Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia 101 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Declaratia 101

30 replies to this topic

#21 rona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:bacau

Postat 06 February 2007 - 02:30 PM

si eu am o soc fara activitate si pina acum depuneam bilant. va rog, vreau sa stiu si eu despre declaratia ca soc nu are activitate si termenul de depunere si pina la ce data.iar pt decl 101 si soft-ul meu cere anul 2005



#22 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2007 - 05:03 PM

Probabil ca-n unul sau mai multi ani urma ai avut activitate.In cazul asta si-n acest an depui bilant chiar daca in 2006 nu ai avut activitate.Depun declaratie de neactivitate numai cei care n-au avut activitate niciodata.




#23 lil_c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2007 - 11:35 PM

Vezi postareasisgog, la Jan 18 2007, 01:48 PM, a spus:

Daca am firma fara activitate (din punctul de vedere al cifrei de afaceri), depun declaratie 101 pe zero la venituri si numai cu cheltuieli sau nu depun deloc?
Sa fiu mai explicita: firma este infiintata in 2006. Este in faza de investitii; are angajati, dar numai anul (adica in 2007) asta va incepe sa si produca. Nu am nici o factura emisa. Numai cheltuieli. Am doar venituri din dobanzi si din diferente de curs valutar. In iunie 2006 am depus declaratie ca firma nu are activitate. Atunci nu aveam nici salariati. De atunci am depus decl. 100 cu contributii de plata si impozit pe profit 0.
Pentru finele lui 2006 voi face tot declaratie ca firma nu are activitate - deci nu depun bilant. E corect, nu? Dar cum fac cu 101?
Banuiesc ca firma nu este micro caci nu s-ar fi pus problema depunerii declaratiei 101.
In situatia ta trebuie sa depui si declaratia 101 (altfel cum vrei sa-ti recuperezi pierderea inregistrata in 2006?) si bilant.
P.S.
CF Art.26 (1) Pierderea anuala, stabilita prin declaratia de impozit pe profit, se recupereaza din profiturile impozabile obtinute in urmatorii 5 ani consecutivi.
... si din Norme: 74. Pierderea fiscala reprezinta suma inregistrata in declaratia de impunere a anului precedent.



#24 tori

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 February 2007 - 07:51 AM

Daca o firma s-a infiintat in dec. 2006,nu a avut nici o activitate, am depus declaratia 100 cu "0",trebuie sa depun bilant pentru 2006, sau o declaratie ca firma nu a avut activitate?



#25 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 07 February 2007 - 08:03 AM

declaratie ca nu a avut activitate
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#26 tori

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 February 2007 - 08:25 AM

Multumesc.



#27 bbcris_bb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:home

Postat 10 February 2007 - 10:40 PM

In softul pentru 2007 imi ia declaratia 101 pentru 2006/12, tot in soft la fisierul de instructiuni se face referire la termene din 2007,se pare ca acesta trebuie folosit

Fisiere atasate





#28 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 15 March 2007 - 04:41 PM

Ajutati-ma la completarea decl.101 (este prima data cand completez) pt. ca ceva imi scapa:
Rd.18 "alte sume deductibile"= se trece cumva ...pierderea fiscala din anii precedenti ?
Rd.37 "pierdere fiscala in perioada curenta,de reportat pentru perioada urmatoare"= atat pierderea din anul precedent cat si cea din anul curent ?...
Rd 38 "pierdere fiscala de recuperat din anii precedenti" = pare sa fie clar,,,adica ,daca am avut la sfarsitul anului 2005 o pierdere de 102 ron,doar pe aceea o trec..Problema este ca Rd 39 nu imi da corect.Daca la randul 37 trec doar pierderea din anul 2006 ,care este de: 6.236 ron,rd.39 zice: rd36 ( adica - 6088)- rd.37 (adica: 6088) + rd.38 ( 102 ron) = 12074.....unde gresesc ?

Ajutati-ma la completarea decl.101 (este prima data cand completez) pt. ca ceva imi scapa:
Rd.18 "alte sume deductibile"= se trece cumva ...pierderea fiscala din anii precedenti ?
Rd.37 "pierdere fiscala in perioada curenta,de reportat pentru perioada urmatoare"= atat pierderea din anul precedent cat si cea din anul curent ?...
Rd 38 "pierdere fiscala de recuperat din anii precedenti" = pare sa fie clar,,,adica ,daca am avut la sfarsitul anului 2005 o pierdere de 102 ron,doar pe aceea o trec..Problema este ca Rd 39 nu imi da corect.Daca la randul 37 trec doar pierderea din anul 2006 ,care este de: 6.088 ron,rd.39 zice: rd36 ( adica - 6088)- rd.37 (adica: 6088) + rd.38 ( 102 ron) = 12074.....unde gresesc ?

Scuze moderatori,,,,dar nu am stiut sa corectiez o gresala ,asa ca s-a dublat mesajul !



#29 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 16 March 2007 - 05:06 PM

Nu ma poate ajuta careva la Declaratia 101 ? pleaseeee !



#30 bbcris_bb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:home

Postat 16 March 2007 - 10:43 PM

II. Completarea declaratiei.

Sectiunea A "Date de identificare ale platitorului"

In caseta "Cod de identificare fiscala" se inscrie codul de inregistrare fiscala sau codul unic de inregistrare, dupa caz.
Inscrierea cifrelor in caseta se face cu aliniere la dreapta.
In prima casuta se inscrie atributul R, in cazul in care contribuabilul este inregistrat ca platitor de taxa pe valoarea adaugata.
In rubrica "Denumire" se inscrie denumirea platitorului.
Rubricile privind adresa se completeaza cu datele privind adresa domiciliului fiscal al platitorului.
Sectiunea B "Date privind impozitul pe profit"

- Randurile 1 - 10 - se completeaza cu datele corespunzatoare, inregistrate in evidenta contabila a contribuabilului. La randul 2 - "Cheltuieli de exploatare" - se inscrie si cheltuiala cu impozitul pe profit.
In cazul in care se inregistreaza un rezultat negativ (pierdere), acesta se va inregistra cu semnul "-" (minus).
- Randul 11 - se completeaza cu sumele reprezentand diferente favorabile de curs valutar, rezultate in urma evaluarii creantelor si datoriilor in valuta, inregistrate in contabilitate la data schimbarii sistemului contabil in contul "Rezultatul reportat", ca urmare a retratarii sau transpunerii, care devin impozabile la data incasarii/platii acestora, pentru perioada retratata sau transpusa. De asemenea, se completeaza si cu sumele reprezentand rezervele care au fost deductibile la determinarea profitului impozabil, devenite impozabile in conformitate cu prevederile art.22 alin.(5) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
Totodata, acest rand se completeaza si cu sumele reprezentand veniturile care se iau in calcul la determinarea profitului impozabil conform art.19 alin.(3) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, potrivit prevederilor legale, in vigoare pana la data de 30 aprilie 2005, inclusiv.
- Randul 12 - se completeaza cu sumele reprezentand diferente nefavorabile de curs valutar, rezultate in urma evaluarii creantelor si datoriilor in valuta, inregistrate in contabilitate la data schimbarii sistemului contabil in contul "Rezultatul reportat", ca urmare a retratarii sau transpunerii, la data incasarii/platii acestora, pentru perioada retratata sau transpusa. Se completeaza si cu cheltuielile de administrare capitalizate in valoarea stocurilor (la data scaderii din gestiune a stocului respectiv), valoarea cheltuielilor de cercetare-dezvoltare si valoarea mijloacelor fixe de natura obiectelor de inventar ramase de recuperat, corespunzator duratei initiale de amortizare, dupa caz. De asemenea, acest rand se completeaza cu sumele reprezentand cheltuielile care se iau in calcul la determinarea profitului impozabil conform art.19 alin.(3) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, potrivit prevederilor legale in vigoare pana la data de 30 aprilie 2005, inclusiv.
- Randul 14 - se completeaza cu suma reprezentand amortizarea fiscala determinata conform prevederilor art.24 din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare. Se include la aceasta pozitie si suma rezultata din aplicarea facilitatii fiscale reprezentand deducerea suplimentara de amortizare de 20% din valoarea de intrare a mijloacelor fixe si/sau a brevetelor de inventie amortizabile, potrivit legii, pentru investitiile realizate pana la 30 aprilie 2005, inclusiv.
- Randul 15 - se completeaza cu sumele reprezentand cheltuielile cu dobanzile si diferentele de curs valutar, care sunt reportate din anii fiscali anteriori, conform prevederilor art.23 alin.(2) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare. Aceste sume vor fi preluate de la randul 32 din Declaratia privind impozitul pe profit, depusa pentru anul anterior.
- Randul 16 - se completeaza cu valoarea reprezentand constituirea sau cresterea neta a rezervei legale, in perioada de raportare, in conformitate cu prevederile art.22 alin.(1) lit.a) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
- Randul 17 - sumele de natura rezervelor, altele decat cele de la rd.16, constituite din profitul brut de catre societatile comerciale bancare, alte institutii de credit autorizate, societatile de credit ipotecar, fondurile de garantare si cooperativele de credit, potrivit actelor normative specifice de organizare si functionare.
- Randul 18 - se completeaza cu valoarea altor deduceri la calculul profitului impozabil, conform dispozitiilor Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare. De asemenea, se completeaza cu valoarea reprezentand deducerea suplimentara in cota de 20% din valoarea investitiilor noi realizate in conditiile Legii nr.332/2001 privind promovarea investitiilor directe cu impact semnificativ in economie, cu modificarile ulterioare si ale Ordonantei Guvernului nr.65/2001 privind constituirea si functionarea parcurilor industriale, aprobata si modificata prin Legea nr.490/2002.
- Randul 20 - se completeaza cu veniturile financiare reprezentand dividendele pe care contribuabilul le-a primit de la o alta persoana juridica romana.
- Randul 21 - se completeaza cu valorile corespunzatoare altor venituri neimpozabile altele decat cele inregistrate la randul 20, prevazute la art.20 si la art.38 alin.(12) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
- Randul 24 - se completeaza cu sumele reprezentand cheltuielile cu impozitul pe profit, curent si amanat, inregistrate in evidenta contabila.
- Randul 25 - se completeaza cu cheltuielile cu impozitul pe profitul/veniturile realizate in strainatate, reflectate drept cheltuiala in evidenta contabila.
- Randul 26 - se inscriu valorile reprezentand cheltuielile reglementate de art.21 alin.(4) lit.b) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
- Randul 27 - se inscrie valoarea cheltuielilor de protocol care depaseste limita prevazuta la art.21 alin.(3) lit. a) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
- Randul 28 - se inscrie valoarea cheltuielilor de sponsorizare si/sau mecenat si cu bursele private, efectuate potrivit legii si inregistrate in contabilitate.
- Randul 29 - se inscrie valoarea cheltuielilor cu amortizarea, inregistrata in contabilitate.
- Randul 30 - se inscriu toate sumele inregistrate ca cheltuieli in contabilitate, angajate pentru constituirea sau majorarea provizioanelor si a rezervelor, peste limitele sau in alte conditii decat cele prevazute la art.22 din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
- Randul 31 - reprezinta valoarea cheltuielilor cu dobanzile nedeductibile fiscal, care nu sunt reportate pentru perioada urmatoare, in conformitate cu prevederile art. 23 alin.(5) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
- Randul 32 - reprezinta valoarea cheltuielilor cu dobanzile si cu diferentele de curs valutar aferente anului fiscal de raportare si al anilor anteriori, nedeductibile fiscal pentru anul fiscal curent, dar care sunt reportate pentru perioada urmatoare, potrivit prevederilor art.23 alin.(2) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
- Randul 33 - se completeaza cu valoarea cheltuielilor efectuate in scopul realizarii de venituri neimpozabile, cu exceptia celor prevazute la art.20 lit.d) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
- Randul 34 - se completeaza cu sumele reprezentand alte cheltuieli nedeductibile cum sunt:
- depasirile limitelor admisibile, stabilite prin dispozitiile art.21 alin.(3) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, cu exceptia celor de la lit.a), g), h), i);
- cheltuielile prevazute la art.21 alin. (4) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, cu exceptia celor de la lit. a), b), i) si p);
- alte cheltuieli care nu sunt efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile.
- Randul 37 - se completeaza cu sumele reprezentand pierderile inregistrate in perioada curenta, de reportat pentru perioada urmatoare, conform prevederilor art.32 alin.(2) si art.33 alin.(3) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru tranzactiile efectuate pana la 30 aprilie 2005, inclusiv.
- Randul 38 - se completeaza cu valoarea pierderilor fiscale de recuperat din perioadele anterioare, atat din activitatile din Romania, cat si din cele din surse externe. Nu se includ la acest rand pierderile fiscale din anii anteriori, reglementate de art.32 alin.(2) si art.33 alin.(3) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru tranzactiile efectuate pana la 30 aprilie 2005, inclusiv, nerecuperabile din profitul impozabil al anului de raportare. Valorile se inregistreaza cu semnul "-" (minus).
- Randul 40.1 - se inscrie suma rezultata din aplicarea cotei de 16% asupra profitului impozabil care se impune cu aceasta cota.
- Randul 40.2 - se inscrie suma rezultata din aplicarea cotei de 10% asupra profitului impozabil care se impune cu aceasta cota, in conformitate cu prevederile art.33 din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru tranzactiile efectuate pana la 30 aprilie 2005, inclusiv.
- Randul 40.3 - se completeaza cu suma reprezentand impozitul de 5% aplicat asupra veniturilor din activitati de natura barurilor de noapte, cluburilor de noapte, discotecilor, cazinourilor sau pariurilor sportive, in conditiile reglementate de art.18 din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.
- Randul 41.1 - se completeaza cu valoarea cea mai mica dintre urmatoarele doua valori, pe fiecare stat din care se obtin venituri prin intermediul unui sediu permanent sau venituri supuse impozitului cu retinere la sursa, venituri impuse atat in Romania cat si in statul strain respectiv:
1. suma impozitelor platite, direct sau indirect prin retinere la sursa si virate de o alta persoana, catre acel stat strain, pentru profiturile sediilor permanente din acel stat sau pentru alte venituri provenite din acel stat, confirmate de documentele ce atesta plata acestora;
2. suma egala cu impozitul pe profit calculat prin aplicarea cotei prevazute la art.17 alin.(1) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, la:
- profiturile impozabile obtinute de sediile permanente din acel stat strain, profituri calculate in conformitate cu prevederile Titlului II din Codul fiscal;
- celelalte venituri obtinute in acel stat strain.
- Randul 41.2 - se inscrie suma ce reprezinta scutirea de la plata a impozitului pe profit realizat din activitatea desfasurata pe durata de existenta a zonei defavorizate.
- Randul 41.3 - se inscriu sumele ce reprezinta reduceri ale impozitului pe profit, calculate potrivit legislatiei in vigoare, exclusiv deducerea privind sponsorizarea si/sau mecenatul si cu bursele private, efectuate potrivit legii.
- Randul 43 - se inscriu sumele reprezentand cheltuieli cu sponsorizarea si/sau mecenatul in limitele si in conditiile prevazute la art.21 alin.(4) lit.p) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cu bursele private, potrivit legii.
- Randul 45 - se inscrie suma reprezentand diferenta de impozit pe profit stabilita de organele de inspectie fiscala, pentru anul fiscal de raportare si care se regaseste in indicatorii din formular.
- Randul 46 - se inscriu sumele reprezentand impozit pe profit declarat pentru anul de raportare prin Declaratiile privind obligatiile de plata la bugetul general consolidat.



#31 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 17 March 2007 - 07:51 AM

Multumesc bbcris.,am inteles ce inseamna rd.37 si rd.38 (asta pt. ca nu aveam instructiunile de completare a decl.101).






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL