Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
discount? ce fac cu chitanta? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


discount? ce fac cu chitanta?

10 replies to this topic

#1 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 16 January 2007 - 04:02 PM

Am o intrebare. Am achizitionat marfa de la furnizor, mi-a acordat discount pe factura pe care nu l-am inregistrat ci am operat direct reducerea pe fiecare produs in parte. Pentru ca nu s-a platit factura la furnizor in 30 zile s-a platit valoarea facturii la furnizot plus valoarea discountului acordat de acesta. Practic factura e de 900 si patronul a platit 1000, adica plus discountul. Cum fac caci chitanta e de 1000 si eu am obligatie la furnizor de 900?



#2 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 16 January 2007 - 04:23 PM

nu ma ajuta nimeni?




#3 alinad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 January 2007 - 07:23 PM

Vezi postareacrisstina, la Jan 16 2007, 04:02 PM, a spus:

Am o intrebare. Am achizitionat marfa de la furnizor, mi-a acordat discount pe factura pe care nu l-am inregistrat ci am operat direct reducerea pe fiecare produs in parte. Pentru ca nu s-a platit factura la furnizor in 30 zile s-a platit valoarea facturii la furnizot plus valoarea discountului acordat de acesta. Practic factura e de 900 si patronul a platit 1000, adica plus discountul. Cum fac caci chitanta e de 1000 si eu am obligatie la furnizor de 900?

pai sa-ti dea banii inapoi, in cazul in care nu mai cumperi de la el.



#4 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 16 January 2007 - 07:34 PM

problema e ca el nu considera ca i-am platit in plus. e vorba de marfa pe care mi-a facturat-o la un pret atunci si pentru ca s-a platit mai tarziu spune ca nu mai e valabil discountul de pe factura si atunci trebuie sa o platesc la pretul fara discount.

eu in 401 am o valoare 900 spre exemplu, pentru ca din totalul de 1000 cat costa marfa mi-a scazut la sfarsitul facturii discount 100. Acum insa administratorului i-a cerut 1000 cat costa ea fara discount.


practic eu el a platit din casa 1000, cand factura cu discount era de 900, iar eu in 401 am tot 900.
% 5311 1000
401 900
? 100



Help.............



#5 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 16 January 2007 - 07:59 PM

spunei sa-ti dea o nota din care sa rezulte diferenta de 100 lei
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#6 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 16 January 2007 - 08:07 PM

e o idee, dar nu stiu cum as putea face inregistrarea de mai devreme chiar si cu acea nota. Practic ma justific de ce am platit mai mult decat am eu in 401, dar diferenta de 100 pe ce o inregistrez?



#7 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 January 2007 - 08:56 PM

Vezi postareacrisstina, la Jan 16 2007, 06:07 PM, a spus:

e o idee, dar nu stiu cum as putea face inregistrarea de mai devreme chiar si cu acea nota. Practic ma justific de ce am platit mai mult decat am eu in 401, dar diferenta de 100 pe ce o inregistrez?

eu cred ca furnizorul ar trebui sa emita o factura de stornare a discountului, iar tu vei mari valoarea de intrare a produsului cumparat. pina la emiterea documentului ramii cu bani in avans catre respectivul furnizor



#8 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 16 January 2007 - 09:18 PM

pai marfa e deja vanduta iar pretul de inregistrare a fost diminuat din start cu valoarea discountului acordat pe fiecare produs in parte. ????????



#9 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 February 2007 - 05:59 PM

Vezi postareacrisstina, la Jan 16 2007, 07:18 PM, a spus:

pai marfa e deja vanduta iar pretul de inregistrare a fost diminuat din start cu valoarea discountului acordat pe fiecare produs in parte. ????????


atunci ai o cheltuiala noua, nu? e corect?



#10 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 08 February 2007 - 08:17 PM

ai o chletuiala in plus dar furnizorul tot trebuie sa iti dea o alta factura prin care iti storneaza discountul si se inregistraza si el cu venit, altfel ii faci un pustiu de bine ca i-ai achitat in avans si nu ti-a emis factura asa cum zice codul fiscal;trimite-i o notificare(confirmare de sold) pentru suma platita si nefacturata si vezi ce iti raspunde.

Suma platita in plus o inregistrezi in 409 sau in 461.

Aceasta postare a fost editata de BIBI: 08 February 2007 - 08:19 PM




#11 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 08 February 2007 - 09:55 PM

Va multumesc mult pentru solutii.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL