( daca ai avut facturi fiscale), iar trimestrial , pentru partea de protocol ce depasea 2% trebuia sa reglezi tva respectiv 635=4426.

Asa si e, daca treceam toate facturile de protocol ca fiind facturi deductibile, in timpul trimestrului si la sfarsit de trimestrul reglam diferenta, dar la mine nelamurirea e alta.
Toate facturile de protocol le-am prins in contabilitate ca fiind facturi nedeductibile!

La 4426 am analitice 4426.01 TVA ndeductibil si 4426.02, TVA deductibil.
Eu constat ca tot anul am 623.01(cheltuieli nedeductibile)=401 si
4426.01(TVA NEDEDUCTIBIL)=401
si reglat lunar 635.01(CHELTUIELI T.V.A. NEDEDUCTIBIL)=4426.01 (T.V.A. NEDEDUCTIBILA)
Mai departe cum???



#59 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 January 2008 - 03:08 PM

Vezi postareafloriflorina, la Jan 29 2008, 07:47 AM, a spus:

Deductibilitatea cheltuielilor de protocol, cei 2% trebuiau calculati trimestrial. Ar fi trebuit sa ai inregistrarea :
623=401 si 4426=401 ( daca ai avut facturi fiscale), iar trimestrial , pentru partea de protocol ce depasea 2% trebuia sa reglezi tva respectiv 635=4426.
Nu trimestrial, ci la sfarsitul anului, iar inregistrarea contabila este 635=4427.
Pentru a colecta TVA-ul aferent depasirii plafonului aferent cheltuielilor de protocol (daca TVA-ul aferent depasirii a fost dedus in timpul anului) se iau in considerare datele raportate in situatiile financiare anuale. Taxa colectata aferenta depasirii se calculeaza si se include in decontul intocmit pentru perioada fiscala in care persoana impozabila a depus sau trebuie sa depuna situatiile financiare anuale. Asadar, in timpul anului deduci TVA-ul aferent cheltuielilor de protocol, iar la sfarsitul anului colectezi TVA-ul aferent depasirii plafonului.



#60 floriflorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 January 2008 - 07:10 PM

Vezi postareafetele, la Jan 29 2008, 01:18 PM, a spus:

Vezi postareafloriflorina, la Jan 29 2008, 09:47 AM, a spus:

Vezi postareafetele, la Jan 28 2008, 08:41 PM, a spus:

Vezi postareaIULIANA1207, la Jan 25 2008, 11:44 AM, a spus:

Vei tine cont de cei 2% din PB doar la calculul impozitului pe profit, se evidentiaza in registrul fiscal si in decl 101. Nu apar distinct in contab, dar daca vrei neaparat poti face un analitic distinct la 623, desi eu nu-i vad rostul.

Sa ma lamuresc putin,
in programul de conta am inregistrat
FACTURILE in jurnalul de cumparaturi 623.01=401, cu mentiunea TVA NEDEDUCTIBIL si la procesare mi-a afisat
635.01(cheltuieli cu TVA nedeductibil)=4426.01(TVA nedeductibil), tot anul.
De pe forum am inteles ca in decembrie reglez cei 2% din cheltuielile de protocol, ca fiind cheltuieli deductibile, cum!
Va rog luminati-ma!

Deductibilitatea cheltuielilor de protocol, cei 2% trebuiau calculati trimestrial. Ar fi trebuit sa ai inregistrarea :
623=401 si 4426=401 ( daca ai avut facturi fiscale), iar trimestrial , pentru partea de protocol ce depasea 2% trebuia sa reglezi tva respectiv 635=4426.

Asa si e, daca treceam toate facturile de protocol ca fiind facturi deductibile, in timpul trimestrului si la sfarsit de trimestrul reglam diferenta, dar la mine nelamurirea e alta.
Toate facturile de protocol le-am prins in contabilitate ca fiind facturi nedeductibile!

La 4426 am analitice 4426.01 TVA ndeductibil si 4426.02, TVA deductibil.
Eu constat ca tot anul am 623.01(cheltuieli nedeductibile)=401 si
4426.01(TVA NEDEDUCTIBIL)=401
si reglat lunar 635.01(CHELTUIELI T.V.A. NEDEDUCTIBIL)=4426.01 (T.V.A. NEDEDUCTIBILA)
Mai departe cum???

Atunci nu ramane decat sa faci reglare in decembrie 2008 , pentru suma de cheltuili de protocol ce se incadreaza in cei 2%, respectiv :
623.01=401 cu sua in rosu ( suma ce se incadreaza in 2%)
4426.01=401 cu suma in rosu aferente celor 2%
635.01=4426.01 cu suma in rosu,

si implicit:

623 ( deductibil) = 401 suma ce se incadreaza in 2%
4426.02 =401 tva aferent celor 2%

Aceasta postare a fost editata de floriflorina: 29 January 2008 - 07:11 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL