Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozit 30.09 achitat si neinregistrat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozit 30.09 achitat si neinregistrat

4 replies to this topic

#1 Cristian Mazilu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara, Romania

Postat 11 January 2007 - 12:31 AM

Buna... dimineata :)

Am preluat o firma de la cineva, cu evidenta toata la 30.09.2006, firma platitoare de impozit pe profit 16%, fara angajati/salarii/impozit pe salarii, infiintata in aprilie 2006.

La 30.09, in evidenta nu aparea nici un rulaj de-a lungul anului nici in 691 si nici in 4411. Cu toate acestea, firma a avut profit, a declarat ca are de platit impozit 113 ron, pe care i-a si platit. Am vreo modalitate de a corecta aceasta situatie, fara sa ii refac situatia pe luna septembrie? Adica, sa evidentiez cei 113 ron care ii avea de platit, si pe care i-a si platit? Daca da, e suficient 691 = 4411 la 01.10 + plata efectuata?

Multumesc mult mult.

Aceasta postare a fost editata de Cristian Mazilu: 11 January 2007 - 12:34 AM




#2 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 11 January 2007 - 07:50 PM

pai nici plata nu inregistrat-o? 441=5121? at cum de stii ca platit imp pe pf?
din fisa pe platitor?
Daca stii din fisa pe platiror , de la finante, te sfatuiesc sa te uiti si la banca sa nu cumva sa fie o gresala ,fie de contare .. fie de scris gresit nr de evidenta.
Daca chiar a platit imp pe pf ,da poti inreg 691=441 si 441=5121 la 01.01.2006.
Dar ma repet cum de nu einreg plata in contab? cum i-a dat soldul de la banca?

da... s-a rezolvat!Nu se poate.



#3 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2007 - 08:21 PM

Vezi postareadana77, la Jan 11 2007, 09:50 PM, a spus:

pai nici plata nu inregistrat-o? 441=5121? at cum de stii ca platit imp pe pf?
din fisa pe platitor?
Daca stii din fisa pe platiror , de la finante, te sfatuiesc sa te uiti si la banca sa nu cumva sa fie o gresala ,fie de contare .. fie de scris gresit nr de evidenta.
Daca chiar a platit imp pe pf ,da poti inreg 691=441 si 441=5121 la 01.01.2006.
Dar ma repet cum de nu einreg plata in contab? cum i-a dat soldul de la banca?

nu ati luat in calcul ca administratorul, asociatul putea sa achite in numerar suma respectiva si sa nu fi bagat chitanta in registrul de casa !!!! am mai vazut minuni din acestea !!!!!



#4 Cristian Mazilu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara, Romania

Postat 11 January 2007 - 08:39 PM

Vezi postareavulpisor, la Jan 11 2007, 08:21 PM, a spus:

Vezi postareadana77, la Jan 11 2007, 09:50 PM, a spus:

pai nici plata nu inregistrat-o? 441=5121? at cum de stii ca platit imp pe pf?
din fisa pe platitor?
Daca stii din fisa pe platiror , de la finante, te sfatuiesc sa te uiti si la banca sa nu cumva sa fie o gresala ,fie de contare .. fie de scris gresit nr de evidenta.
Daca chiar a platit imp pe pf ,da poti inreg 691=441 si 441=5121 la 01.01.2006.
Dar ma repet cum de nu einreg plata in contab? cum i-a dat soldul de la banca?

nu ati luat in calcul ca administratorul, asociatul putea sa achite in numerar suma respectiva si sa nu fi bagat chitanta in registrul de casa !!!! am mai vazut minuni din acestea !!!!!

Nu. Evidenta este oprita la 30.09.2006, de atunci nu mai e NIMIC inregistrat in contabilitate.

Plata a fost facuta cu OP, cu nr. de evidenta a platii, tot. Am verificat si la Finante, banutii sunt intrati la ei ca si impozit pe profit. Eu am aflat asta si de la Finante, dar si de la Banca. Pur si simplu, administratorul s-a dus cu un OP pe valoarea calculata de fostul contabil dar ne-evidentiata in acte (adica, a facut venituri - cheltuieli si i-a spus ca 16% din asta plateste impozit). Omul s-a dus la Banca, banca i-a vizat OP-ul si... asta e.



#5 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 January 2007 - 10:20 PM

nu inteleg de ce va pierdeti in amanunte ... e asa de obositor uneori de urmarit topicul

intrebarea era : cum sa corecteze evidenta fara sa modifice sept.
normal ca plata nu era inregistrata ca doar contabilul nu i-a calculat obligatiile inainte de sfirsitul lunii sept, ca sa se poata vedea plata in evidente. dar inregistrarea impozitului trebuia facuta la sept.
deci...
corecteaza la 01.10 ca n-ai ce face






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL