Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Repartizarea profitului la 31 decembrie 2006 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Repartizarea profitului la 31 decembrie 2006

12 replies to this topic

#1 pasion

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 January 2007 - 07:34 PM

salut!!! Puteti sa-mi spuneti cum se repartizeaza profitul inregistrat la 31 dec. 2006 :lnr (1): . Multumesc anticipat! :pullhair: :lostit (13):



#2 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 21 January 2007 - 04:56 PM

OMFP 1752

222._
(1)În contabilitate, profitul sau pierderea se stabilește cumulat de la începutul exercițiului financiar.
(2)Rezultatul definitiv al exercițiului financiar se stabilește la închiderea acestuia și reprezintă soldul final al contului de profit și pierdere.
(3)Repartizarea profitului se înregistrează în contabilitate pe destinații, după aprobarea situațiilor financiare anuale. Repartizarea profitului se efectuează în conformitate cu prevederile legale în vigoare.
(4)Sumele reprezentând rezerve constituite din profitul exercițiului financiar curent, în baza unor prevederi legale, se înregistrează prin articolul contabil 129 = 106. Profitul contabil rămas după aceasta repartizare se preia în contul 117, de unde urmează a fi repartizat pe celelalte destinații legale.
(5)Pierderea contabilă reportată se acoperă din profitul exercițiului financiar și cel reportat, din rezerve și capital social, potrivit hotărârii adunării generale a acționarilor sau asociaților, cu respectarea prevederilor legale.


Cam asa!




#3 cristalex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2007 - 11:13 AM

Sunt micro. Anul trebut a fost primul exercitiu financiar si am inregistrat pierdere. Anul acesta am profit iar de 01.01.2007 devin platitoare de impozit pe profit ptca am depasit cifra de af.
intrebare1: Sunt obligata sa inchid pierderea sau pot repartiza profitul la rezerve sau dividende?
intrebare2:Avand in vedere trecerea la impozitarea pe profit in exerc urmatoare mai pot inchide pierderea (bineinteles doar dupa impozitare)?



#4 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 27 January 2007 - 12:10 PM

Vezi postareapasion, la Jan 20 2007, 07:34 PM, a spus:

salut!!! Puteti sa-mi spuneti cum se repartizeaza profitul inregistrat la 31 dec. 2006 :lnr (1): . Multumesc anticipat! :pullhair: :lostit (13):

La data de 31 12 2006 Profit:
129 = 117 X RON

in Ianuarie 2007:
121 = 129 X RON
repartizare:
117 = 457 dividende sau
117 = 106.. rezerve

La data de 31 12 2006 Pierdere:
- nu se inregistraza nimic.

in Ianuarie 2007
117 = 121 X RON
Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#5 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 27 January 2007 - 03:15 PM

aceleasi inregistrari
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#6 LiliNeagoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 30 January 2007 - 10:17 PM

Vezi postareacristalex, la Jan 27 2007, 01:13 PM, a spus:

Sunt micro. Anul trebut a fost primul exercitiu financiar si am inregistrat pierdere. Anul acesta am profit iar de 01.01.2007 devin platitoare de impozit pe profit ptca am depasit cifra de af.
intrebare1: Sunt obligata sa inchid pierderea sau pot repartiza profitul la rezerve sau dividende?
intrebare2:Avand in vedere trecerea la impozitarea pe profit in exerc urmatoare mai pot inchide pierderea (bineinteles doar dupa impozitare)?
Daca am inteles eu bine, in 2005 ai avut pierdere si in 2006 ai avut profit.Perdere inseamna sold debitor la 117. In momentul in care inchizi anul 2006, pe profit, faci inregistrarea 129=117. Atunci automat din profit se acopera pierderea din anul trecut. Daca la 1 ianuarie 2007 117 va avea sold creditor adica daca profitul din anul acesta 2006 a fost mai mare decat pierderea din 2005, diferenta adica chiar suma din sold o poti repartiza la dividende sau la rezerve: 117=457 sau 117=106. in cazul in care pierderea a fost mai mare sau egala cu profitul, nu poti face inregistrarile de mai sus pentru ca nu ai ce sa iei din contul lui 117 sa repartizezi. Deci esti nevoit sa acoperi intai pierderea. Sper ca te-am lamurit cat de cat :lostit (13):



#7 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 31 January 2007 - 10:35 AM

Vezi postareapasion, la Jan 20 2007, 07:34 PM, a spus:

salut!!! Puteti sa-mi spuneti cum se repartizeaza profitul inregistrat la 31 dec. 2006 :thumbup: . Multumesc anticipat! :pullhair: :lostit (13):
Cel mai simplu, in alte fonduri, 129=1068 cu suma din 121, eu asa fac la toate societatile, in felul acesta nu se mai platesc nici dividente. :lnr (1):



#8 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 31 January 2007 - 04:01 PM

Vezi postareaLiliNeagoe, la Jan 30 2007, 08:17 PM, a spus:

Vezi postareacristalex, la Jan 27 2007, 01:13 PM, a spus:

Sunt micro. Anul trebut a fost primul exercitiu financiar si am inregistrat pierdere. Anul acesta am profit iar de 01.01.2007 devin platitoare de impozit pe profit ptca am depasit cifra de af.
intrebare1: Sunt obligata sa inchid pierderea sau pot repartiza profitul la rezerve sau dividende?
intrebare2:Avand in vedere trecerea la impozitarea pe profit in exerc urmatoare mai pot inchide pierderea (bineinteles doar dupa impozitare)?
Daca am inteles eu bine, in 2005 ai avut pierdere si in 2006 ai avut profit.Perdere inseamna sold debitor la 117. In momentul in care inchizi anul 2006, pe profit, faci inregistrarea 129=117. Atunci automat din profit se acopera pierderea din anul trecut. Daca la 1 ianuarie 2007 117 va avea sold creditor adica daca profitul din anul acesta 2006 a fost mai mare decat pierderea din 2005, diferenta adica chiar suma din sold o poti repartiza la dividende sau la rezerve: 117=457 sau 117=106. in cazul in care pierderea a fost mai mare sau egala cu profitul, nu poti face inregistrarile de mai sus pentru ca nu ai ce sa iei din contul lui 117 sa repartizezi. Deci esti nevoit sa acoperi intai pierderea. Sper ca te-am lamurit cat de cat :lostit (13):


nu ar trebui sa faca in decembrie si 129=106 rezerva legala? avand pierdere in anii precedenti aceasta nu a fost inca constituita



#9 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2007 - 04:41 PM

Da, este obligatoriu sa repartizeze in fiecare an minim 5% din capitalul social pana ajunge la 1/5 din acesta.
la 31.12.2006 ar trebui sa aiba 129 = %
106
117
iar soldul debitor al lui 117 din 2005 ar trebui sa il inchida cu soldul lui 117 creditor din acest an, dar dupa hotararea AGA de repartizare a profitului si aprobare a bilantului, deoarece numai AGA decide cum se repartizeaza profitul, cu exceptia rezervelor legale care au la baza actul constitutiv.
Cu respect,
Alinutza



#10 corina grigore

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 01 February 2007 - 09:37 AM

In bilantul contabil intocmit pentru anul 2006, se evidentiaza rezerva legala si rezervele constituite in baza unor acte normative specifice:
129=%
1061
1068
In bliant 121 are sold creditor sau debitor reprezentand profitul sau pierderea, iar contul 129 are sold debitor
situatiile financiare sunt insotite de prezentarea propunerii de repartizare ba profitului in notele explicative la situatiile anuale
inchiderea conturilor 121 si 129 in anul urmator:
121=%
129
117
dupa aprobarea situatiilor financiare de catre aga se inregistreaza repartizarea profitului pe celelalte destinatii:
117=%
117(pierdere neacoperita)
1068
457
dividendele se platesc in termenul stabilit de aga dar nu mai tarziu de 6 luni de la aprobarea situatiilor financiare anuale aferente exercitiului incheiat



#11 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 11 February 2007 - 06:55 AM

rezerva legala nu se constituie in limita a 5% din capitalul social,vezi art. 22. - (1) din codul fiscal :
Contribuabilul are dreptul la deducerea rezervelor si provizioanelor, numai in conformitate cu prezentul articol, astfel:
a) rezerva legala este deductibila in limita unei cote de 5% aplicata asupra profitului contabil, inainte de determinarea impozitului pe profit, din care se scad veniturile neimpozabile si se adauga cheltuielile aferente acestor venituri neimpozabile, pana ce aceasta va atinge a cincea parte din capitalul social subscris si varsat sau din patrimoniu, dupa caz, potrivit legilor de organizare si functionare.



#12 angheln

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 18 February 2007 - 08:35 PM

La inchiderea exercitiului financiar 2006, singura inregistrare obligatorie este: 129 = 1061 (cu rezerva legala, daca este cazul),
Restul inregsitrarilor se vor face in anul 2007:, respectiv 121 = 129 si 1171.
Dupa aprobarea bilantului, se definitiveaza repartizarea profitului: 1171 = 457 si/sau 1068.



#13 dbalint

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 26 February 2007 - 06:07 PM

Salut !
Tot referitor la repartizarea profitului - in cit timp de la aprobarea situatiilor financiare ar trebui luata o hotarire referitoare la repartizarea profitului?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL