Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
rambursare TVA materiale lemnoase - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


rambursare TVA materiale lemnoase

3 replies to this topic

#1 zepus

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 22 January 2007 - 11:15 AM

Am o firma platitoare de TVA. In primavara 2005 am cumparat de alta firma cherestea pentru constructii, cu factura pe care este mentionat "MATERIALE LEMNOASE", dar la care am platit suma integrala, cu TVA, nestiind de HG472/2004. In toamna, la cererea de rambursare TVA catre Administratia Finantelor, mi s-a anulat suma de recuperat de la aceste facturi, pe motivul ca trebuia sa recuperez banii de la furnizor. Dupa discutii cu furnizorul, acesta si-a declinat raspunderea, pe motiv ca el a achitat toti banii la stat.
Acum, pot sa-mi mai recuperez valoarea TVA pentru aceste facturi, in baza HG 472/2004, si de la cine ? De la Administratia Financiara sau de la furnizor ? Trebuie sa ajung in instanta ? Ce legi/articole ma sustin ?
Va multumesc.



#2 Robert.Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2007 - 01:14 PM

Furnizorul trebuie sa aiba o cerere catre Administratie in care doreste sa colecteze tva-ul, este stipulat in Normele de aplicare a Codului Fiscal, fara cererea respectiva nu are dreptul sa colecteze TVA si implicit nu trebuie sa iL platesti.




#3 zepus

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 22 January 2007 - 04:24 PM

Vezi postareaRobert.Pana, la Jan 22 2007, 01:14 PM, a spus:

Furnizorul trebuie sa aiba o cerere catre Administratie in care doreste sa colecteze tva-ul, este stipulat in Normele de aplicare a Codului Fiscal, fara cererea respectiva nu are dreptul sa colecteze TVA si implicit nu trebuie sa iL platesti.


Toate bune si frumoase, dar, unde la inceput furnizorul a fost dispus sa-mi returneze TVA-ul in bani sau alte materiale, dupa un timp mi-a replicat ca nu-si mai poate retrage banii de la Administratie si ca pot sa fac ce vreau !!! Daca il actionez in judecata, am vreo sansa ?



#4 danjoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Macondo_45.3N-25.5E

Postat 22 January 2007 - 05:26 PM

La lemn, este putin mai ciudat, cu tva-ul invers, adica nu-l platesti, nu-l incasezi.
tva invers este numai pana te apuci sa debitezi, sa fasonezi lemnul brut.
dupa aceea se plateste.
taiem din padure si vindem lemnul brut si nu avem treaba cu tva, nu-l platim la ocoalele silvice, nici nu luam de la beneficiarii-firme.
daca vindem lemn brut la persoana fizica, acesta plateste cu tva.
regula ar fi ca ultimul plateste tva, enduserul, si acesta apare de cand incepi sa prelucrezi busteanul.
noi daca am si prelucra, la cherestea ar trebui sa iau si tva-ul.
in cazul tau cu cheresteaua , aceasta nu este exceptata de la tva, pe traseul furnizor-intermediar-consumator.

danjoe






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL