Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratie cifra de afaceri pt 2006 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


declaratie cifra de afaceri pt 2006

55 replies to this topic

#21 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 21 January 2007 - 06:17 PM

Daca e platitoare de TVA,da. :biggrin:



#22 smia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 21 January 2007 - 07:24 PM

buna,
am si eu nelamuriri... pentru 3 firme cu 3 situatii diferite...... :pullhair: :lostit (13):
1. firma en-gros , CA> 100.000euro, TVA lunar, depun sau nu declaratie?
2. firma amanuntul, CA< 100.000 euro TVA trimestrial,depun sau nu declaratie?
3. alta firma en-gros,<100.000 euro , TVA lunar, depun sau nu declaratie?

MULTUMESC pt raspunsuri




#23 CRISTINATRIFU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 21 January 2007 - 07:43 PM

daca de anul trecut din ian cand ai declarat in 010 ca depui lunar sau trimestrial TVA , depinde cum ai declarat atunci. daca ai declarat ca depui lunar TVA nu mai depui acum, daca ai declarat ca depui trimestrial si acum ai depasit CA acum depui 010 cu TVA lunar. Mai pe scurt : daca depuneai pana acum TVA trimestrial si acum ai depasit CA depui decl 010 cu TVA lunar.
cristina_bucuresti



#24 CRISTINATRIFU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 21 January 2007 - 07:46 PM

legea zice ca daca ai cifra de afaceri mai mica de 100.000 euro , depui TVA trimestrial , iar daca ai peste 100.000 euro depui TVA lunar, plus daca depasesti cifra de afaceri de 100.000 euro bilantul trebuie semnat de un expert contabil, contabil autorizat sau firma de contabilitate , toate pe baza de ctr de prestari servicii.
cristina_bucuresti



#25 dexter

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:
  • Location:Timis

Postat 21 January 2007 - 09:48 PM

Vezi postareasmia, la Jan 21 2007, 07:24 PM, a spus:

buna,
am si eu nelamuriri... pentru 3 firme cu 3 situatii diferite...... :pullhair: :lostit (13):
1. firma en-gros , CA> 100.000euro, TVA lunar, depun sau nu declaratie?
2. firma amanuntul, CA< 100.000 euro TVA trimestrial,depun sau nu declaratie?
3. alta firma en-gros,<100.000 euro , TVA lunar, depun sau nu declaratie?

MULTUMESC pt raspunsuri
1.nu depui decl CA
2.depui decl CA
3.depui decl CA +010 pt modif TVA de la luna la trimestru
:lnr (1):



#26 DanaF

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2007 - 10:30 AM

Legat de modelul de declaratie postat mai sus: ATENTIE! Se declara care a fost cifra de afaceri in 2006 (concret)!
Imi poate spune si mie cineva unde pot gasi cursul Euro oficial de utilizat sau care este acesta?
Multumesc.



#27 ahava

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 22 January 2007 - 10:47 AM

Pe declaratie se trece cifra in lei.



#28 DanaF

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2007 - 10:55 AM

Multumesc. O voi scrie si in lei, insa ma gandeam sa le usurez munca celor de la financiar si sa le dau si echivalentul in Eur, sa vada mai repede ca nu depasesc 100.000 Eur :biggrin:



#29 DanaF

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2007 - 11:26 AM

Nu stie nimeni acest curs?



#30 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 22 January 2007 - 11:35 AM

3.3817
www.bnr.ro
ada



#31 DanaF

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2007 - 11:55 AM

Multumesc, nu stiam ca este cursul BNR din ultima zi a anului...credeam ca este vreun curs mediu pe care il comunica ei special... Acum stiu! :lostit (13):
Multzam!



#32 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 23 January 2007 - 04:10 PM

Hop si eu cu o intrebare! Pe langa delcaratia asta de CA mai trebuie depus ceva, de genul balanta la decembrie 2006 sau altceva? Am vazut pareri si modele de declaratii in care se trecea suma care reprezinta CA si in care se spunea doar ca este < 100 000 euro. Acum nu stiu ce sa mai cred. Mai ales ca am sunat la Finante si mi-au spus ca nu trebuie depusa decalaratie decat de catre firmele care au CA> 100 000 euro. Eu nu am depasit CA de 100 000 euro si inca stau pe ganduri ce trebuie sa fac. Pana la ruma cred ca merg cu declaratia asta si daca mi-o primesc bine, daca nu nu. Dar oricum, intrebarea cu cea mai trebuie sa atasam la declaratie ramane. Si de asemenea, voi ce faceti? Depuneti decalartie in care scrieti exact cat atit avut CA sau daor precizati ca a fost < 100 000 euro? Si mai trebuie sa precizez ca in 2006 am avut tva trimestrial.
Mersi

Aceasta postare a fost editata de iulie012006: 23 January 2007 - 04:13 PM




#33 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 23 January 2007 - 04:16 PM

Am depus astazi declaratiile, nu au nici un document atasat, am scris in lei CA si am spus ca este mai mica de 100 000 euro. Atat. In fond, este o declaratie pe proprie raspundere.
iuliana



#34 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 23 January 2007 - 04:18 PM

Aha, mersi. Deci ai scris in lei suma CA si ai mai precizat ca e mai mica de 100 000 euro. Am inteles.



#35 invatacel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 23 January 2007 - 09:10 PM

Vezi postareaANCI, la Jan 15 2007, 01:54 PM, a spus:

model de declaratie

asadar nu e o declaratie tip...

multumesc mult pentru model
soarta nu-i ajuta pe cei lipsiti de curaj



#36 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 January 2007 - 11:41 AM

in concluzie, firmele inreg inca de la inceput ca fiind neplatitoare de TVA si care nu au cifra de afaceri mare...pana in 20-30 mil lei vechi (nu a apucat sa desf activ cine stie ce....2-3 facturi) trebuie sau nu sa faca decl asta? Eu stiu ca doar cele platitoare de tva dar...



#37 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 24 January 2007 - 04:17 PM

Fisier atasat  declaratie_Cifra_de_Afaceri.doc   23.5K   243 downloads
Eu atasez o notificare pe care ne-au dat-o Finantele de la noi din Bistrita

Aceasta postare a fost editata de irina petcu: 24 January 2007 - 04:19 PM

irina



#38 DanaF

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2007 - 07:04 PM

Da, declaratia CA este pe proprie raspundere, nu exista un tipizat si puteti scrie si ca este < de 100.000 Eur, dar in textul legii scrie ca trebuie declarata CA. Aceasta declaratie se depune doar de cei platitori de TVA trimestrial pentru a "demonstra" ca pot ramane la plata si declararea TVA trimestrial. Deci nu trebuie depusa de cei ce nu sunt platitori sau cei care platesc deja TVA lunar.

Cod Fiscal:
Perioada fiscală


Art. 1561. - (1) Perioada fiscală este luna calendaristică.
(2) Prin derogare de la alin. (1), perioada fiscală este trimestrul calendaristic pentru persoana impozabilă care în cursul anului calendaristic precedent a realizat o cifră de afaceri din operațiuni taxabile și/sau scutite cu drept de deducere care nu a depășit plafonul de 100.000 euro al cărui echivalent în lei se calculează conform normelor.
(3) Persoana impozabilă care se înregistrează în cursul anului trebuie să declare, cu ocazia înregistrării conform art. 153, cifra de afaceri pe care preconizează să o realizeze în perioada rămasă până la sfârșitul anului calendaristic. Dacă cifra de afaceri estimată nu depășește plafonul prevăzut la alin. (2), recalculat corespunzător numărului de luni rămase până la sfârșitul anului calendaristic, persoana impozabilă va depune deconturi trimestriale în anul înregistrării.
(4) Întreprinderile mici care se înregistrează în scopuri de TVA, conform art. 153, în cursul anului, trebuie să declare cu ocazia înregistrării cifra de afaceri obținută, recalculată în baza activității corespunzătoare unui an calendaristic întreg. Dacă această cifră depășește plafonul prevăzut la alin. (2), în anul respectiv, perioada fiscală va fi luna calendaristică, conform alin. (1). Dacă această cifră de afaceri recalculată nu depășește plafonul prevăzut la alin. (2), persoana impozabilă va utiliza trimestrul calendaristic ca perioadă fiscală.
(5) Dacă cifra de afaceri efectiv obținută în anul înregistrării, recalculată în baza activității corespunzătoare unui an calendaristic întreg, depășește plafonul prevăzut la alin. (2), în anul următor, perioada fiscală va fi luna calendaristică, conform alin. (1). Dacă această cifră de afaceri efectivă nu depășește plafonul prevăzut la alin. (2), persoana impozabilă va utiliza trimestrul calendaristic ca perioadă fiscală.
(6) Persoana impozabilă care, potrivit alin. (2) și (5), are obligația depunerii deconturilor trimestriale trebuie să depună la organele fiscale competente, până la data de 25 ianuarie inclusiv, o notificare în care să menționeze cifra de afaceri din anul precedent, obținută sau, după caz, recalculată.
(7) Prin norme se stabilesc situațiile și condițiile în care se poate folosi o altă perioadă fiscală decât luna sau trimestrul calendaristic, cu condiția ca această perioadă să nu depășească un an calendaristic.



#39 mikidutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 January 2007 - 07:52 PM

Eu am fost la sectorul +4.Nu mi-au primit declaratia de CA la cele la care am depus 010 pt ca au spus ca nu mai este nevoie.Deci,tb depusa pt societatile platitoare de tva, CARE AU CIFRA DE AFACERI<100.000 EURO.
[b]Dintre toate zilele, pierduta e aceea in care nu ai ras. ( Chamfort )



#40 rafaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:despre contabilitate

Postat 24 January 2007 - 08:54 PM

Daca nu se depune aceasta declaratie cu CA , exista vreo contraventie ?
Multumesc






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL