Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Casa in valuta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Casa in valuta

9 replies to this topic

#1 forestman_jr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 23 January 2007 - 02:55 PM

Va rog lamuriti-ma si pe mine !! daca patronul s-a dus in Germania si a cumparat un autoturism cu 11.000 euro cu chitanta , deci se depaseste plafonul de 5.000 pt furnizor pe zi . Trebuie sa fac casa in valuta? Ridica banii cand pleaca in valuta din casa ? Sau inregistrez chitanta pe 401 ca si cum nu a fost plecat si s-a platit direct din casa masina ? voi cum ati procedat ??? va rog un raspuns



#2 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 23 January 2007 - 03:06 PM

Vezi postareaforestman_jr, la Jan 23 2007, 02:55 PM, a spus:

Va rog lamuriti-ma si pe mine !! daca patronul s-a dus in Germania si a cumparat un autoturism cu 11.000 euro cu chitanta , deci se depaseste plafonul de 5.000 pt furnizor pe zi . Trebuie sa fac casa in valuta? Ridica banii cand pleaca in valuta din casa ? Sau inregistrez chitanta pe 401 ca si cum nu a fost plecat si s-a platit direct din casa masina ? voi cum ati procedat ??? va rog un raspuns
Naspa, depasesti cei 10.000 de euro si te iau la intrebari cei de la spalaraea banilor, trebuia sa ai acordul lor, eu asa stiu.




#3 forestman_jr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 23 January 2007 - 03:29 PM

unde scrie de 10.000 euro in ce legislatie ? am factura si chitanta de la firma Porsche Germania , chiar sa fie asemenea probleme?? dar problema este cum inregistrez , sa-i dau avans 542 in valuta ? va rog mult de tot daca ati lucrat cu casa in valuta sa-mi raspundeti



#4 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 January 2007 - 05:44 PM

La casa in valuta nu exista plafon de incasari si plati, dar nici nu poti trece plata prin casa atata timp cat ea s-a efectuat din buzunarul patronului.Fa un decont in euro ( la deplasare ) si ii dai ulterior in lei cv la cursul BNR din data efectuarii platii sau data depunerii decontului (parerea mea).Cel mai bine era sa-i fi dat avans la plecare in euro.



#5 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 January 2007 - 05:45 PM

A si fa o notificare catre Oficiul National pentru combaterea spalarii banilor.L656/2002 actualizata.



#6 Maria A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 03 February 2007 - 09:02 PM

Vezi postareaforestman_jr, la Jan 23 2007, 04:55 PM, a spus:

Va rog lamuriti-ma si pe mine !! daca patronul s-a dus in Germania si a cumparat un autoturism cu 11.000 euro cu chitanta , deci se depaseste plafonul de 5.000 pt furnizor pe zi . Trebuie sa fac casa in valuta? Ridica banii cand pleaca in valuta din casa ? Sau inregistrez chitanta pe 401 ca si cum nu a fost plecat si s-a platit direct din casa masina ? voi cum ati procedat ??? va rog un raspuns
Parerea mea este ca ar trebui sa faci astfel:
In data cand a plecat: exemplu 01.12.06- 5314 = 4551 11.000 euro ( 3,48lei x 11.000 euro = 38.280 lei
542 = 5314 38.280 lei

La intoarcere achiti furnizorul pe baza chitantei:05.12.06 - 404 = 542 34.620 lei ( 3.42 lei x 11.000 euro)
iar diferenta de curs valutar 765 = 542 660 lei
Nu stiu exact daca e corect sau trebuie sa fie: 5314 =542
765 = 5314 oricum e un venit din diferenta



#7 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 February 2007 - 06:12 PM

Daca ai bani in casa in valuta si poti sa-i dai avans, fa-o; daca nu ai bani, nu isi are rostul inregistrarea prin 4551. Cu o mana iei banii de la el si cu alta ii dai inapoi banii sub forma de avans? Este aiurea!
daca nu i-ai dat avans, cand vine din deplasare ii faci decontul, il inregistrezi in 462 si ii returnezi banii cand ii ai.
Vezi si cu spalarea banilor!



#8 lasliebudai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 02 March 2007 - 09:05 PM

Buna seara
Daca puteti sa dati cu parere la urmatoarea problema ( daca se poate si actul normativ care interzice sau admite ): o societate comerciala are dreptul sa-si schimba valuta la un schimb valutar ?
La un schim valutar de la o banca au zis ca chitanta poate fi emisa numai pe numele persoanel care este trimis de la societate dar, poate sa scrie cu pix numele firmei pentru care s-a efectuat schimbul, si pune si o stampila.
La regulamentul 4 BNR nu am gasit nimic care interzice.
Scrie astfel valuta poate fi cumparata prin intermediul pietei valutare si mai jos Piata valutara este alcatuita din piata interbancara, case de schimb si alte entitati care au dreptul prin lege.
va multumesc



#9 lasliebudai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 04 March 2007 - 11:47 AM

Nu ma poate ajuta cineva cu aceasta problema?



#10 geut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 09 March 2007 - 02:17 PM

Daca-i dai avans in lei si el schimba la casa de schimba valutar, nu vad unde e problema.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL