Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Chitanta pentru incasari "speciale" - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Chitanta pentru incasari "speciale"

2 replies to this topic

#1 Nagy Andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 20 January 2007 - 04:23 PM

Cand este vorba de incasarea banilor cu care administratorul crediteaza societatea, si face creditarea prin casierie, este nevoie sa emit si chitanta pe langa dispozitia de incasare? Similar, cand incasez avansurile spre deplasare care nu au fost utilizate, este nevoie si de chitanta? Nu fac incasare de facturi, nu incasez bani din activitatea curenta a societatii.



#2 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 21 January 2007 - 11:28 AM

Parerea mea este ca...in momentul in care iti intra bani in casierie, tai chitanta...nu trebuie sa faci incasari in casa doar din achitarea facturilor, nu scrie nicaieri asta...daca administratorul iti imprumuta bani ii tai chitanta, iar daca agentii iti restituie o parte din avans pe care nu l-au cheltuit, le tai chitanta...unde e problema? Poti sa incasezi bani de la persoane fizice si juridice, asa cum poti face si plati persoanelor fizice si juridice...inca eu stiam ca este mai indicat sa tai chitanta decat sa faci dispozitie de incasare..n-as putea sa-ti spun clar ca scrie asta undeva..dar nu e nici o problema sa tai chitanta pentru fiecare incasare, chiar daca nu e din incasare de facturi...




#3 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2007 - 12:50 PM

Pt. creditare da optiunea de cautare , s-a discutat mult pe tema asta......trebuie contract prin care administratorul imprumuta societatea, etc..
pt. avansurile din deplasari, delegatii eu stiu ca se face decont de cheltuieli pt. a justifica sumele platite, iar pt. diferenta se face dispozitie de incasare.
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL