Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Bunuri de folosinta indelungata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Bunuri de folosinta indelungata

3 replies to this topic

#1 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 15 January 2007 - 12:12 AM

OG 28/1999 cu privire la obligativitatea utilizarii caselor de marcat:

Art. 2. - Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1):
.....................
j) vânzarea bunurilor de folosință îndelungată, definite potrivit legii;

Intrebare: unde sunt definite in lege bunurile de folosinta indelungata? Eu am gasit o definitie in HG 394/1995, dar aceasta a fost abrogata prin L 449/12.11.2003.
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#2 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 January 2007 - 09:17 AM

Codul consumului, L296/2004

Produs de folosință îndelungată - produsul relativ complex, constituit din piese și subansambluri, proiectat și construit pentru a putea fi utilizat pe durata medie de utilizare și asupra căruia se pot efectua reparații sau activități de întreținere;

Durata medie de utilizare - intervalul de timp, stabilit în documente tehnice normative sau declarat de către producător ori convenit între părți, în cadrul căruia produsele de folosință îndelungată trebuie să își mențină caracteristicile funcționale, dacă au fost respectate condițiile de transport, manipulare, depozitare și exploatare;




#3 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 16 January 2007 - 08:23 PM

eu am inteles ca s-a abrogat hg republicata 394/1995( MO 10/27.01.1997) , dar hg 394/1995 (din MO 122/1995 ) s-a modificat si prin HG 786/1996, care e inca in vigoare. Sper sa nu gresesc (cel putin asa imi arata programul meu de legi)
oare unde o sa ajungem?



#4 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 16 January 2007 - 10:38 PM

Multumesc mult!
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL