Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Autorizatii, avize, licente firma - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Autorizatii, avize, licente firma

caen autorizatii functionare
98 replies to this topic

#1 laura_gavrilita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Codlea

Postat 11 January 2007 - 09:40 AM

Aveti idee cam cat dureaza obtinerea autorizarii CECCAR a unei firme de contabilitate si expertiza?

Auzeam de un termen de 6 luni de la o cunoscuta, cu toate ca in REGULAMENTUL din 23 octombrie 1995 de organizare și funcționare a Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România - Republicare termenul este de 30 zile. Stie cineva mai multe detalii?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 April 2009 - 01:16 PM




#2 silvana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:timisoara
  • Interests:perfectionare profesionala

Postat 17 October 2007 - 11:25 AM

Buna ziua.Am si eu cateva nelamuriri pe care va rog sa mi le spuneti...
:smile: eu nu am facultatea de stiinte terminata,sunt in anul 1 , si as dori sa imi deschid o firma de conta cu o colega de lucru care nici ea nu are studii superioare.Amandoua avem doar experienta si calificari pt contabilitate primara, generala si contabilitate computerizata.
Experienta in domeniul contabilitatii este de 7 ani.
De ce acte am eu nevoie pt a putea indeplinii conditiile pt deschiderea firmei?
Imi pot deschide firma de conta , iar '' contabilul sef '' sa fie angajat ?
Lamuriti-ma va rog pentru ca sunt intr-o dilema totala si nu stiu incotro sa o iau.
Va multumesc si astept parerile dvs.

va multumesc anticipat



#3 fazyemo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 17 October 2007 - 11:51 AM

De ce nu intrebi la CECCAR? Am senzatia ca 50% din asociati (nu sunt sigur daca chiar asta este procentul si nu mai mult) trebuie sa fie expert contabil. :smile:

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 16 February 2010 - 03:17 PM




#4 ATEZOR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 18 October 2007 - 08:28 AM

Vezi postareasilvana, la Oct 17 2007, 12:25 PM, a spus:

Buna ziua.Am si eu cateva nelamuriri pe care va rog sa mi le spuneti...
:smile: eu nu am facultatea de stiinte terminata,sunt in anul 1 , si as dori sa imi deschid o firma de conta cu o colega de lucru care nici ea nu are studii superioare.Amandoua avem doar experienta si calificari pt contabilitate primara, generala si contabilitate computerizata.
Experienta in domeniul contabilitatii este de 7 ani.
De ce acte am eu nevoie pt a putea indeplinii conditiile pt deschiderea firmei?
Imi pot deschide firma de conta , iar '' contabilul sef '' sa fie angajat ?
Lamuriti-ma va rog pentru ca sunt intr-o dilema totala si nu stiu incotro sa o iau.
Va multumesc si astept parerile dvs.

Firma de conta se deschide doar cu avizul CECCAR, expertul/EXPERTII contabil tre' sa fie majoritar ca si parti sociale/actiuni si majoritar in CA.
Un expert poate fi dor intr-o firma de conta.



#5 cornel1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 18 October 2007 - 08:54 AM

este obligatoriu ca 50% din asociati sa fie experti contabili.....ceea ce tu nu poti pt ca esti student.



#6 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 18 October 2007 - 11:38 AM

Cel putin 51% ! In cazul tau,incearca sa faci un P.F. insa nu poti certifica bilanturi.



#7 Cristina_ntn

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 04 November 2007 - 02:22 AM

Puteti sa imi spuneti in ce consta acordul de la CECCAR? Daca mai este valabil si cam cat dsureaza? Multam

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 16 February 2010 - 03:17 PM




#8 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 04 November 2007 - 09:19 AM

Indiferent cum vrei sa te autorizezi trebuie sa fii contabil autorizat sau expert contabil si asta presupune sa iei examenul organizat de CECCAR si stagiu 3 ani apoi iar examen dupa stagiu.Informatiile pentru asta le gasesti pe www.ceccar.ro la "accesul la profesie".Dupa asta mai e conditia ca 51% din cei care fac firma sa fie membri activi CECCAR. Sincer la momentul asta e cam imposibil sa va faceti firma voastra.S-ar putea dar ar tb sa va asociati cu niste experti,si avand in vedere ca ei tb sa detina 51% Se cheama ca-i mai mult firma lor.Daaaaaaaaarrrrrrr nu disperati ,cimentati-va cunostintele intr-o firma de contabilitate si asteptati sa treaca timpul.Daca dupa ce va terminati studiile sunteti BETON ,o sa va fie simplu. Mult SUCCES!



#9 Cristina_ntn

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 25 November 2007 - 07:04 PM

Vezi postareasilvana, la Oct 17 2007, 11:25 AM, a spus:

Buna ziua.Am si eu cateva nelamuriri pe care va rog sa mi le spuneti...
:smile: eu nu am facultatea de stiinte terminata,sunt in anul 1 , si as dori sa imi deschid o firma de conta cu o colega de lucru care nici ea nu are studii superioare.Amandoua avem doar experienta si calificari pt contabilitate primara, generala si contabilitate computerizata.
Experienta in domeniul contabilitatii este de 7 ani.
De ce acte am eu nevoie pt a putea indeplinii conditiile pt deschiderea firmei?
Imi pot deschide firma de conta , iar '' contabilul sef '' sa fie angajat ?
Lamuriti-ma va rog pentru ca sunt intr-o dilema totala si nu stiu incotro sa o iau.
Va multumesc si astept parerile dvs.

Nu ai cum sa iti deschizi firma de contabilitate(firma de conta presupune macar 1 din 2 asociati sa fie expert contabil si sa detina 51% parti social, sau 2 asociati experti contabili din 3, etc)...poti poate sa deschizi o firma de consultanta (cod caen:7414 activitati de consultanta si management) dar asta nu iti da dreptul sa faci contabilitate si sa semnezibilant. Poti taia factura daca ai o astfel de activitate pentru prestari de servicii-consultanta, iar tu sa ii faci contabilitatea pe raspunderea patronului...asta cat va mai merge.
Pentru ceccar ai nevoie de:
-actul constitutiv in 2 exemplare din care sa reiasa activitatea pincipala contabilitate cod caen 7412 si activitati secundare, doar cele asemanatoare...nu o lista intreaga
-trebuie sa completezi un formular dat de ei
-trebuie sa ai carnetul de expert contabil vizat la zi si contributia platita
etc
Daca vrei mai multe informatii gasesti pe : www.ceccarbuc.ro sectiunea inscriere

O zi buna



#10 ANAO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 16 December 2007 - 10:14 PM

Intentionez sa-mi deschid un cabinet de consultanta contabila dar am nevoie de cateva lamuriri. Legislatia este stufoasa si as dori sa ma ajutati sa ajung mai usor la ce ma intereseaza. Din cate am aflat, pentru a functiona o astfel de firma, trebuie sa obtina avizul CECCAR inainte de a fi inregistrata la Reg Comertului. Mai mult decat atat, va trebui ca 1% din veniturile obtinute sa fie virate catre CECCAR. As dori referitor la acest lucru sa ma lamuresc..care este/sunt actul/actele normativ/e ce reglementeaza infiintarea si functionarea unui astfel de cabinet.

Cu respect si multumiri anticipate,
Oana



#11 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 16 December 2007 - 11:46 PM

Notiunea de cabinet mie imi este vaga. Se aplica de obicei la birul unei persoane fizice autorizate (avocat, notar). Vrei sa fi persoana fizica autorizata in domeniul contabilitatii sau firma din domeniul contabilitatii? In domeniul financiar-contabil sunt 3 tipuri de firme: audit, consultanta fiscala si contabilitate propriu-zisa (expertiza contabila). Pentru firma in domeniul contanilitatii este necesar avizul CECCAR si cel putin jumatate din actionari dar si din conducerea firmei sa fie membrii CECCAR. Ca persoana fizica se putea lucra pana acum fara acordul CECCAR, dar de curand se pare ca nu se mai poate sa lucrezi decat daca esti expert contabil membru CECCAR. Notiunea de consultanta iar e cam neclara. O firma vrea sa i se faca contabilitatea de catre un angajat priceput sau de un expert-contabil sau de catre o firma de contabilitate prin contract de prestari servicii. De ce ar dori doar o consultanta? Vrea intreaga contabilitate sau macar realizarea bilantului. Auditul seamana mai mult a consultanta, dar si aici trebuie sa fii membru al Camerei auditorilor.
In concluzie, daca nu esti expert contabil nu poti sa faci nimic de unul singur ci doar sa te angajezi la o firma sau sa te asociezi cu un expert contabil pentru a face o firma. Membrii CECCAR, platesc o cotizatie anuala acestui organism. Persoanele fizice achita o suma fixa, iar firmele de contabilitate au un anumit procent din cifra de afaceri.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#12 ANAO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 17 December 2007 - 11:27 PM

draga nopris,

multumesc ptr raspuns..hai acum sa fac putina lumina..deci: 1. vreau sa-mi infiintez (dupa explicatiile tale respectiv dupa tipurile de firme enumerate) o firma de contabilitate; 2. activitatea curenta m-a facut sa ma rup oarecum de activitatea propriu-zisa de contabilitate si de legislatia in domeniu; 3. sunt expert contabil. Acestea fiind spuse ajuta-ma, te rog, cu actele normative in masura sa reglementeze infiintarea unei asemenea firme. Acest tip de documentatie caut. Ti-as fi recunoscatoare daca ai putea sa ma ajuti. Multam anticipat!

Oana

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 16 February 2010 - 03:19 PM




#13 tmarcela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 28 December 2007 - 10:30 AM

OG 65/1994 , Regulamentul de Organizare si Functionare al CECCAR, republicat in MO nr. 153/28.03.2001



#14 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 28 December 2007 - 12:49 PM

Vezi postareaANAO, la Dec 17 2007, 11:27 PM, a spus:

1. vreau sa-mi infiintez...o firma de contabilitate; 2. activitatea curenta m-a facut sa ma rup oarecum de activitatea propriu-zisa de contabilitate si de legislatia in domeniu; 3. sunt expert contabil. Acestea fiind spuse ajuta-ma, te rog, cu actele normative in masura sa reglementeze infiintarea unei asemenea firme. Acest tip de documentatie caut. Ti-as fi recunoscatoare daca ai putea sa ma ajuti.!
Oana
Din ce mi-aduc aminte pt.infiintarea unei firme de contabilitate iti trebuie:
- daca esti expert contabil inactiv, trebuie sa devii activ platind o suma pentru perioada de inactivitate;
- trebuie sa faci Actul constitutiv (sau statutul) firmei si sa alegi (doar) coduri CAEN specifice unei firme de contabilitate;
- sa stabilesti (in statut sau actul constitutiv) care sunt persoanele care vor conduce (la inceput) firma, din care cel putin jumatate sa fie experti contabili;
- trebuie sa obtii o rezervare de nume pentru firma de la Of.Reg.Com.;
- sa obtii avizul CECCAR pentru infiintarea acestei firme;
- sa ai dovada de proprietate a sediului social sau contract de comodat sau contract de inchiriere;
- daca sediul e apartament de bloc, trebuie acordul Asociatiei de proprietari si acordul tuturor vecinilor cu care te invecinezi, pe verticala si pe orizontala;
- sa virezi capitalul social la o banca;
- cazier judiciar pentru actionari;
- plata unor taxe de timbru pentru publicare in Mon.Of., taxa pt.Re.Com. etc.;
- sa obtii incheierea Tribunalului cu decizia de infiintare a firmei;
- sa faci Declaratia 010 la Administratia fiscala de care tine firma.

Pe langa actul normativ mentionat de T.Marcela cred ca e util sa mai consulti:
- Legea 359 din 8.11.2004 (actualizata) a formalitatilor la inregistrarea in registrul comertului.doc;
- Legea 31 din 1990 privind societatile com., republ. si actualiz.;
- OUG 75 din 30.09.2004 de modif.Legii 359 din 2004 privind inreg.pers.fizice si juridice in 3 zile;
- OU 76 (r1) din 24-05-2001 privind autorizarea functionarii comerciantilor
etc.
Vezi ca exista Biroul Unic de Inregistrare a Comerciantilor, in curtea Romexpo, pe stanga cum intri, unde primesti toate informatiile necesare.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#15 angi nutu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 January 2008 - 05:52 PM

Vezi postareaANAO, la Dec 16 2007, 10:14 PM, a spus:

Intentionez sa-mi deschid un cabinet de consultanta contabila dar am nevoie de cateva lamuriri. Legislatia este stufoasa si as dori sa ma ajutati sa ajung mai usor la ce ma intereseaza. Din cate am aflat, pentru a functiona o astfel de firma, trebuie sa obtina avizul CECCAR inainte de a fi inregistrata la Reg Comertului. Mai mult decat atat, va trebui ca 1% din veniturile obtinute sa fie virate catre CECCAR. As dori referitor la acest lucru sa ma lamuresc..care este/sunt actul/actele normativ/e ce reglementeaza infiintarea si functionarea unui astfel de cabinet.

Cu respect si multumiri anticipate,
Oana

buna Oana, si eu sunt interesata de o firma de consultanta ai aici adresa mea de mail dc vrei as dori sa discutam mai mute pe tema asta, <busca_angi@yahoo.com>, iti doresc multa bafta si sper sa avem ocazia sa mai discutam, un an bun



#16 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2008 - 04:52 PM

Buna! Si eu am demarat .. pentru infiintarea unei firme de contabilitate. Am facut rezervarea la Reg. Comertului. Acum treb Actul Constituiv, aviz de la ceccar, si apoi iar la REG COM. Am fost azi si am intrebat, si trebuie Acordul Asociatiei de Proprietari... si a vecinilor pe orizontala si verticala.... Am intrebat la ADM BLOCULUI... si mi-au spus sa vin eu cu model scris .. si ei imi fac... Dar .. nu am idee cam ce treb sa contina... Ma poate ajuta cineva, va rog!



#17 Laura Elena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 05 February 2008 - 06:15 PM

BUNA ZIUA,
IMI POT INFIINTA O FIRMA DE CONTABILITATE IN COND.IN CARE AM DOAR STUDII ECONOMICE SUPERIOARE?
E NECESAR SA MA ASOCIEZ CU UN EXPERT CONTABIL SI ACESTA SA DETINA 51% DIN CAPITALUL SOCIAL?
:lostit (13):



#18 AVRAM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 05 February 2008 - 07:02 PM

Numai in aceste conditii iti poti face o firma de contabilitate...asociere cu un expert care sa detina cel putin 51% sin capital..altfel nu-ti da CECCAR-ul aviz si nu te poti inregistra la Reg.Com



#19 nitu denisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 153 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:muzica

Postat 08 February 2008 - 11:43 PM

Ca sa-ti faci o firma de contabilitate tb sa fii expert contabil sau nu?
denisa



#20 maria37

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2008 - 11:21 PM

Da, trebuie sa fii expert contabil.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL