Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
omfp 1752/2005 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


omfp 1752/2005

31 replies to this topic

#21 diana79ion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:buzau

Postat 01 June 2008 - 10:18 AM

poate cineva, va rog, sa mi trimita si mie OMFP 1752 din 17.11.2005 reglementarilor contabile con.cu directivele europ. (act.14.01.2008) sau sa mi spuna unde pot gasi ordinul actualizat? multuesc!
Dragostea este ca un zimbet , niciodata nu are valoare daca n-o daruiesti.



#22 bogdan_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 01 June 2008 - 05:42 PM

Vezi postareadiana79ion, la Jun 1 2008, 11:18 AM, a spus:

poate cineva, va rog, sa mi trimita si mie OMFP 1752 din 17.11.2005 reglementarilor contabile con.cu directivele europ. (act.14.01.2008) sau sa mi spuna unde pot gasi ordinul actualizat? multuesc!


http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...+din+17.11.2005




#23 stef.mangalia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 13 June 2008 - 07:52 AM

vreau si eu omfp 1752/2005 mai exact planul de conturi cel bun ca am un examen si nu stiu dupa ce plan sa ma iau!multumesc este urgent!



#24 angelabiris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 13 June 2008 - 08:18 AM

daca te uiti in cadrul acestui topic, este atasat ordinul de Daniela.Zaharia in data de 9 mai
este si planul de conturi, care te intereseaza.



#25 VIOLETA2008

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 September 2008 - 09:02 AM

Vezi postareaMarius Farcas, la Mar 15 2008, 01:58 PM, a spus:

Buna! Imi trimite si mie cineva OMFP 1752 actualizat in 2008.Adresa mea e marius_colt2006@yahoo.com.

Buna. Imi poti trimite si mie OMF 1752 actualizat in 14.01.2008. Adresa mea de mail este tudosevioleta16@yahoo.com
Multumesc Anticipat :thumbup:



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 September 2008 - 12:28 PM

mai Violeta2008, chiar asa ti-e lene sa citesti topicul asta macar cateva postari mai sus sa vezi ca exista deja ce ceri tu ??
ai mai deschis inca un topic nou, cu aceeasi cerere, pe acela ti l-am sters!!
tu ai citit regulamentul acestui forum cand te-ai inscris ??

mai fratilor, sunteti culmea unii dintre voi. :tongue: repede sa ma inscriu si da-l dracului de regulament ...

VIOLETA2008, cu acesta ocazie primesti si prima sanctiune : AVERTISMENT PUBLIC PT. INCALCAREA REGULAMENTULUI PRIVIND POSTAREA FARA FOLOSIREA FCT DE CAUTARE !
la urmatoarea abatere ti se va sterge mesajul prin care incalci regulamentul si ti se va ridica dreptul de a posta.

imi pare rau, dar daca nu mentinem ordinea pe forum nu ne mai descurcam in el, abia l-am mai curatat - de 2 saptamini si iar apar useri care posteaza incorect. in felul asta, in scurt timp forumul va fi varza la loc. chiar nu se poate asa ceva !! muncim ca tampitii dupa useri care nu dau 2 bani pe forum de vreme ce isi permit sa-l dezorganizeze prin postarile lor.
nu cerem marea cu sarea ci doar un minim de respect, atata tot !! e chiar asa de greu, mai fratilor ?? :thumbup:

pt. roxanali :

i-ai rasp. Violetei la topicul "defect" si ti-ai pierdut timpul pt ca acel topic a fost sters fiindca incalca regulamentul, e bine asa ?? iti place, draga mea, sa-ti pierzi vremea aiurea ?? dar ce sa-i faci, daca raspunzand cuiva care nu se uita 3 topicuri mai jos si deschide un topic nou pe o tema deja discutata asa cum a facut-o Vio tu tocmai ai incurajat-o sa mai faca si alta data la fel fiindca ajutor primeste oricum ...
4 moderatori si un admin am muncit o saptamana sa curatam forumul, stii f bine ! multumesc mult pt. "ajutor", roxanali :tongue:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 17 September 2008 - 12:38 PM




#27 andtur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2009 - 07:19 PM

Ghid privind unele aspecte pentru aplicarea reglementarilor contabile aprobate prin OMFP 1752/2005, material publicat in Revista Finante Publice si Contabilitate, editata de Ministerul Finantelor Publice, in numerele aferente lunilor august – decembrie 2008
disponibil pe
http://codfiscal.net/omfp-17522005-regleme...ivele-europene/
e disponibil si ordinul 1752
Andrei T



#28 emiliani

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 12 February 2009 - 07:10 PM

Buna seara,
va rog sa imi trimeti OMFP 1752/2005 si OMEF 2374/2007 pe adresa vema66@yahoo.com
Va multumesc.



#29 Brindusa Rosca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 12 February 2009 - 11:57 PM

Vezi postareaemiliani, la Feb 12 2009, 08:10 PM, a spus:

Buna seara,
va rog sa imi trimeti OMFP 1752/2005 si OMEF 2374/2007 pe adresa vema66@yahoo.com
Va multumesc.
dar ce e aici? Dumnezeu pe pamant? Cere si ti se va da? un pic de search nu stie nimeni sa efectueze?

ps: vezi cateva posturi mai sus...



#30 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 August 2009 - 07:36 PM

Informare de presa privind proiectul de Ordin pentru aprobarea reglementarilor contabile conform cu directivele europene:
http://www.mfinante....re06082009.html

Pentru o buna intelegere si aplicare a directivelor europene, Ministerul Finanselor Publice a considerat necesara elaborarea unui nou ordin de aprobare a Reglementarilor contabile conforme cu directivele europene si abrogarea Ordinului ministrului finantelor publice nr. 1752/2005, cu modificarile si completarile ulterioare. Mentionam ca proiectul de ordin nu aduce modificari formatului situatiilor financiare anuale. Astfel, entitatile care, conform reglementarilor contabile in vigoare, au intocmit situatii financiare anuale simplificate, vor putea intocmi in continuare situatii financiare anuale in aceleasi conditii.
Cele mai importante modificari aduse reglementărilor contabile in vigoare sunt:
-efectuarea lunara a evaluarii elementelor monetare in valuta, precum si a creantelor si datoriilor, exprimate in lei, a caror decontare se face in functie de cursul unei valute, cu recunoasterea in contabilitate a diferentelor inregistrate;
-corectarea pe seama rezultatului reportat numai a erorilor semnificative aferente exercitiilor financiare precedente;
-contabilizarea contractelor de leasing financiar, in conditiile in care numai anumite categorii de entitati pot avea calitatea de locator;
-tratamentul reducerilor comerciale acordate, respectiv primite;
-aplicarea in contabilitate a principiului prevalentei economicului asupra juridicului de catre toate categoriile de entitati.



#31 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 August 2009 - 08:23 PM

Cele mai importante complectari propuse prin proiectul de Ordin pentru aprobarea reglementarilor contabile sunt:
- transpunerea prevederilor Directivei 2009/49/CE a Parlamentului European si a Consiliului din 18 iunie 2009 de modificare a Directivelor 78/660/CEE si 83/349/CEE ale Consiliului in ceea ce priveste anumite cerinte de prezentare a informatiilor impuse societatilor comerciale mijlocii si obligatia de a intocmi conturi consolidate;
- precizarea utilizatorilor situatiilor financiare anuale care sunt situatii financiare cu scop general;
- enumerarea caracteristicilor calitative ale situatiilor financiare;
- tratamentul schimbarii de metode contabile si diferenta intre modificarea acestora si modificarea estimarilor contabile;
- contabilizarea schimbului de active;
- mentionarea expresa a unor elemente care influenteaza costul de achizitie;
- elemente legate de costurile indatorarii;
- evaluarea efectuata la incheierea exercitiului financiar;
- factorii care indica deprecierea imobilizarilor corporale si necorporale;
- conditiile de recunoastere ca imobilizari a cheltuielilor de explorare si evaluare a resurselor miniere;
- contabilizarea distincta a imobilizarilor corporale si a stocurilor cumparate, pentru care s-au transferat riscurile si beneficiile aferente, dar care sunt in curs de aprovizionare;
- conditiile de revizuire a duratei de amortizare a imobilizarilor;
- instrumentele financiare;
- modificarea destinatiei activelor detinute;
- tratamentul depozitelor bancare constituite in valuta;
- recunoasterea:
- primelor reprezentand participarea la profit, acordate potrivit legii;
- beneficiilor sub forma actiunilor proprii ale entitatii sau a altor instrumente de capitaluri proprii acordate angajatilor;
- contributiei unitatii la schemele de pensii facultative si la primele de asigurare voluntara de sanatate;
- platilor anticipate in contul impozitului pe profit, determinate potrivit legii;
- actualizarea provizioanelor;
- aplicarea conceptului financiar de capital, la elaborarea situatiilor financiare;
- tratamentul contabil al:
- bunurilor de natura patrimoniului public, primite in administrare, respectiv cedate;
- programelor de fidelizare a clientilor;
- cheltuielilor ocazionate de realizarea instalatiilor in vederea asigurarii utilitatilor;
- controlul intern al entitatii;
- intocmirea situatiei fluxurilor de trezorerie.



#32 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 August 2009 - 11:16 AM

Vezi postareaLexiroxi, la Aug 11 2009, 08:36 PM, a spus:

Cele mai importante modificari aduse reglementărilor contabile in vigoare sunt:

-corectarea pe seama rezultatului reportat numai a erorilor semnificative aferente exercitiilor financiare precedente;


:lostit (13):

In sfarsit, ceva UTIL!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL