Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
facturi simplificate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


facturi simplificate

5 replies to this topic

#1 Liviu Canja

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2007 - 03:22 PM

Imi explica si mie cineva ce sunt facturile simplificate?
Am gasit scris despre ele in normele codului fiscal - TVA - 78 (2)
Multumesc



#2 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 January 2007 - 03:50 PM

Chiar asa, nicaieri nu scrie ce inseamna "facturi simplificate".
Doar ca trebuie sã cer aprobare.
Sa speram ca nu ai nici o legatura cu "masurile simplificate" !




#3 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 19 January 2007 - 08:03 PM

nu are legatura cu "masuri de simplificare"



#4 Liviu Canja

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2007 - 08:54 AM

Vezi postareamm-miron, la Jan 19 2007, 08:03 PM, a spus:

nu are legatura cu "masuri de simplificare"

bine, dar ce sunt?



#5 florina contab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2007 - 10:11 PM

Eu cred ca sunt niste facturi care nu contin toate elementele definite in lege si codul fiscal



#6 Nanette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 January 2007 - 07:15 PM

Vezi postareaLiviu Canja, la Jan 19 2007, 05:22 PM, a spus:

Imi explica si mie cineva ce sunt facturile simplificate?
Am gasit scris despre ele in normele codului fiscal - TVA - 78 (2)
Multumesc

Facturi simplificate se refera la faptul ca nu sunt purtatoare de TVA.
Ziarul Gandul | 11 august 2006

Tranzactiile cu cereale, animale si componente rezultate din dezmembrarea unor mijloace fixe declasate sau casate se vor face pe baza de facturi simplificate, care nu presupun plata TVA, potrivit unui proiect de act normativ elaborat de Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF). Presedintele ANAF, Sebastian Bodu, a declarat, ieri, ca noile categorii au fost incluse pe lista produselor unde se permite facturarea simplificata pentru a elimina rambursarile de TVA nejustificate din comertul cu aceste marfuri. Potrivit Codului Fiscal aprobat in acest an, de la 1 ianuarie 2007 se va aplica in mod obligatoriu procedura simplificata pentru deseuri si materiale prime secundare, rezultate din valorificarea acestora, cladirile, partile de cladiri si terenurile de orice fel, pentru care se aplica regim de taxare, lucrarile de constructii montaj, bunurile si serviciile livrate ori prestate de sau catre firme aflate in faliment si pentru materialul lemnos.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL