Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
salariul minim 2007, coef. de ierarhizare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


salariul minim 2007, coef. de ierarhizare


303 replies to this topic

#41 ars_alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:iasi

Postat 09 January 2007 - 02:29 PM

presupun ca o sa fie 390 lei pt toata tara pina in momentul in acre se va inreb la Minist Muncii CCM cu 440 lei (ceea ce se va intimpla ca si anul trecut prin luna mai cu aplicare din ianuarie :lostit (13): )

pina in momentul in care se va inregistra contractul colectiv de munca la ministerul muncii (scuzati exprimarea alambicata)



#42 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 09 January 2007 - 04:04 PM

Eu zic sa le faceti cu 440 ca pe urma, prin mai, iar plangeti.

iuliana



#43 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2007 - 06:14 PM

f. corect, dexter !! :biggrin:



#44 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 10 January 2007 - 10:08 AM

Referitor la "decizie sau act aditional", la ultimul control pe care l-am avut au spus ca nu este corect cu decizie colectiva deoarece nu ramane document pentru salariat, ca la act aditional. Mi-au cerut sa le demonsterz ca am informat salariatii de marirea de salariu si ca am remis acestora un exemplar. In concluzie, se fac acte aditionale insotite de un borderou colectiv pentru a usura activitatea de inregistrare la ITM. Cand am obiectat in sensul ca mi s-a spus de la ghiseu sa fac decizie colectiva si atat, mi-au spus ca alta data sa cer scris cand mi se mai dau indicatii de la ghiseu, deoarece Codul Muncii spune clar ca modificarile la CIM se fac prin act aditional, cu acordul si stiinta partilor.
iuliana



#45 CRENGUTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2007 - 10:55 AM

Astazi la ITMB mi s-a spus ca primesc si cu 390, dar ca, cel mai probabil, se va ajunge la 440, si ca o sa trebuiasca sa facem rectificari daca ducem cu 390, pt ca 440 se va aplica din ianuarie. Salariul de 440 este deja negociat si aprobat dar inca nu este semnat, dar ca sigur va fi. Asa ca este mai sigur sa le facem direct cu 440.



#46 gtz80

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 10 January 2007 - 03:08 PM

390ron sal min pe ec pe baza caruia sa calculat bugetul de stat pe 2007 si 440ron in ccm pe 2007.
pt a evita drumurile inutile inregistrati cim pe 440, parerea mea
lalosu



#47 anca2609

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:neamt

Postat 10 January 2007 - 10:43 PM

Am postat Contractul colectiv de munca la nivel national pt 2007 -2011(forma finala) la "CONTRACTE DE MUNCA" dar pentru ca are legatura cu salariul minim pt 2007 il atasez si aici.

Fisiere atasate





#48 Simina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 10 January 2007 - 10:52 PM

Am fost azi la ITM Oradea si mi s-a spus de majorarea salariului minim la 390 lei. Maine depun actele aditionale. Nu accepta decizii colective.



#49 teodora49

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:a sti, a impartasi informatii, a te consulta cu ceilalti, a comunica...

Postat 11 January 2007 - 09:18 AM

Vezi postareaSimina, la Jan 10 2007, 10:52 PM, a spus:

Am fost azi la ITM Oradea si mi s-a spus de majorarea salariului minim la 390 lei. Maine depun actele aditionale. Nu accepta decizii colective.


:lostit (13): La Constanta, am fost ieri la ITM, si lumea (o groaza !!!!) depune decizie de major la 390...e clar...e afisat peste tot 390.... :good:
[color=#FF0000]sa aveti o zi buna !



#50 ctc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 11 January 2007 - 10:29 AM

Astazi la ITM Cluj mi-a cerut decizie de la 370 la 440. Persoana de la ghiseu mi-a zis sa fac decizie si nu act aditional, cei de la juridic au zis ca ar trebui act aditional pentru fiecare salariat (in Codul muncii scrie ca orice modificare la contractul de munca se face cu act aditional). La cei de la Control n-am fost. Probabil ar fi existat si a treia parere!!!



#51 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 11 January 2007 - 10:37 AM

Eu zic ca ar trebui sa mai asteptam un pic sa se semneze CM la nivel national, asta ca sa nu stam la coada de 2 ori. La Constanta la ITM e jale. De luni sint niste cozi de nu-ti vine sa crezi. Este exact situatia de anul trecut din vara. Sigur se vor face decizii pe 440, cu data de 01.01.2007. Asa ca cei care se grabesc si fac decizii cu 390 vor mai sta o data la coada !!! :lostit (13):
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#52 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2007 - 11:10 AM

CCMNN s-a semnat pe 20.12.2006.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 18 January 2007 - 11:17 PM




#53 Ohrana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 11 January 2007 - 12:02 PM

Doua notiuni diferite: salar minim garantat si salariul minim pe economie !!!
Salar minim garantat : 390 RON. Deci, facem decizii de majorare salar la aceasta suma.
Salar minim pe economie: 440 RON.
Mie mi se pare destul de clar! Ca cei de la ITM dau informatii eronate, treaba lor! Important e sa fim cu un pas (si eu zic ca suntem!) inaintea lor! :biggrin:



#54 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2007 - 12:15 PM

Eu zic ca atata timp cat CCM la nivel national nu a aparut in MO, salariul minim pe care suntem obligati sa il platim este 390 RON.
Cand va fi publicat, mai vedem atunci. Poate il publica in martie si nu poate sa ma oblige sa aplic 440 de la 01.01.2007.
Si se fac acte aditionale cf codului muncii.
Cu respect,
Alinutza



#55 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 11 January 2007 - 12:25 PM

Vezi postareaAlina_C, la Jan 11 2007, 01:15 PM, a spus:

Eu zic ca atata timp cat CCM la nivel national nu a aparut in MO, salariul minim pe care suntem obligati sa il platim este 390 RON.
Cand va fi publicat, mai vedem atunci. Poate il publica in martie si nu poate sa ma oblige sa aplic 440 de la 01.01.2007.
Si se fac acte aditionale cf codului muncii.
Corect. Eu deja am facut pe unde a fost cazul decizii pe unde acte aditionale cu 390 ron, le-am inregistrat la CM-Giulesti si nu a comentat nimeni numic.



#56 marcopolo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 11 January 2007 - 02:46 PM

Fratilor, mai sunt angajatori care au toate contractele cu salariul minim???
Ati avut ceva controale??



#57 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 11 January 2007 - 03:56 PM

[quote name='marcopolo' date='Jan 11 2007, 02:46 PM' post='115421']

Dar nu-i de ajuns sa ai macar unul? Tot trebuie mers cu el ca si cu o mie.
Astazi la Oradea nu erau cozi . Se lua cu 390 RON dar doamnele din ghisee indrumau oamenii sa nu se grabeasca ca de luni o sa preia numai cu 440 lei.
La fel si registrul electronic - versiune finala numai luni.



#58 Diana_Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 11 January 2007 - 06:12 PM

Va rog mult, imi puteti preciza daca contractul colectiv se aplica si la firmele cu 1-3 salariati sau trebuie sa ai un anumit nr, mai mare ca sa trebuiasca sa respecti acest contract?
Alte pareri sustin ca are caracter de lege si deci va trebui sa marim la 440 indif ca avem 1-3 salariati...

Daca ma puteti ajuta, va rog mult



#59 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 11 January 2007 - 08:44 PM

[quote name='Diana_Gabriela' date='Jan 11 2007, 06:12 PM' post='115494']
Daca pune in practica sal minim din contr. colectiv 440 RON o sa fie aplicat de toata lumea, indiferent de nr. de angajati. Asa a fost si in vara cu 370 RON .



#60 marcopolo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 12 January 2007 - 11:23 AM

S-A SCHIMBAT MODIFICAREA, 440 SALARIUL MINIM.
CHIAR NU INTELEG CE A FOST CU TOATA GRABA ASTA DE A INREGISTRA SALARIUL DE 390 LA ITM.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL