Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
regim lohn - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

regim lohn

9 replies to this topic

#1 pavel adriana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:tulcea

Postat 22 January 2007 - 09:23 PM

Buna seara! Firma pentru care lucrez importa marfa in regim lohn. Am avut de curand un control de la garda financiara si mi-au spus ca marfa primta in baza acestiu regim de perfectionare ( chiar daca se face exportul ei sub forma de produse compensatoare), trebuie evidentiata in contabilitate. Pentru ca nici ei nu erau siguri , nu am primit amenda pentru ca nu am inregistrat-o in contabilitate. As vrea totusi sa stiu deaca trebuie sa apara in balanta fiecarei luni, sau daca evidenta ei se tine acontabil. Ce parere aveti?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!



#2 ahava

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 22 January 2007 - 10:58 PM

Vezi postareapavel adriana, la Jan 22 2007, 11:23 PM, a spus:

importa marfa in regim lohn. ....... ........nu am inregistrat-o in contabilitate.
O inregistrezi intr-un cont in afara bilantului;
in debitul contului 8032 inregistrezi materia prima (importul) iar in credit, produsul finit , la acelasi pret(exportul).




#3 pavel adriana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:tulcea

Postat 23 January 2007 - 08:47 AM

Multumesc frumos de informatie! Asa mi-au spus si cei de la garda financiara, doar ca nu erau siguri ( am dedus eu, pt ca, daca erau siguri, ma gandesc ca mi-ar fi dat amenda).



#4 lenus959

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oradea

Postat 14 June 2009 - 07:54 PM

Buna seara
va rog sa ma ajutati intr-o problema .de curand am schimbat locul de munca la o firma care presteaza servicii pentr export(sistem lohn.)Intrebarea este daca materia prima primita pentru prelucrare o receptionez cantitativ si valoric, eu asa ma gandesc dar contabila care a fost inainte a receptinat-o numai cantitativ cu valoare zero.Mentionez ca materia prima in documentul extern figureaza cu
valoare si dupa aceasta valoare se face si declaratia intrastat.Imi spuneti va rog cum este corect ?
va multumesc.



#5 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 June 2009 - 08:04 PM

La receptie ca document primar te referi sau la inregistrarea receptiei in contabilitate? Fiind lohn o inregistrezi extrabilantier.Iar bonurile de consum le faci si le inregistrezi tot extrabilantier.
Cum ai organizata evidenta gestiunii, ce metoda? De asta depinde.



#6 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 15 March 2010 - 02:59 PM

Buna ziua.am si eu o firma care imi trimite materia prima si eu ii facturez niste containere pe care le sudez.Le trimit inapoi la acea firma, in Olanda.Marfa pe care mi-o trimite nu mi-o factureaza,doar o singura data mi-a facturat.Eu am considerat ca fac o lucrare cu mat.clientului.Am citit in CF ca daca am marfa primita pe care o prelucrez si o trimit inapoi tr.sa tin reg mf primite plus evidenta prin 8032.Nu stiu daca ma incarez aici pt ca asemenea firma nu detine un certificat de perfectionare activa.Cum trebuie sa inregistrez,aceste mat prime trebuie sa le evidentiez undeva.Banuiesc ca exista niste avize,doc de expediere dar sefa nu mi-a aratat nimic si cand intreb ma intreaba:"ce te intereseaza?"Nu mai stiu unde ma incadrez.Am facturat prestare servicii intracomunitare, care e op.scutita cu drept de deducere.E bina asa?



#7 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 15 March 2010 - 10:20 PM

e bine, dar tu ai grija de tine, ce scrie in fisa postului si ce raspunderi ai. Chestia asta "sefa nu mi-a aratat nimic si cand intreb ma intreaba:"ce te intereseaza?"' e cel putin dubioasa.



#8 pupici

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 October 2010 - 10:13 AM

Buna ziua

Poate cineva sa-mi spuna va rog daca regimul de lohn se aplica si intre 2 sociatati ambele din Romania? Adica soc. A livreaza materia prima (lapte) catre soc. B care ii factureaza prestari servicii pentru obtinerea de produse finite soc.A. In acest caz se aplica lohn-ul sau exista o alta denumire pt aceasta operatiune? Multumesc frumos.



#9 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 October 2010 - 06:51 PM

servicii.detaliezi in contract



#10 tomitza299

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 January 2012 - 01:27 PM

buna tuturor ..am si eu o intrebare

- exista o relatie comerciala intre un Pfa si o societate si se confectioneaza stupi de albine.... adica ... societatea comerciala cumpara lemnul, Pfa asambleaza stupul de albine cu materia lui prima pe care a cumparat-o pe pfa, dar stupii se vand de pe socetatea comerciala. Ce fel de contract sa folosesc? De prestari servicii intre pfa si societatea, in care pfa face factura pentru prestari servicii?? Si lemnul il inregistrez si extrabilantier in 8032 ca si cazul contractului de lohn?? Iar in contabilitatea pe ce cont inregistrez lemnul? ca si materie prima?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL