Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Leasing financiar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Leasing financiar

11 replies to this topic

#1 ionella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2007 - 05:05 PM

La 30.12.2006 am inteles ca se face (la fel ca si la soldurile conturilor in valuta) regularizarea si la contractele de leasing....
Stiti ceva mai concret.. conform legislatiei, unde gasesc precizarea respectiva?? Va multumesc anticipat.
O zi buna !!!



#2 gabif

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:cluj

Postat 19 January 2007 - 06:14 PM

Vezi postareaionella, la Jan 19 2007, 05:05 PM, a spus:

La 30.12.2006 am inteles ca se face (la fel ca si la soldurile conturilor in valuta) regularizarea si la contractele de leasing....
Stiti ceva mai concret.. conform legislatiei, unde gasesc precizarea respectiva?? Va multumesc anticipat.


In Ordinul 1752

59. - ( 1) a fiecare dată a bilanțului:
a) Elementele monetare exprimate în valută (disponibilități și alte elemente asimilate, cum sunt acreditivele și depozitele bancare, creanțe și datorii în valută) trebuie evaluate și raportate utilizând cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României și valabil la data încheierii exercițiului financiar. Diferențele de curs valutar, favorabile sau nefavorabile, între cursul de la data înregistrării creanțelor sau datoriilor în valută sau cursul la care au fost raportate în situațiile financiare anterioare și cursul de schimb de la data încheierii exercițiului financiar, se înregistrează, la venituri sau cheltuieli financiare, după caz.
b) Pentru creanțele și datoriile, exprimate în lei, a căror decontare se face în funcție de cursul unei valute, eventualele diferențe favorabile sau nefavorabile, care rezultă din evaluarea acestora se înregistrează la venituri sau cheltuieli financiare, după caz. Determinarea diferențelor de valoare se efectuează similar prevederilor lit. a).




#3 ionella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2007 - 01:02 PM

Ordinul 1752/2005 intra in vigoare la data de 01 ianuarie 2006, (la decembrie 2006 am inteles ) dar intrebarea mea este regularizarea soldurilor in valuta aferente leasing-ului financiar se efectua si la sfarsitul exercitiului financiar 2005, adica diferentele trebuiau inregistrate la decembrie 2005 ???? Daca trebuiau inregistrate si nu s-au inregistrat se mai poate rectifica ceva acum ????? CU Multumiri....

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 02 February 2007 - 05:20 PM

O zi buna !!!



#4 ddeeaa4

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 February 2007 - 12:41 PM

eu am alta intrebare!
incepand cu 01.01.2007, dobanda la contractele de leasing o sa aiba TVA aplicat. intrebarea mea este: la contractele incheiate pana la 31.12.2006 se factureaza in continuare dobanda fara TVA? stie cineva sa imi indice un articol de lege sau ceva de unde sa reiasa clar? ca eu n-am priceput nimic din codul fiscal!!!



#5 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 February 2007 - 07:59 AM

Vezi postareaddeeaa4, la Feb 9 2007, 12:41 PM, a spus:

eu am alta intrebare!
incepand cu 01.01.2007, dobanda la contractele de leasing o sa aiba TVA aplicat. intrebarea mea este: la contractele incheiate pana la 31.12.2006 se factureaza in continuare dobanda fara TVA? stie cineva sa imi indice un articol de lege sau ceva de unde sa reiasa clar? ca eu n-am priceput nimic din codul fiscal!!!
art.161 alin 15, cod fiscal...

eu am o alta problema ...daca inainte ne autofacturam, calculand tva la rata de capital, acum o sa calculam tva la rata+dobanda; vorbesc desigur pentru leasingurile fin externe.

Aceasta postare a fost editata de loredana19: 10 February 2007 - 08:02 AM

loredana



#6 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 10 February 2007 - 08:29 AM

Vezi postareaddeeaa4, la Feb 9 2007, 12:41 PM, a spus:

eu am alta intrebare!
incepand cu 01.01.2007, dobanda la contractele de leasing o sa aiba TVA aplicat. intrebarea mea este: la contractele incheiate pana la 31.12.2006 se factureaza in continuare dobanda fara TVA? stie cineva sa imi indice un articol de lege sau ceva de unde sa reiasa clar? ca eu n-am priceput nimic din codul fiscal!!!


Art. 161 alin 15 Codul fiscal:

(15)În cazul contractelor de vânzare de bunuri cu plata în rate, încheiate valabil, anterior datei de 31 decembrie 2006 inclusiv, care se derulează și după data aderării, exigibilitatea taxei aferente ratelor scadente după data aderării intervine la fiecare dintre datele specificate în contract pentru plata ratelor. În cazul contractelor de leasing încheiate valabil, anterior datei de 31 decembrie 2006 inclusiv, și care se derulează și după data aderării, dobânzile aferente ratelor scadente după data aderării nu se cuprind în baza de impozitare a taxei.



#7 ursu mirela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Arad
  • Interests:nuotati legislative, examen expert

Postat 15 February 2007 - 07:43 AM

Va rog sa ma ajutati In cazul leasingului financiar extern cine plateste TVA-ul? Cum se inregistreaza in contabilitate, incepand cu 1 ian 2007



#8 loredana19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 February 2007 - 11:28 AM

Vezi postareaursu mirela, la Feb 15 2007, 07:43 AM, a spus:

Va rog sa ma ajutati In cazul leasingului financiar extern cine plateste TVA-ul? Cum se inregistreaza in contabilitate, incepand cu 1 ian 2007
4426=4427
daca contractele sunt in derulare, calculezi tva la rata; la contractele incheiate dupa 01.01.2007, calculezi tva la rata+dobanda
loredana



#9 ursu mirela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Arad
  • Interests:nuotati legislative, examen expert

Postat 19 February 2007 - 07:49 AM

La ce curs se autofactureaza achizitia de mijloace de transport second hand achizitionate in baza unui contract de leasing financiar extern, contract incheiat anterior datei de 31.12.2006?
Mijlocul de transport a fost achizitionat pentru nevoile firmei, profilul societatii fiind de transporturi terestre de marfuri.
Cum se inregistreaza in contabilitate autofactura ? Daca plata facturii se face dupa scadenta cum se inregistreaza intarzierea la plata?



#10 markkus22

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 August 2007 - 11:44 AM

Vezi postarealoredana19, la Feb 16 2007, 12:28 PM, a spus:

Vezi postareaursu mirela, la Feb 15 2007, 07:43 AM, a spus:

Va rog sa ma ajutati In cazul leasingului financiar extern cine plateste TVA-ul? Cum se inregistreaza in contabilitate, incepand cu 1 ian 2007
4426=4427
daca contractele sunt in derulare, calculezi tva la rata; la contractele incheiate dupa 01.01.2007, calculezi tva la rata+dobanda

Eu stiu ca pt contractele de leasing extern de dupa 01.01.2007 nu mai datoram tva, sunt supuse tva la sediul prestatorului.Concret: factura vine cu tva din tara prestatorului 9firma de leasing) iar firma romanesca nu-l deduce si-l trece pe costuri!!!! :lostit (13):



#11 annamara

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 02 November 2007 - 06:47 PM

Ajutooooor, am sa mor
Am o firma de transp persoane in regim de taxi si am facut un contr de leasing co o firma si am achiz 3 masini, am platit avans, toate bune pana cand am vrut sa schimb culoarea maasinilor in galben.Am facut o cerere de schimbare a culorii in galben catre cei de la leasing si mi-a fost respinsa pe motiv ca nu au acceptat finantarea pte acest tip de activitate "taxi". Perplexa i-au contractul, citesc si ce sa vezi, la capitolul conditii speciale scrie negru pe alb: " Utilizatorul declara ca, ana la sf perioadei de leasing, Bunul va fi folosit de catre Utilizator conf destinatiei obisnuite a acestuia, convenita intre Utilizitaor si Furnizor si anume pentru: mijl transp pt angajati, administratori si activitate comerciala, respectiv TRANSPORTURI CU TAXIURI"
Sun inapoi la leasing, le spun ce e in contract stipulat si ei nu si nu ca nu au facut contra ptr ca masinile sa fie folosite in regim taxi si ca acolo este scris obiectul principal declarat la reg com si scris in C.U.I.
Pai la mintea cocosului ca scrie transp pers cu taxiuri in C.U.I. daca cu sata se ocupa firma.
Dupa cateva ore sun din nou la leasing sa vb cu alta pers mai deschisa la minte.Un nene de la logistica imi spune ca asociatul firmei a dat o declaratie prin care se spune citez"cele trei autoturisme marca RENAULT CLIO solicitate de catre societatea noastra pentru a fi achizitionate in sistem de leasing prin IMPULS LEASING ROMANIA, vor fi utilizate in regim normal" si ca prin asta se anuleaza ce scrie in contract. Il sun pe asociatul Gheorghe si ii spun ce a zis nenea de la leasing, la care Gheorghe imi spune ca el cand a semnat contractul a vazut ca sunt pt taxi si ca at cand la pus sa dea declaratia nu i-a spus nimeni de ce (gh e sofer) ci doar ce sa scrie in ea si gata poate sa mearga dupa masini.
Deci, acum ce fak, am 3 masini noi la care trebuie sa platesc rate, nu produc nici un venit cu ele pt ca nu pot sa le schimb culoare, deci, automat nu pot sa obtin aut taxi, prin urmare m-am trezit cu 3 masini PE GAT cu care nu pot face nimic.Va rog sa ma ajutati cu o idee ca sunt disperata.



#12 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2007 - 04:05 PM

Vezi postareamarkkus22, la Aug 9 2007, 11:44 AM, a spus:

firma romanesca nu-l deduce si-l trece pe costuri!!!!

Eu cred ca pt acel TVA platit se poate face cerere de rambursare in statul membru respectiv. Intr-adevar, nu-l deduce in Romania, dar daca este o suma mare...si se cam aduna dupa vreo 3 ani de leasing, e de preferat sa-l ceara inapoi decat sa-l inreg. pe costuri...parerea mea.
Madalina






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL