Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratie cifra de afaceri pt 2006 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


declaratie cifra de afaceri pt 2006

55 replies to this topic

#41 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2007 - 10:02 PM

La sectorul 4,unde se depune CA? In Mariuca ?



#42 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 24 January 2007 - 11:56 PM

Intrebare: am citit mai sus ca CA declarata in declaratia asta tre sa fie egala cu suma ce ai declarat-o in timpul anului in deconturile de tva aferenta tva colectat.
Problema mea e ca la mine suma livrarilor din deconturile de tva nu este egala cu CA care imi iese din balanta, pt ca in decontul de tva am prins la livrari si o factura care reprezenta o cumparare din partea mea de material lemnos, scandura pe care factura scria Taxare inversa. Asa ca eu am inregistrat tva ul si la colectat si la deductibil. Oare ce suma tre sa trec la cifra de afaceri?




#43 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 25 January 2007 - 12:19 AM

Vezi postareaiulie012006, la Jan 24 2007, 11:56 PM, a spus:

Intrebare: am citit mai sus ca CA declarata in declaratia asta tre sa fie egala cu suma ce ai declarat-o in timpul anului in deconturile de tva aferenta tva colectat.
Problema mea e ca la mine suma livrarilor din deconturile de tva nu este egala cu CA care imi iese din balanta, pt ca in decontul de tva am prins la livrari si o factura care reprezenta o cumparare din partea mea de material lemnos, scandura pe care factura scria Taxare inversa. Asa ca eu am inregistrat tva ul si la colectat si la deductibil. Oare ce suma tre sa trec la cifra de afaceri?
Scuze ca scriu inca o data, dar nu pot completa mai sus.
Ma gandeam daca trebuie sa trec pe declaratia asta, cumva, suma care reiese din balanta ca fiind CA si distinct suma care a fost inclusa in baza de impozitare la livrari(care reiesea din taxarea inversa), in felul acesta ceea ce scrie in deconturile de tva e egal cu chestia asta.

Aceasta postare a fost editata de iulie012006: 25 January 2007 - 12:20 AM




#44 LORENA-2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 25 January 2007 - 07:50 AM

Vezi postareaenya71, la Jan 21 2007, 05:27 PM, a spus:

o firma care a fost infiintata in 2006 dAR NU A AVUT DELOC ACTIVITATE DEPUNE ACEASTA DECLARATIE?
am descarcat dec/fiscale pt 2007 si am facut dec101 la adm/fin sector 1 s-a acceptat noul format!



#45 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 25 January 2007 - 12:29 PM

CA nu are legatura cu ce e scris in decontul de tva. Se scrie in declaratie exact suma CA. Asa mi-au zis de la finante.



#46 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 25 January 2007 - 03:12 PM

Eu acus vin de la finante, de-acolo mi-au zis ca toate firmele indiferent de cifra de afaceri sa depuna o declaratie cu cifra de afaceri pe 2006, acus...are careva un formular?



#47 carol28sm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2007 - 01:05 PM

Termenul limita nu e 25 februarie, cf. cod fiscal 2007?



#48 gabyra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate,audit,evaluare,expertiza,finante,drept

Postat 29 January 2007 - 01:30 PM

daca nu am depus declaratia referitor CA ce se poate intampla? ma poate lamuri cineva? :lostit (13):



#49 catalin87

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 29 January 2007 - 02:17 PM

Vezi postareaenya71, la Jan 21 2007, 04:27 PM, a spus:

o firma care a fost infiintata in 2006 dAR NU A AVUT DELOC ACTIVITATE DEPUNE ACEASTA DECLARATIE?
Da, orice firma care a fost declarata ca fiind platitoare TVA ,chiar daca nu a desfasurat activitate trebuie sa depuna aceasta declaratie.



#50 catalin87

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 29 January 2007 - 02:18 PM

Vezi postareacatalin87, la Jan 29 2007, 02:17 PM, a spus:

Vezi postareaenya71, la Jan 21 2007, 04:27 PM, a spus:

o firma care a fost infiintata in 2006 dAR NU A AVUT DELOC ACTIVITATE DEPUNE ACEASTA DECLARATIE?
Da, orice firma care a fost declarata ca fiind platitoare TVA ,chiar daca nu a desfasurat activitate trebuie sa depuna aceasta declaratie.
remenul a fost 25.01.2007, conform noului C.F.



#51 catalin87

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 29 January 2007 - 02:27 PM

Vezi postareacatalin87, la Jan 29 2007, 02:18 PM, a spus:

Vezi postareacatalin87, la Jan 29 2007, 02:17 PM, a spus:

Vezi postareaenya71, la Jan 21 2007, 04:27 PM, a spus:

o firma care a fost infiintata in 2006 dAR NU A AVUT DELOC ACTIVITATE DEPUNE ACEASTA DECLARATIE?
Da, orice firma care a fost declarata ca fiind platitoare TVA ,chiar daca nu a desfasurat activitate trebuie sa depuna aceasta declaratie.
remenul a fost 25.01.2007, conform noului C.F.
Mergi la Adm. fin. cat mai repede si depune declaratia pt ca toate sunt insotite de amenzi la nedepunere si mai trebuie sa stii ca toate modificarile care intervin in vectorul fiscal trebuiesc depuse in termen de 30 zile ( declaratia 010).



#52 carol28sm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2007 - 03:20 PM

Art. 156.3 Cod Fiscal- (7) Persoanele impozabile neinregistrate in scopuri de TVA, conform art. 153, a caror cifra de afaceri, astfel cum este prevazuta la art. 152 alin. (2), dar excluzand veniturile obtinute din vanzarea de bilete de transport international rutier de persoane, realizata la finele unui an calendaristic, este intre 10.000 si 35.000 euro, calculata la cursul de schimb valutar din ultima zi lucratoare a anului, trebuie sa comunice, printr-o notificare scrisa organelor fiscale competente, pana la data de 25 februarie inclusiv a anului urmator, urmatoarele informatii:

a) suma totala a livrarilor de bunuri si a prestarilor de servicii catre persoane inregistrate in scopuri de TVA, conform art. 153;

b) suma totala a livrarilor de bunuri si a prestarilor de servicii catre persoane care nu sunt inregistrate in scopuri de TVA, conform art. 153;

c) suma totala si taxa aferenta a achizitiilor de la persoane inregistrate in scopuri de TVA, conform art. 153;

d) suma totala a achizitiilor de la persoane care nu sunt inregistrate in scopuri de TVA, conform art. 153.

Am fost ieri sa depun aceasta notificare la sectorul 3 si nu au vrut sa o primeasca. Sa inteleg ca neplatitorii de TVA nu trebuie sa depuna aceasta declaratie? :lostit (13): Rapunsul a fost de la 3 functionari ca neplatitorii de TVA nu depun aceasta declaratie. A depus cineva?



#53 carol28sm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2007 - 03:27 PM

Nu am fost atenta la art 152 (2) societatea mea nu face parte din acele categorii de venituri. Oops



#54 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2007 - 05:40 PM

Vezi postareacatalin87, la Jan 29 2007, 12:27 PM, a spus:

...Mergi la Adm. fin. cat mai repede si depune declaratia pt ca toate sunt insotite de amenzi la nedepunere si mai trebuie sa stii ca toate modificarile care intervin in vectorul fiscal trebuiesc depuse in termen de 30 zile ( declaratia 010).
Nu este vorba de nici o declaratie. In CF scrie notificare. Si tot in CF: firmele cu cifra de afaceri <100.000 RON care aveau TVA trimestrial fac aceasta notificare.
Eu am depus doar 010 cu trecerea la TVA trimestrial ( intrucat plateam TVA lunar pana acum) fara nici o notificare. Am trecut acolo si cifra de afaceri realizata.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#55 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 31 January 2007 - 07:23 PM

Vezi postareacarol28sm, la Jan 29 2007, 11:05 AM, a spus:

Termenul limita nu e 25 februarie, cf. cod fiscal 2007?


nu! era 25.01.2007 uita-te mai bine!



#56 lil_c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2007 - 05:27 PM

Vezi postareagabyra, la Jan 29 2007, 01:30 PM, a spus:

daca nu am depus declaratia referitor CA ce se poate intampla? ma poate lamuri cineva? :lostit (13):

la AF5 au cerut amenda (pentru ca era 26 ian), delegatul nu avea bani la el, s-a dus din nou a doua zi cu banii de amenda, cu decl. privind cifra de afaceri si cu 010 in care se vedea ca nu sunt modificari fata de vectorul fiscal. In aceasta situatie n-au mai luat nici declaratia, nici amenda, au spus ca nu mai este necesar sa se depuna.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL