Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
INCHIDERE 31.12.2006 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


INCHIDERE 31.12.2006

78 replies to this topic

#61 L 79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 31 March 2007 - 11:12 PM

Daca acopar pierderea din anul 2006 cu alte rezerve constituite in anii precenti, calculez 16% impozit la acestea?



#62 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 12 April 2007 - 04:02 PM

Am o nelamurire: Ce scrieti voi la note explicative-rapartizare profit, daca firma a realizat profit si ramane la 31.12.2006 in contul 121(practic nu e repartizat)? Ca doar dupa depunerea situatiilor financiare se face hot.Aga si se repartizeaza profitul, dar notele se fac cu data de 31.12.2006? :pullhair:




#63 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 12 April 2007 - 07:11 PM

Va rooooog! :pullhair:



#64 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 12 April 2007 - 08:03 PM

Vezi postarealucis, la Apr 12 2007, 05:02 PM, a spus:

Am o nelamurire: Ce scrieti voi la note explicative-rapartizare profit, daca firma a realizat profit si ramane la 31.12.2006 in contul 121(practic nu e repartizat)? Ca doar dupa depunerea situatiilor financiare se face hot.Aga si se repartizeaza profitul, dar notele se fac cu data de 31.12.2006? :pullhair:
:biggrin: :lostit (13):
nu mi-o lua in nume de rau ca rad, te inteleg foarte bine pt ca suntem de aceeasi parte a baricadei, dar chiar ca te-ai incurcat in ....termene, sa spunem.
pai cum sa faci AGA dupa ce depui situatiile financiare ?? nu trebuie sa le aprobie cineva, adica AGA?
iar notele explicative sunt ........ explicative. scrii acolo tot ce are sens in explicarea bilantului si nu cred ca se depun doar limitandu-se la 31.12.2006. Nu? Voi ce spuneti?

P.S. PETRE TUTEA SPUNEA CA : UMORUL ESTE AL OMULUI SUPERIOR (a se citi omul care progreseaza continuu). OMUL INFERIOR (DE JOASA SPETA) FACE NUMAI BASCALIE ! (iar eu, fac ....umor :pullhair: ....deci, nu uitati!)

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 12 April 2007 - 08:10 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#65 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 12 April 2007 - 08:10 PM

Ai mare dreptate Roberantal,dar Aga se inruneste la ei odata pentru a aproba situatiile de la 31.12.2006 si dupa ce depun sit fin se intrunesc si repartizeaza profit! Cred ca si eu nu ma exprim chear pe intelese, ca sincera am si obosit de atatea termene si depuneri si etc :pullhair:



#66 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 12 April 2007 - 08:36 PM

Cred ca o sa zic, ca ramine nerepartizat pina la hot aga asa cum se vede si in balanta !A? :pullhair:



#67 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 12 April 2007 - 09:26 PM

Vezi postarealucis, la Apr 12 2007, 09:36 PM, a spus:

Cred ca o sa zic, ca ramine nerepartizat pina la hot aga asa cum se vede si in balanta !A? :pullhair:

'IHI! :pullhair: asa mai merge :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 12 April 2007 - 09:28 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#68 abigail

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:iasi

Postat 24 May 2007 - 02:46 PM

Vezi postarealucis, la Apr 12 2007, 09:36 PM, a spus:

Cred ca o sa zic, ca ramine nerepartizat pina la hot aga asa cum se vede si in balanta !A? :smile:


Fii amabil,

dupa parerea ta care formulare e incorecta(daca e una )
121=117 excedentul precedent amanat la repartizare
121=117 excedentul precedent lasat in asteptare pt a fi repartizat ,ulterior pe destinatii ,cu aprobare aga .

Multumesc



#69 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 24 May 2007 - 03:30 PM

Vezi postareaabigail, la May 24 2007, 03:46 PM, a spus:

Fii amabil,
dupa parerea ta care formulare e incorecta(daca e una )
121=117 excedentul precedent amanat la repartizare
121=117 excedentul precedent lasat in asteptare pt a fi repartizat ,ulterior pe destinatii ,cu aprobare aga .
Multumesc

suntem cumva la camera ascunsa....a?..... :tongue:

121=117 rezultatul precedent reportat in anul curent :wink: . e bine? :smile:
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#70 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 25 May 2007 - 09:11 AM

La 31.12.2006 am profit contabil(in afara de cont 691 mai am si alte chelt. nedeductibile fiscal) si profit impozabil, acuma in mai 2007 asociatii vor dividende si fac hot aga.Care profit il impart pe divid?



#71 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 25 May 2007 - 01:49 PM

Vezi postarealucis, la May 25 2007, 10:11 AM, a spus:

La 31.12.2006 am profit contabil(in afara de cont 691 mai am si alte chelt. nedeductibile fiscal) si profit impozabil, acuma in mai 2007 asociatii vor dividende si fac hot aga.Care profit il impart pe divid?
profitul net (dupa ce scazi impozitul pe profit) il imparti la dividende (din acestea retii cei 16% in plus ca impozit pe dividende iar ce ramane este partea ce revine fiecaruia)

ierarhia in acest caz este:
- profit contabil
- profit impozabil
- impozit pe profit
- profit net
- impozit pe dividende
- dividende nete de repartizat
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#72 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 25 May 2007 - 02:49 PM

Multumesc Robert! La 01.01.2007 am facut 121=117, deci in 117 am acel profit net pe care acuma il repartizez pe dividende! :smile:



#73 abigail

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:iasi

Postat 25 May 2007 - 11:58 PM

Vezi postarearobertantal, la May 24 2007, 04:30 PM, a spus:

Vezi postareaabigail, la May 24 2007, 03:46 PM, a spus:

Fii amabil,
dupa parerea ta care formulare e incorecta(daca e una )
121=117 excedentul precedent amanat la repartizare
121=117 excedentul precedent lasat in asteptare pt a fi repartizat ,ulterior pe destinatii ,cu aprobare aga .
Multumesc

suntem cumva la camera ascunsa....a?..... :tongue:

121=117 rezultatul precedent reportat in anul curent :wink: . e bine? :smile:


:biggrin:
nu stiu, de aceea te-am intrebat.
cica ar fi o "camera ascunsa" pe-aici,relativ probabil la functiunea ct 117.
Oricum ms de raspuns :thumbup:



#74 anamaria_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 31 May 2007 - 08:46 PM

am inteles a pierderea se inreg 117=121 cu val pierderii
insa cineva mia spus ca trebuia sa inregistrez si 121=121 cu val pierderii pe minus.
trebuie si aceasta inreg?este corecta?



#75 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 31 May 2007 - 11:46 PM

Vezi postareaanamaria_ro, la May 31 2007, 09:46 PM, a spus:

am inteles a pierderea se inreg 117=121 cu val pierderii
insa cineva mia spus ca trebuia sa inregistrez si 121=121 cu val pierderii pe minus.
trebuie si aceasta inreg?este corecta?

probabil ca era "inginer financiar' :wink:

cea corecta e 117=121 la 01.01.2007
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#76 iulica.56

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:DIOSTI-JUD.DOLJ
  • Interests:PROBLEME CONTABILITATE DE ORICE FEL.

Postat 01 June 2007 - 08:21 AM

Cu parere de rau trebuie sa iti spun ca nu era ,, inginerie financiara''si aceasta contare era admisa de lege pentru reglarea rulajelor in anul urmator.La sf.anului cind societatea avea profit se repartiza prin 129,iar in anul urmator se inchedea contul 121=129 cu profitul repartizat si concomitent se facea si reglajul rulajelor la 121 si 129 astfel 121=121 in rosu si 129=129 in rosu.In acest fel rulajul lui 121 si 129 de anul acesta ramine curat si poti sa verifici daca debitul ct.121=cu creditul conturilor din grupa 6xxx iar rulajul creditor al lui 121 =rulajul debitor al conturilor din grupa 7xxx mai putin rulajul ct 711 care se inchide pe sold.
Ia mai ginditiva si vedeti cum este.
nimeni nu le stie pe toate si niciodata nu este prea tirziu pentru a invata.



#77 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 02 June 2007 - 09:41 PM

Vezi postareaiulica.56, la Jun 1 2007, 09:21 AM, a spus:

Cu parere de rau trebuie sa iti spun ca nu era ,, inginerie financiara''si aceasta contare era admisa de lege pentru reglarea rulajelor in anul urmator.La sf.anului cind societatea avea profit se repartiza prin 129,iar in anul urmator se inchedea contul 121=129 cu profitul repartizat si concomitent se facea si reglajul rulajelor la 121 si 129 astfel 121=121 in rosu si 129=129 in rosu.In acest fel rulajul lui 121 si 129 de anul acesta ramine curat si poti sa verifici daca debitul ct.121=cu creditul conturilor din grupa 6xxx iar rulajul creditor al lui 121 =rulajul debitor al conturilor din grupa 7xxx mai putin rulajul ct 711 care se inchide pe sold.
Ia mai ginditiva si vedeti cum este.
unde scrie ca pentru aceasta speta nu "avea-i" voie sa folosesti analitice pentru 121? si unde mai scrie ca daca nu "reusea-i" sa citesti sinteticele, nu "putea-i" apela la fisa analitica?
ia mai ganditi-va :wink: si vedeti cum "ierea" ! :cool:

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 02 June 2007 - 09:44 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#78 iulica.56

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:DIOSTI-JUD.DOLJ
  • Interests:PROBLEME CONTABILITATE DE ORICE FEL.

Postat 04 June 2007 - 11:35 AM

Nu am spus nimic de genul acesta si nu voi spune,Am vrut numai sa traduc cuvintul ,, inginerie" si ca daca te uiti in balanta sintetica la rulajele contului 121 iti dai seama imediat ca inchiderile sint facute corect.fiecare deschide cite analitice doreste.Si am mentionat ca se regaseste acea contare si incarti de monografii editate de M.F drept pentru care voi atasa o fila dintr-un manual de contabilitate agenti economici aparuta in 1999.
Deci cam asa ,,ierea" prin 1999.

Fisiere atasate


nimeni nu le stie pe toate si niciodata nu este prea tirziu pentru a invata.



#79 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 04 June 2007 - 01:04 PM

atunci daca e permis, se poate. multumesc pentru completare si exemplu. :smile:
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL