Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia 100 - depunere trimestriala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Declaratia 100 - depunere trimestriala

120 replies to this topic

#21 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 05 February 2007 - 11:00 AM

pana la urma ramane optional sau este obligatoriu pt toate micro/asociatii?



#22 emy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 07 February 2007 - 07:20 PM

Multumesc tuturor pt sfaturi. A trebuit sa fac rectificativa si sa declar practic de doua ori suma de recuperat, la sfatul celor de la finante... Nu au vrut sa compenseze deductibilul dintr-o luna cu suma de plata din luna urmatoare ... E clar ca e gresit, da' daca asa zic ei ... :lostit (13):




#23 VRANCEA MARIANA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CS
  • Interests:DISCUTII PE TEME LEGISLATIVE

Postat 15 February 2007 - 02:45 PM

Vezi postareaemy, la Feb 7 2007, 07:20 PM, a spus:

Multumesc tuturor pt sfaturi. A trebuit sa fac rectificativa si sa declar practic de doua ori suma de recuperat, la sfatul celor de la finante... Nu au vrut sa compenseze deductibilul dintr-o luna cu suma de plata din luna urmatoare ... E clar ca e gresit, da' daca asa zic ei ... :lostit (13):
Vin si eu mai tarziu cu precizari.Eu am recuperat cu dosar depus la sanat CARAS SEV sumele pt concedii si am platit in curs an compensand si a fost ok.La Adm Fin eu am lucrat ca Sef serviciu adm venit stat si stiu cum se lucr.Scot somatiile deja in 26 ale lunii pt ca au nevoie de stimulente, ling plicurile si le trimit.Somatiile se scot de progr cu debitul din luna neachitat nu cu soldul asa ca in fisa soldul poate fi corect dar nu coresp cu execut silita care este oricum o mare varza rezultat al goanei disperate dupa stimulente.Acum in calit de contribuabil ma lovesc de incompetenta propriilor subalterni care m-au publicat in 30.11.2006 la ANAF cu o oblig scadenta 25.10.06,achitata in 26.10.2006 .Am plecat profund scarbita din acea instit si nu m-as intoarce niciodata.



#24 draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 15 February 2007 - 03:39 PM

Ieri am trecut la administratie sa vad ce se mai aude de 010 pt. declararea contributiilor la trimestru si au zis ca nu au primit norme si se declara ca pana acum.Nici nu stiu cum o trebui?! :lostit (13): Cine are micro si ce va face?De fapt depinde de oras,in unele e intr-un fel ,in altele altfel :pullhair:
ddd



#25 carol28sm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2007 - 07:01 PM

La adm.financira nu mi-au primit decl 100 pe motiv ca trebuie sa depun trimestrial caci am sub 9 angajati si pana in 200000 eur. De 010 inca nu se stie.



#26 Ranettius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 16 February 2007 - 09:34 AM

Eu am depus 100 acum 3 zile si a primit-o. Am si platit, caci nu stiam cum sa fac, daca inca nu s-au publicat normele privind 010. Oricum nu are ce sa fie rau.



#27 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 16 February 2007 - 10:21 AM

Atentie!
Comisionul ITM nu are nimic in comun cu celelalte taxe aferente salariilor care se declara prin 100 la fisc.
Se plateste in continuare lunar. ...Cel putin asa au zis cei de la ITM Cluj. Pana la noi precizari...



#28 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 16 February 2007 - 10:27 AM

Asa este,nici mie la sect. 4 nu mi-a primit 100, doar 392. Si pt. ca se schimba "termenii", si nu prin vointa mea ci a finantelor, trebuie sa depunem 010!? Care formular 010 nu e!! Eu am inteles de aici ca decl. 100 o depunem trim. odata cu 300, celelalte (sanat., cas, somaj etc.) le depun lunar, iar plata cand o fac? Din moment ce depun declaratiile pt. salarii lunar, deci imi creez obligatie, nu trebuie sa si platesc lunar sa se stinga acea obligatie? Sau ramane asa trei luni de zile? Ca si la TVA depuneam decl. trimestrial, deci declaram obligatia la trei luni (ca si impozitul pe venit) si atunci le si plateam! Nu mai inteleg nimic, nimic!!!!



#29 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 16 February 2007 - 10:38 AM

o sa schimbe si ei. nu va faceti probleme din asta. luna asta s-ar putea fie sa facem drum degeaba si pe la ei fie o sa le primeasca; nu cred ca mi dureaza 1 luna si apar modificari si in acest sens
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#30 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2007 - 10:45 AM

Ieri la sect. 4 mi s-a spus ca declaram ca si pana acum, iar astazi la sect.2 ca daca ne incadram la trimestru declaram la trimestru si vom depune 010 nou cand apare. :lostit (13): Analizand legea mi se pare ca cei de la sect.2 au dreptate.Voi ce credeti?
salut!



#31 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 16 February 2007 - 10:54 AM

ma inscriu la pareri: parerea mea este ca noi aici "facem proza sau vers? ca ce nu e proza e vers si viceversa" voi ce credeti? (am citat din Moliere "Burghezul gentilom" - merita sa mergeti sa-l vedeti, e cam modern dar merge :biggrin: ).
.....cam aici am ajuns ....nu mai stim altceva decat sa incercam sa vedem legi in viitor si sa disperam....
inchid off-topic

ca sa nu bat prea mult campiii, revin si subscriu si eu ideii "anamaria9878"
:lostit (13):
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#32 Catad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2007 - 10:59 AM

la sectorul 3 a incercat cineva sa depuna decl 100 pentru micro? au primit-o?



#33 Ionescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Interests:contabilitate

Postat 16 February 2007 - 12:02 PM

plata la ITM se face lunar dar la sectorul 3 am vorbit la Declaratii si mi-a spus ca obligatiile salariale(CAS, Somaj,sanatate) pentru Microintreprinderi se declara trimestrial(prin decl 100)si se platesc trimestrial conform Ordonata 35.La sanatate si somaj si la Pensii mi-au spus ca se declara in continuare lunar, dar habar nu aveau daca si trebuiesc platite lunar, m-au directionat catre Ministerul de finante.



#34 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 16 February 2007 - 12:16 PM

Vezi postareariquiqui, la Feb 16 2007, 10:27 AM, a spus:

Asa este,nici mie la sect. 4 nu mi-a primit 100, doar 392. Si pt. ca se schimba "termenii", si nu prin vointa mea ci a finantelor, trebuie sa depunem 010!? Care formular 010 nu e!! Eu am inteles de aici ca decl. 100 o depunem trim. odata cu 300, celelalte (sanat., cas, somaj etc.) le depun lunar, iar plata cand o fac? Din moment ce depun declaratiile pt. salarii lunar, deci imi creez obligatie, nu trebuie sa si platesc lunar sa se stinga acea obligatie? Sau ramane asa trei luni de zile? Ca si la TVA depuneam decl. trimestrial, deci declaram obligatia la trei luni (ca si impozitul pe venit) si atunci le si plateam! Nu mai inteleg nimic, nimic!!!!
Obligatia de plata se constituie prin declaratia 100 in fisa platitorului! Declaratiile la CAS, CASS SOMAJ au doarb valoare de evidenta si contributiva, ca stagiu. etc. Este aceeasi situatie cu TVA - ul trimestrial. Exceptie face doar ITM / ul.
iuliana



#35 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 February 2007 - 12:18 PM

ce 010??? daca esti micro esti .... micro si declari/platesti trimestrial. Doar nu trebuie sa "confirmam" ca suntem micro :lostit (13): iar reglementarea tine de bugetul consolidat nu de evidentele lunare de la asigurari care asa cum is ele de inutile tb depuse cf legilor speciale - asta ca sa ma inscriu la proza/vers ...

Va rog sa-mi spuneti unde scrie ca trebuie sa mai facem o data 010?

Aceasta postare a fost editata de contasoft: 16 February 2007 - 12:19 PM




#36 .ra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 16 February 2007 - 10:07 PM

Firma la care depun eu nu a avut activitate si a depus trimestrial in 2006. De la 1 februarie este cu activitate. acum depun lunar sau tot trimestrial? In calendarul contabilului la 100 scria ca lunar doar la tva era precizarea ca lunar sau trimestrial. Ce fac depun acum si pentru ianuarie pe 0?
Multumesc anticipat



#37 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2007 - 10:54 PM

depinde de tipul de firma micro sau macro , si daca are sau nu salariati

:lostit (13):



#38 croco

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 February 2007 - 12:26 AM

buna seara,
la Timsoara nu preiau defel declaratiile 100 pt.micro (numai la trimestru!!!) si ne-au sugerat sa depunem urgent declaratia 010(in format vechi),dar cu precizarea la fiecare obligatie in parte ca se declara trimestrial!



#39 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 18 February 2007 - 06:36 PM

Ai dreptate Iuliana, mi-am dat si eu seama ca am gresit in ceea ce am "debitat" acolo, dar m-au zapacit de tot toate schimbarile astea, obligatia mi-o creez prin 100! Multumesc pt. observatie!! :biggrin: Bun, in concluzie platesc trimestrial? Si daca platesc lunar, nu imi primeste plata? Voi face un drum si pana la Trezorerie, ca eu acolo platesc, sa vedem despre ce este vorba. Ah, si mai trebuie declaratia 010?

Aceasta postare a fost editata de riquiqui: 18 February 2007 - 06:37 PM




#40 tif

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 19 February 2007 - 12:11 PM

Vezi postareariquiqui, la Feb 18 2007, 06:36 PM, a spus:

Ai dreptate Iuliana, mi-am dat si eu seama ca am gresit in ceea ce am "debitat" acolo, dar m-au zapacit de tot toate schimbarile astea, obligatia mi-o creez prin 100! Multumesc pt. observatie!! :biggrin: Bun, in concluzie platesc trimestrial? Si daca platesc lunar, nu imi primeste plata? Voi face un drum si pana la Trezorerie, ca eu acolo platesc, sa vedem despre ce este vorba. Ah, si mai trebuie declaratia 010?


Am gasit noul formular de declaratie 010 (pt declarare trimestru microintreprindere) cautati pe : http://www.bdaudit.r...islatie/010.pdf






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL