Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reevaluare mijloc fix - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


reevaluare mijloc fix

mijloace fixe alte probleme contabile cladire mijloc fix
265 replies to this topic

#1 C Racovita

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 23 January 2007 - 09:39 PM

Buna seara! TUTUROR
Am si eu o intrebare legata de o cladire cu valoare de intrare de 65.000 ron in noiembrie 2003. Anul acesta cota de impozit este 10% daca dupa 3 ani nu a fost reevaluata..respectiv in 2006...nu stiu ce sa fac cum se procedeaza pentru reevaluare????. Daca, pe de alta parte dupa 3 ani de la achizitie a fost reevaluata atunci cota este de 1,5% conform legislatiei in vigoare.
Poate ma puteti ajuta cu niste iunstructiuni...pe de alta parte trebuie ca pana la 31.01.2007 sa depun declaratie de impunere pt impozit pe casa, nu-i asa?!? Daca da, este cam stringenta problema...
Dati-mi si mie un sfat: ce ar trebui sa fac in cazul acesta?!?
Va multumesc anticipat si va doresc spor la lucru!!!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 September 2008 - 05:15 PM




#2 coriolan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 24 January 2007 - 07:05 PM

Cladirea trebuie reevaluata de un expert evaluator. Cautati in Pagini Aurii, din judetul dvs. ca o sa gasiti destui. Dureaza putin si costul este sub impozitul calculat de Primarie.

Declaratiile se depun in termen de 30 zile de la schimbarea bazei de impozitare(valoarea de intrare). Art. 290 din CF, care prevedea chestia cu depunerea pana la 31ianuarie, a fost abrogat.

Nu sunt alte instructiuni decat Codul Fiscal si Normele de aplicare. Reevaluarea este reglementata de HG 1533/18.02.2003

"Din cel ce sunt acum,o jumatate/ E cat pe-aci sa zboare catre stele/ Las dracului necazurile mele/ Si un post vacant la contabilitate"



#3 C Racovita

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 24 January 2007 - 07:20 PM

Multumesc din suflet pentru ajutor!!! O seara buna!!!



#4 prutyi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 24 January 2007 - 09:54 PM

In art.55. b. in Normele de aplicare a codului fiscal la impozitul pe cladiri se prevede ca “Sunt considerate ca fiind reevaluate și clădirile la care s-au executat lucrări de reconstruire, consolidare, modernizare, modificare sau extindere, cu aprobarea Consiliului de Administrație.”, astfel daca s-au facut modernizari pe cladire in ultimii 3 ani inseamna ca putem considera ca sunt reevaluate? Insa pct.e a ramas neabrogata si acolo scrie ca în cazul clădirii a cărei valoare nu a fost recuperată integral pe calea amortizării și la care s-au efectuat lucrări de modernizare, dar la care nu a fost efectuată reevaluarea în ultimii 3 ani anteriori anului fiscal de referință, impozitul pe clădiri se calculează prin aplicarea cotei stabilite potrivit prevederilor pct. 54 alin. (1) asupra valorii rezultate din însumarea valorii de inventar a clădirii și a valorii lucrărilor de modernizare.
Astfel impozitul pe o cladire care nu a fost reevaluata in ultimii 3 ani, dar au fost efectuate lucrari de modernizare platim impozit cu cota majorata?



#5 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 26 January 2007 - 07:16 PM

modernizarea aduce schimbari la valoarea cladirii dar nu inseamna reevaluare

din punctul meu de vedere e mai convenabil sa evaluezi, decat sa platesti 10% impozit....

pt persoane juridice impozitele sunt .... COLOSALE
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#6 danynet

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 29 January 2007 - 10:17 AM

Reevaluarea se poate face si in cadrul unitatii conf Hot. 1553/18.12.2003 MO 21/21.01.2004, prin aplicarea indicilor de inflatie.



#7 rodhan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 29 January 2007 - 12:38 PM

amortizarea unei cladiri reevaluate este cheltuiala deductibila?



#8 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 29 January 2007 - 02:32 PM

ultima reevaluare deductibila d.p.d.v. fiscal a fost cea la 31.12.2003. Din 01.01.2004 amortizarea diferentei rezultate din reevaluare nu mai e deductibila.
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#9 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 January 2007 - 08:56 PM

salutare
mi-a aruncat cineva o pastila cum ca prin modificarea codului fiscal prin og 346/2006 amortizarea calculata dupa reevaluarea mijloacelor fixe ar fi deductibila fiscal? fara sa mai avem cheltuieli nedeductibile ca si pina acum daca ai facut reev in 2004-2006?
as dori o parere
pa



#10 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 31 January 2007 - 08:50 AM

Vezi postareaRonaldo, la Jan 29 2007, 02:32 PM, a spus:

ultima reevaluare deductibila d.p.d.v. fiscal a fost cea la 31.12.2003. Din 01.01.2004 amortizarea diferentei rezultate din reevaluare nu mai e deductibila.

Asta era pana la 31.12.2006. S-au schimbat normele de aplicare a codului fiscal:
" 18.Punctul 715 se modifică și va avea următorul cuprins:
"715. Pentru determinarea valorii fiscale în cazul transferurilor terenurilor cu valoare contabilă, precum și pentru determinarea valorii fiscale rămase neamortizate în cazul mijloacelor fixe amortizabile evidențiate în sold la 31 decembrie 2003, în valoarea de intrare fiscală se includ și reevaluările efectuate, potrivit legii, până la acea dată.
Pentru determinarea valorii fiscale a terenurilor, respectiv a valorii fiscale rămase neamortizate în cazul mijloacelor fixe amortizabile, vor fi luate în calcul și reevaluările contabile efectuate după data de 1 ianuarie 2007, precum și partea rămasă neamortizată din reevaluările contabile efectuate în perioada 1 ianuarie 2004 - 31 decembrie 2006, evidențiate la data de 31 decembrie 2006. Nu se recuperează prin intermediul amortizării fiscale reevaluările contabile efectuate după data de 1 ianuarie 2004 la mijloacele fixe amortizabile care nu mai au valoare fiscală rămasă neamortizată la data reevaluării.
În cazul în care ulterior datei de 31 decembrie 2003 se efectuează reevaluări care determină o descreștere a valorii acestora se procedează la o scădere a rezervei din reevaluare în limita soldului creditor al rezervei, în ordinea descrescătoare înregistrării rezervei, iar valoarea fiscală a terenurilor și valoarea fiscală rămasă neamortizată a mijloacelor fixe amortizabile se recalculează corespunzător. În aceste situații, partea din rezerva din reevaluare care a fost anterior dedusă se include în veniturile impozabile ale perioadei în care se efectuează operațiunile de reevaluare ulterioare datei de 31 decembrie 2003."
ADITA



#11 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 16 February 2007 - 03:52 PM

tocmai m-am confruntat si eu cu o situatie asemanatoare.
mi a facut un expert contabil o reevaluare la niste cladiri si au rezultat niste valori mai mari.
am factut 212=105 cu diferenta de suma
mi a factut in raportul de evaluare si amortizare actualizata si valoarea ramasa de amortizat
in raportul evaluatorului scrie ca diferenta de amortizare nu se da pe cheltuieli.
si ma intrebam cum o sa fac inregistrarea diferentei de amortizare
am intrebat in stanga si in dreapta si am aflat ca se face inregistrarea 681=281 , dar ca nu este deductibila si nu se tine cont de ea la caluculul impoztiului pe profit.
e cam aiurea eu nu stiu exact cum voi face inregistrare diferentei de amortizare pt ca o data ce am dat pe 681, pana la sfarsitul anului 2007 tot o sa am suma in 121 si eu trebuie sa o ignor, sau cum?
are cineva si alte pareri?
mi ar prinde bine o mana de ajutor. mersi
Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#12 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 27 July 2007 - 11:12 AM

am si eu nevoie de un raspuns urgent va rog. Reevaluare unei cladiri se face doar la sfasitul anului pe baza valorii din bilant sau pot sa fac si in cursul anului? Eu am facut o reevaluare a unei cladiri acum in iulie 2007 pt. a nu plati imp. pe cladiri foarte mare, dar nu stiu sigur daca este deductibila dpdv fiscal.



#13 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 28 July 2007 - 04:36 PM

Vezi postareaonuta, la Jul 27 2007, 12:12 PM, a spus:

am si eu nevoie de un raspuns urgent va rog. Reevaluare unei cladiri se face doar la sfasitul anului pe baza valorii din bilant sau pot sa fac si in cursul anului? Eu am facut o reevaluare a unei cladiri acum in iulie 2007 pt. a nu plati imp. pe cladiri foarte mare, dar nu stiu sigur daca este deductibila dpdv fiscal.



nu stiu sa-ti raspund la intrebare , dar m-ar interesa cum ai procedat pt reevaluare? ai chemat un expert evaluator care ti-a intocmit un raport de expertiza in baza caruia ai facut inregistrarea in conta???



#14 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 28 July 2007 - 05:02 PM

Legat de acest subiect,ma intereseaza sa aflu modalitatea si documentele pt. o reevaloare a stocurilor in productie.Daca are cineva experienta in domeniu as dori sa ma ajute cu un raspuns.



#15 carmen29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 30 July 2007 - 12:49 PM

Vezi postareaonuta, la Jul 27 2007, 12:12 PM, a spus:

am si eu nevoie de un raspuns urgent va rog. Reevaluare unei cladiri se face doar la sfasitul anului pe baza valorii din bilant sau pot sa fac si in cursul anului? Eu am facut o reevaluare a unei cladiri acum in iulie 2007 pt. a nu plati imp. pe cladiri foarte mare, dar nu stiu sigur daca este deductibila dpdv fiscal.

Reevaluarea se poate face oricand.NU stiu sa existe restrictii.Trebuie facuta de un/o membra ANEVAR, mai ales daca valoarea rezultata din reevaluare este mai mica decat cea din contabilitate. Ea se inregistreaza in luna in care exista raportul evaluatorului si este deductibila fiscal.
Sa-ti amintesti sa declari si la Administratia locala modificarea valorii in 30 zile.
Succes :lostit (13):



#16 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 30 July 2007 - 05:33 PM

Reevaluarea imobilizarilor corporale este reglementata de Ordin 1752/2005 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene, art.108-113:
7.2.5.1. Reevaluarea imobilizarilor corporale
108. - (1) Entitatile pot proceda la reevaluarea imobilizarilor corporale existente la sfarsitul exercitiului financiar, cu reflectarea in contabilitate a rezultatelor acesteia.
(2) In cazul efectuarii reevaluarii imobilizarilor corporale, acest lucru trebuie prezentat in notele explicative, impreuna cu elementele supuse reevaluarii, metoda prin care s-au calculat valorile prezentate, precum si elementul afectat din contul de profit si pierdere.
109. - (1) Reevaluarea imobilizarilor corporale se face la valoarea justa de la data bilantului. Valoarea justa se determina pe baza unor evaluari efectuate, de regula, de profesionisti calificati in evaluare, membri ai unui organism profesional in domeniu, recunoscut national si international.
……………………………………



#17 Dannuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 October 2007 - 01:24 PM

La sfarsitul fiecarui exercitiu financiar se face reevaluarea soldurilor in valuta, acest caz de obicei este intalnit la reevaluare ade sfarsit de an si in cazul fuziunilor, la companiile care fuzioneaza cu o firma mai mare. Sa zicem ca eu sunt in al doilea caz si am preluat un sold reevaluat in compania mama si sa mai zicem ca era un cont de 408. In luna urmatoare soseste factura. Problema mea este urmatoarea: cum stornezi estimarea:
1. stornezi estimarea si reevaluarea separat cu conturile de cheltuieli separate( cheltuiala estimarii si 665 sau poate fi si 765):EXemplu:
% = 408 1300 RON 300 EUR
6xx 1000 RON
665 300 RON
2. sau stornezi toata cheltuiala:

6XX = 408 1300 RON = 300 EUR?


Care e varianta corecta?

Multumesc.



#18 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 25 November 2007 - 09:40 PM

[
Reevaluarea se poate face oricand.NU stiu sa existe restrictii.Trebuie facuta de un/o membra ANEVAR, mai ales daca valoarea rezultata din reevaluare este mai mica decat cea din contabilitate. Ea se inregistreaza in luna in care exista raportul evaluatorului si este deductibila fiscal.[/quote]

unde scrie asta?



#19 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 27 November 2007 - 02:33 PM

dar la finante de ce trebuie raportata ???????
traim intr-o lume confuza



#20 raccone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 29 November 2007 - 11:06 AM

Vezi postareaprutyi, la Jan 24 2007, 11:54 PM, a spus:

In art.55. b. in Normele de aplicare a codului fiscal la impozitul pe cladiri se prevede ca “Sunt considerate ca fiind reevaluate și clădirile la care s-au executat lucrări de reconstruire, consolidare, modernizare, modificare sau extindere, cu aprobarea Consiliului de Administrație.”, astfel daca s-au facut modernizari pe cladire in ultimii 3 ani inseamna ca putem considera ca sunt reevaluate? Insa pct.e a ramas neabrogata si acolo scrie ca în cazul clădirii a cărei valoare nu a fost recuperată integral pe calea amortizării și la care s-au efectuat lucrări de modernizare, dar la care nu a fost efectuată reevaluarea în ultimii 3 ani anteriori anului fiscal de referință, impozitul pe clădiri se calculează prin aplicarea cotei stabilite potrivit prevederilor pct. 54 alin. (1) asupra valorii rezultate din însumarea valorii de inventar a clădirii și a valorii lucrărilor de modernizare.
Astfel impozitul pe o cladire care nu a fost reevaluata in ultimii 3 ani, dar au fost efectuate lucrari de modernizare platim impozit cu cota majorata?

Buna ziua!
Desi a trecut ceva timp de la aceasta discutie, va rog sa revenim asupra ei. Nu inteleg de ce daca in HG 1861/2006 scrie negru pe alb ca“Sunt considerate ca fiind reevaluate și clădirile la care s-au executat lucrări de reconstruire, consolidare, modernizare, modificare sau extindere, cu aprobarea Consiliului de Administrație.”, finantele locale nu accepta lucrarile de modernizare ca fiind reevaluare.Concret: cladire dobandita in februarie 2003, efectuate lucrari de modernizare in 2005, proces verbal de receptie al lucrarilor de modernizare in decembrie 2005, depusa declaratie de impunere cu noua valoare inregistrata in contabilitate in ianuarie 2006, iar finantele calculeaza in 2007 impozit majorat la 7% pe motiv ca nu am facut reevaluarea cu un expert evaluator in ultimii trei ani.Dar daca totusi in lege scrie ca sunt considerate ca fiind reevaluate si cladirile modernizate de ce nu se ia in considerare acest lucru?
Va multumesc si astept opiniile dumneavoastra fiind o problema deosebit de importanta pentru mine.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL