Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA in NORMA DE VENIT poate emite FACTURI? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA in NORMA DE VENIT poate emite FACTURI?

13 replies to this topic

#1 gby

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 January 2007 - 05:27 PM

SE POATE EMITE FACTURI DACA ESTI LA NORMA DE VENIT?
EU STIAM CA NU

iar apoi in ORDINUL 29 din 14 ian 2003 min fin spune ca " PF care nu sunt impuse pe baza de norme de venit vor intocmi pt sumele primite factura


DECI? asta cum o interpretez?



#2 V V

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2007 - 11:35 PM

Evident ca se poate, am emis pana acum o gramada de facturi - cum altfel sa incasez banii?




#3 gby

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 January 2007 - 02:45 PM

dar in legatura cu ORDINUL 29 din 14 ian 2003 in care se cam ingradeste sa emita facturi PFA cu norma..........NIMENI nu are nici o parere?



#4 Loretta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 January 2007 - 04:41 PM

Si daca tot se vorbeste despre asta... am si o intrebare simpla, si astept daca se poate un raspuns la fel de simplu, doarece am citit peste tot despre chestia asta si clar nu raspunde nimeni nicaieri.

1. Sunt PFA din 2005 cu norma fixa de impozit. Ei mi-au stablit un venit de 3600 lei pe an, cu un impozit trimestrial de 144 lei. Eu castig de 3 ori mai mult. In aceste conditii eu pot fi pusa sa platesc din urma impozit pentru ce a fost peste ce au stabilit ei, sau nu??




#5 k0b3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 26 January 2007 - 05:41 PM

Vezi postareaLoretta, la Jan 26 2007, 04:41 PM, a spus:

Si daca tot se vorbeste despre asta... am si o intrebare simpla, si astept daca se poate un raspuns la fel de simplu, doarece am citit peste tot despre chestia asta si clar nu raspunde nimeni nicaieri.

1. Sunt PFA din 2005 cu norma fixa de impozit. Ei mi-au stablit un venit de 3600 lei pe an, cu un impozit trimestrial de 144 lei. Eu castig de 3 ori mai mult. In aceste conditii eu pot fi pusa sa platesc din urma impozit pentru ce a fost peste ce au stabilit ei, sau nu??

Raspunsul este NU :)



#6 V V

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2007 - 01:14 PM

Vezi postareagby, la Jan 26 2007, 02:45 PM, a spus:

dar in legatura cu ORDINUL 29 din 14 ian 2003 in care se cam ingradeste sa emita facturi PFA cu norma..........NIMENI nu are nici o parere?
In ordinul ala nu se ingradeste absolut nimic. Zice doar ca PFA cu norma nu sunt tot timpul OBLIGATE sa emita facturi.



#7 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 January 2007 - 07:13 PM

În plus, Omfp.29/2003 mai este si un pic abrogat.
Prin art.IV, pct.7 din L.343/2006 se abrogă orice prevederi referitoare la "factura fiscală" asa cum a fost ea definita de HG.831/1997. Ori 29/2003 era dat in aplicatea la HG.831.



#8 Loretta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 January 2007 - 10:17 AM

Multumesc pentru raspuns, mi-ati luat o piatra de pe inima! si daca se poate, mai solocit unul...
Deoarece nu am stiut ca este obligatoriu sa platesti cei 6.5% sanatatea, si am mizat si pe faptul ca sunt studenta la stat, acum inteleg ca trebuie sa merg la Casa de Sanatate sa imi platesc si din urma. Intrebarea este: platesc din urma 6.5 % din ce mi s-a impus de la Administratia Financiara din norma de venit, sau din venitul real?




#9 V V

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2007 - 01:09 PM

Care e venitul real? Ai facut contabiitate? :wink:
Dpdv al tuturor institutiilor statului, norma de venit e venitul tau, nu au de unde sa stie cat castigi de fapt, si nici nu ii intereseaza.
Dar de platit, vei plati 6.5% + penalitati. Care s-ar putea sa nu fie foarte mici :lostit (13):



#10 RadoiM.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 27 February 2007 - 05:47 PM

norma de venit


unde se solicita , se alege, se opteaza? la primarie sau la admin fin ?

prin declaratie ? 070 etc etc???

eu nu am intalnit norma asta , nimeni nu mi-a mentionat ceva de ea ....

la primarie m-au intrebat - platitor sau nu de tva

la admin fin am declarat estimativ valoare in declaratia 070

minim , maxim , norma de venit .. nimic ...

multumesc pt timpul acordat.



#11 RadoiM.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 27 February 2007 - 05:57 PM

norma de venit


unde se solicita , se alege, se opteaza? la primarie sau la admin fin ?


eu nu am intalnit norma asta , nimeni nu mi-a mentionat ceva de ea ....

la primarie m-au intrebat - platitor sau nu de tva


la admin fin am declarat estimativ valoare in declaratia 221 // si la sectiunea C, NU AM bifat norme anuale de venit :(

stie cineva se poate schimba declaratia asta 221????

minim , maxim , norma de venit .. nimic ...

multumesc pt timpul acordat.



#12 cgrosu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 01 March 2007 - 05:58 PM

pai vezi asta e greseala
nu ai bifta impunere pe baza de norme de venit

Incearca sa mergi la doamna de la administratie cu un buchet de flori si poate cu ocazia zilelor 1-8 martie va accepta o cerere prin care treci de la "sistem real" la "norme anuale de venit"



#13 RadoiM.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 07 March 2007 - 06:38 PM

Vezi postareacgrosu, la Mar 1 2007, 05:58 PM, a spus:

pai vezi asta e greseala
nu ai bifta impunere pe baza de norme de venit

Incearca sa mergi la doamna de la administratie cu un buchet de flori si poate cu ocazia zilelor 1-8 martie va accepta o cerere prin care treci de la "sistem real" la "norme anuale de venit"
,

mi-a spus ca pt resurse umane nu exista inca :( , stie cineva altceva ?



#14 cgrosu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:

Postat 07 March 2007 - 08:23 PM

pai trebuia sa te duci si tu documentat inainte.

din "ORDIN Nr. 1847 din 22 decembrie 2003 privind stabilirea Nomenclatorului activităților independente pentru care venitul net se poate determina pe baza normelor anuale de venit, pentru contribuabilii care își desfășoară activitatea individual potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal" cel mai aproape de domeniul resurse umane am gasit "Servicii executate de meditatori".

In spatele acestor "servicii" stau mai multe coduri CAEN. Daca o sa cauti si esti flexibil, atunci probabil vei gasi si CAEN-ul pt PFA impus la norme de venit pe servicii de Resurse Umane.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL