Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
salariul minim 2007, coef. de ierarhizare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


salariul minim 2007, coef. de ierarhizare


303 replies to this topic

#21 malena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 04 January 2007 - 11:51 AM

Vezi postareadmldone, la Jan 4 2007, 12:49 PM, a spus:

pana la urma cum ramane - ne luam dupa Monitorul Oficial, Partea I nr. 1025 din 22/12/2006


Eu am vorbit cu mai multi (inclusiv de la finante )si mi-au confirmat ce am scris mai-sus.



#22 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 04 January 2007 - 12:01 PM

am inregistrat astazi un contract de munca la Camera de munca si au primit instructiuni sa primeasca numai cu 440 lei/luna

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#23 Guest_stanescuema_*

  • Guests

Postat 04 January 2007 - 12:15 PM

societatea la care ai inreg cu 440r
are mai mult de 21 sal?
sau nu conteaza? si pt 1 angajat tot 440r



#24 Guest_stanescuema_*

  • Guests

Postat 04 January 2007 - 12:54 PM

Vezi postarealyv, la Dec 29 2006, 01:14 PM, a spus:

Multumim. Puteau naibii sa-l faca 370 . Acum iar acte aditionale :lostit (13): :thumbup:
? pai 370 era



#25 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 04 January 2007 - 01:02 PM

Salariul minim garantat in plata era de 330,dar salariul negociat de sindicate prin contractul colectiv la nivel national a fost,incepand cu 01.aprilie 2006-370,iar societatile comerciale au fost obligate,conf.codului muncii,sa respecte acest nivel salarial. La fel va fi si cu noul salariu,daca prin contractul colectiv se va negocia nivelul de 440 si cumva se va stabili data de 1 ianuarie,asa va trebui sa majoram salariile(desi mi se pare putin probabil,pt.ca inca nu a fost publicat acest contract in monitor).Parerea mea este ca,cel putin pt.ianuarie,daca nu chiar pt.trim.I,sal.minim se va mentine la nivelul celui garantat in plata,adica 390



#26 cozminak

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 January 2007 - 04:34 PM

Pana cand trebuie depuse actele aditionale?



#27 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 04 January 2007 - 04:49 PM

in termen de 5 zile
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#28 laura_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 January 2007 - 08:35 PM

se fac acte aditionale sau o decizie pt toata lumea? :lostit (13):



#29 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 January 2007 - 09:09 PM

Se face decizie, asa cum a fost facuta in fiecare an ,de cate ori s-a schimbat salariul.



#30 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 05 January 2007 - 10:24 PM

Vezi postareaDR, la Jan 5 2007, 09:09 PM, a spus:

Se face decizie, asa cum a fost facuta in fiecare an ,de cate ori s-a schimbat salariul.

de aici puteti lua model pentru decizii colective pentru ITM conform H.G. 1825/12 12 2006
spor la treaba ....

Fisiere atasate


Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#31 RadoiM.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 06 January 2007 - 08:57 PM

la itm bucuresti , vor si salariul vechi si cel nou



#32 Ildi Simon

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Sfantu Gheorghe

Postat 08 January 2007 - 09:45 PM

Vezi postareaGAMA, la Jan 4 2007, 01:02 PM, a spus:

Salariul minim garantat in plata era de 330,dar salariul negociat de sindicate prin contractul colectiv la nivel national a fost,incepand cu 01.aprilie 2006-370,iar societatile comerciale au fost obligate,conf.codului muncii,sa respecte acest nivel salarial. La fel va fi si cu noul salariu,daca prin contractul colectiv se va negocia nivelul de 440 si cumva se va stabili data de 1 ianuarie,asa va trebui sa majoram salariile(desi mi se pare putin probabil,pt.ca inca nu a fost publicat acest contract in monitor).Parerea mea este ca,cel putin pt.ianuarie,daca nu chiar pt.trim.I,sal.minim se va mentine la nivelul celui garantat in plata,adica 390

Buna ziua!
Care este baza legala a acestei obligativitati a societatilor comerciale de a se alinia la contractul colectiv la nivel national ?
Chiar suntem obligati sa ne conformam acestuia, sau la litera legii?
Nici anul trecut, nici acum nu am inteles ce legatura are contractul colectiv la nivel national cu sal.minim garantat de soc.com.private? La 01.aprilie 2006 contabila mi-a spus ca daca nu vreau sa am neplaceri, sa aliniez salariile minime la cel din contractul colectiv la nivel national si nu la 330 ron, cat prescrie legea.
Toata lumea a procedat asa?
Este obligativitate?
Acum in actul aditional ce trecem? 390 sau 440?



#33 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 08 January 2007 - 09:52 PM

Da o cautare la salariul minim pe 2006, vezi prin ce ne-am balacarit cu totii si fa-l din prima 440.
E doar o parere proprie.



#34 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 09 January 2007 - 08:55 AM

Sunt total bulversat - la ITM Bc. circula zvonul ca incepand cu 01.01.2007 salariul minim este de 440 lei pentru contract colectiv de munca. Stiti ceva in acest sens?



#35 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 09 January 2007 - 09:19 AM

Da , asa este, mai exista un topic pe aceasta tema.
iuliana



#36 CRENGUTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2007 - 10:52 AM

Eu am fost astazi la ITMB, si am intrebat la poarta, la informatii si consultare, care este salariul minim. Mi s-a raspuns ca este 390.
Am luat si decizia de la centrul de xerox si formulare (si aici mi s-a spus ca salariul este 390), si suna asa: "Incepand cu data de 01.01.2007 se modifica salariul lunar brut conform H.G. 1825/21.12.2006 (MONITORUL OFICIAL NR. 1025/22.12.2006) urmatorilor salariati dupa cum urmeaza:" Si urmeaza tabelul cu salariatii. Poate are cineva nevoie de ea..



#37 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 09 January 2007 - 11:13 AM

Este aceeasi nebunie din august anul trecut, cind si-au batut joc de noi cind cu 330, cind cu 370. Pun pariu ca va fi iar scandal si vor cistiga tot ei, adica 440. La Constanta se primesc decizii cu 390, dar nu se stie de la o zi la alta. Oricum e o bataie de joc pentru micro cu 1-2 salariati !!! Ce treaba au cu contractul colectiv de munca ? Cine ii cheama pe ei la negocieri ? Cred ca au nevoie de bani la buget, acum cu integrarea. Deja guvernul a platit prima transa din contributia Romaniei la bugetul UE. Si s-au gindit ei ca trebuie sa scoata banii astia de undeva, nu ? Si de unde din alta parte decit din cea mai banoasa zona !!! contributiile pe salarii. Maresc salariul minim, toata lumea se "bucura", cresc taxele corespunzator si cine cistiga ??? nu salariatii, asa cum ar trebui !!! :lostit (13):
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#38 simona_m

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 09 January 2007 - 12:39 PM

am vorbit la ITM Cluj : raspuns : salar minim 390 si nu trebuie facute decizii. Si au promis ca nu o sa se ajunga la 440...



#39 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 09 January 2007 - 01:26 PM

Poti cumva sa ma indrumi spre acest topic?
Multumesc.



#40 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2007 - 01:42 PM

Astazi la ITM Bucuresti, afise pe pereti cu salariul minim de 390 lei.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL