Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Neplatitori TVA care fac import - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Neplatitori TVA care fac import

2 replies to this topic

#1 filipa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 11 January 2007 - 07:41 AM

Ce se intampla cu neplatitorii de tva care fac import :
1, din tari membre UE
2, din tari care nu sunt membre UE
Este mai bine ca o firma care se infiinteaza si care stie ca va face importuri din tari care nu sunt membre UE sa se declare neplatitoare de tva ????

Helpppppppppppp, please



#2 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 11 January 2007 - 08:52 AM

Din cate stiu eu, nu sunt chiar sigura lucrurile stau cam asa:
- importuri UE : - nu ai cod de inregistrare in scopuri de TVA , asa ca partenerul strain iti va factura inclusiv TVA-ul pe care il datoreaza el in tara lui. La intrarea in tara se face un decont special pt neplatitori cu care se plateste tva datorat statului roman (19%). Practic se plateste in ambele parti tva-ul
- importuri din afara UE: - pe baza decontului special se plateste TVA la intrarea marfurilor in tara.

Daca e mai avantajos sa te inregistrezi platitor sau neplatitor e greu de spus, depinde de mai multe lucruri: daca o sa faci sau nu ceva investitii, daca clientii tai sunt persoane fizice sau persoane juridice (care nu prea accepta sa cumpere marfa de la un neplatitor) etc.




#3 filipa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 11 January 2007 - 09:05 AM

Vezi postareamiha m, la Jan 11 2007, 08:52 AM, a spus:

Din cate stiu eu, nu sunt chiar sigura lucrurile stau cam asa:
- importuri UE : - nu ai cod de inregistrare in scopuri de TVA , asa ca partenerul strain iti va factura inclusiv TVA-ul pe care il datoreaza el in tara lui. La intrarea in tara se face un decont special pt neplatitori cu care se plateste tva datorat statului roman (19%). Practic se plateste in ambele parti tva-ul
- importuri din afara UE: - pe baza decontului special se plateste TVA la intrarea marfurilor in tara.

Daca e mai avantajos sa te inregistrezi platitor sau neplatitor e greu de spus, depinde de mai multe lucruri: daca o sa faci sau nu ceva investitii, daca clientii tai sunt persoane fizice sau persoane juridice (care nu prea accepta sa cumpere marfa de la un neplatitor) etc.


Multumesc pt raspuns dar mai am o nedzmerire
scrie in codul fiscal ceva cu achizitiile intracomunitare care depasesc pragul de 10,000 eur si peste acest prag neplatitorii de tva tr sa se declare platitori , ce sens mai are daca eu neplatitor cand iomport platesc tva -ul in vama ca si pana acum .
Nu inteleg asta cu cei 10,000 eur






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL