Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sume poprite - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


sume poprite

2 replies to this topic

#1 zsimona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 17 January 2007 - 02:35 PM

Buna ziua.
Va rog sa imi spuneti si mie ce inregistrari contabile ar trebui sa fac in urmatoarea situatie: din cauza ca societatea nu si-a achitat taxele salariale la stat, banca ne-a anuntat ca ni s-a blocat contul curent si singurele operatiuni pe care le putem face sunt plata respectivelor taxe. Pe extras apare ca sumele existente la momentul respectiv in banca au fost "luate" in baza adresei anaf. Deci am extras pe 0. Pe masura ce duceam ordine de plata imi virau din bani (contravaloarea ordinelor de plata). Intrebarea mea este ce cont folosesc in partida cu 5121?



#2 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 17 January 2007 - 03:05 PM

473 :lostit (13):




#3 Happy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 17 January 2007 - 05:01 PM

Din practica: banca blocheaza contul curent numai in urma primirii unui Titlu executoriu transmis de administratie. Acest document trebuia transmis si societatii. In cazul in care totusi nu se regaseste in documentele societatii poti obtine o copie de la banca si/sau de la administratie. Sunt cazuri in care titlul executoriu nu cuprinde toate sumele restatnte ci numai o parte din ele, cele cu o intarziere mai mare de...... (in functie de inspector si de sume). De regula, sumele virate din cont in baza titlului executoriu vor stinge datoriile in ordinea inscrisa in respectivul document. Pentru clarificarea situatiei societatii este recomandat sa iei legatura cu administratia, respectiv cu inspectorul care a intocmit documentatia care a stat la baza emiterii titlului executoriu (notificarile, somatiile de plata). In acelasi timp iti recomand si o confruntare cu "fisa platitorului" pentru a pune la punct eventualele neconcordante. Iti doresc succes.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL