Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Masina - mijloc fix sau obiect de inventar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Masina - mijloc fix sau obiect de inventar

2 replies to this topic

#1 timotei2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 03 February 2005 - 11:29 AM

Fundatia la care lucrez a cumparat in 2004 o masina (mijloc transport) la valoarea de 500.000 lei.
Discutand cu un contabil mai cu experienta mi-a spus sa incadrez masina la obiect de inventar deoarece nu indeplineste conditia de valoare pentru mijloc fix.
Acum (la sfarsit de an), alt contabil mi-a spus ca pentru masini e exceptie, indiferent de valoare se incadreaza la mijloc fix. Daca o incadrez la mijloc fix o masina se amortizeaza in 5 ani. Masina are mai mult de 5 ani.
Unde sa incadrez masina (obiect de inventar sau mijloc fix) si cum e cu amortizarea in acest caz?



#2 SLY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 04 February 2005 - 10:51 AM

În cazul mijloacelor fixe achiziþionate cu durata normalã de funcþionare expiratã sau pentru care nu se cunosc datele de identificare, durata normalã de funcþionare se stabileºte de cãtre o comisie tehnicã sau expert tehnic independent.
Pentru mijloacele de transport amortizarea poate fi determinatã ºi în funcþie de numãrul de kilometri sau numãrul de ore de funcþionare prevãzut în cãrþile tehnice, pentru cele achiziþionate dupã data de 1 ianuarie 2004.
În acest caz, amortizarea se determinã prin raportarea valorii de intrare a mijlocului fix la numãrul de kilometri sau numãrul de ore de funcþionare prevãzute în cãrþile tehnice, rezultând astfel amortizarea/km sau pe ora de funcþionare.
Amortizarea lunarã se determinã prin înmulþirea numãrului de kilometri parcurºi sau a numãrului de ore de funcþionare efectuate în fiecare lunã cu amortizarea/km sau pe ora de funcþionare.




#3 timotei2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 04 February 2005 - 02:08 PM

Inca o problema. Din cate stiu durata de functionare pe care o mai poate stabili comisia tehnica nu poate depasi 20% din durata normala de functionare stabilita in catalogul de clasificare a mijloacelor fixe, corect?
Fundatia nu are tehnicieni, asa ca nu se paote forma o comisie tehnica si administraotul nu e prea incantat sa mearga la un expert tehnic independet. Ce pot face in acest caz. Exista vreo alta solutie?
In plus nu cred sa aiba carte tehnica la masina (e prea vechie) cum stabilesc amortizarea/km sau pe ora de functionare?
Multumesc pentru raspunsul anterior.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL