Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
societate fara activitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


societate fara activitate

27 replies to this topic

#1 ROPOWER

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 January 2007 - 11:08 AM

buna ziua!

am si eu nevoie de ajutor. am 2 societati ambele infiintate in 11.2006.
una din ele are salariati si nu a inregistrat nici un venit, iar cealalta ainregistrat venit si nu am salariati.
ce declaratii trebuie depuse acum la inceput de am?



#2 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 24 January 2007 - 11:23 AM

pentru societatea cu angajati trebuia sa depui decl.010 cu data luarii in evidenta pentru contributiile salariale, apoi in decembrie trebuia sa depui toate declaratiile pentru salariati-stat plata, itm,somaj,pensii,sanatate,100 (la fel si pt decembrie ai termen pana maine in 25 ian), trebuie sa faci fise fiscale pentru angajati pt anul 2006
daca este platitoare de impozit pe profit faci 100 cu 0 la impozit pe profit daca este platitoare de impozit pe venit faci 100 cu 0 la impozit pe venit. pt decl.pt salariati nedepuse in decembrie risti ceva amenzi

pentru societatea la care ai venit depui 100 cu impozitul pe profit/venit pana maine

...si decl.300 pt.amandoua daca esti platitor de tva




#3 ROPOWER

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 January 2007 - 11:46 AM

Vezi postareaana-op, la Jan 24 2007, 01:23 PM, a spus:

pentru societatea cu angajati trebuia sa depui decl.010 cu data luarii in evidenta pentru contributiile salariale, apoi in decembrie trebuia sa depui toate declaratiile pentru salariati-stat plata, itm,somaj,pensii,sanatate,100 (la fel si pt decembrie ai termen pana maine in 25 ian), trebuie sa faci fise fiscale pentru angajati pt anul 2006
daca este platitoare de impozit pe profit faci 100 cu 0 la impozit pe profit daca este platitoare de impozit pe venit faci 100 cu 0 la impozit pe venit. pt decl.pt salariati nedepuse in decembrie risti ceva amenzi

pentru societatea la care ai venit depui 100 cu impozitul pe profit/venit pana maine

...si decl.300 pt.amandoua daca esti platitor de tva

multumesc pt sfaturi.
dar mai vreau sa te intreb ceva: trebuie sa depun si declaratie pe propria raspundere ca nu am inregistrat activitate pana la ce data?
iar pt cea cu venit tb sa fac bilant nu?



#4 DuGalle

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Galati

Postat 24 January 2007 - 09:43 PM

Vezi postareaROPOWER, la Jan 24 2007, 11:46 AM, a spus:

Vezi postareaana-op, la Jan 24 2007, 01:23 PM, a spus:

pentru societatea cu angajati trebuia sa depui decl.010 cu data luarii in evidenta pentru contributiile salariale, apoi in decembrie trebuia sa depui toate declaratiile pentru salariati-stat plata, itm,somaj,pensii,sanatate,100 (la fel si pt decembrie ai termen pana maine in 25 ian), trebuie sa faci fise fiscale pentru angajati pt anul 2006
daca este platitoare de impozit pe profit faci 100 cu 0 la impozit pe profit daca este platitoare de impozit pe venit faci 100 cu 0 la impozit pe venit. pt decl.pt salariati nedepuse in decembrie risti ceva amenzi

pentru societatea la care ai venit depui 100 cu impozitul pe profit/venit pana maine

...si decl.300 pt.amandoua daca esti platitor de tva

multumesc pt sfaturi.
dar mai vreau sa te intreb ceva: trebuie sa depun si declaratie pe propria raspundere ca nu am inregistrat activitate pana la ce data?
iar pt cea cu venit tb sa fac bilant nu?


Pt societatea care nu a avut activitate tb depusa declaratia pe propria raspundere ca nu a avut activitate comerciala pana la data de 31.12.2006 iar pt cea cu venit, bineinteles bilantul.



#5 Happy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 24 January 2007 - 09:52 PM

ROPOWER, cred ca trebuie sa depui bilant la ambele societati. Eu am inteles ca o societate are salariati. Chiar daca nu ai realizat profit (impozit zero), daca ai avut salariati in cursul anului 2006 se considera activitate. Bilantul se depune pentru societatile cu activitate, indiferent daca sunt pe profit sau pierdere.



#6 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 January 2007 - 11:20 PM

Nu ai activitate = nu ai operatii contabile;
Faptul ca nu ai venituri sau profit, nu inseamna ca nu ai activitate.
Deci, in cazul tau, trebuiesc depuse bilanturi la ambele societati.
Julia S



#7 lore14

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 02 February 2007 - 08:43 AM

Am si eu o firma fara activitate microintreprindere, neplatitoare TVa si platitoare de impozit pe profit din iulie 2007.
Pana acuma am depus decl 100 in 0 pentru septembrie si decembrie.
Mai multa lume mi-a spus ca nu trebuie sa depun bilant ci doar o declaratie pe proprie raspundere cum ca firma nu a avut activitate....e corect asa??
Actele de infiintare cand e normal sa le prind? Sau cum e mai corect sa fac? Atatea sfaturi care se bat cap in cap...ca nu mai stiu. Daca e cineva in situatia mea as aprecia un raspuns.
Multumesc



#8 DuGalle

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Galati

Postat 03 February 2007 - 07:25 PM

Vezi postarealore14, la Feb 2 2007, 08:43 AM, a spus:

Am si eu o firma fara activitate microintreprindere, neplatitoare TVa si platitoare de impozit pe profit din iulie 2007.
Pana acuma am depus decl 100 in 0 pentru septembrie si decembrie.
Mai multa lume mi-a spus ca nu trebuie sa depun bilant ci doar o declaratie pe proprie raspundere cum ca firma nu a avut activitate....e corect asa??
Actele de infiintare cand e normal sa le prind? Sau cum e mai corect sa fac? Atatea sfaturi care se bat cap in cap...ca nu mai stiu. Daca e cineva in situatia mea as aprecia un raspuns.
Multumesc

Teoretic exista CF care-ti raspunde la marea majoritate a intrebarilor...daca ai timp sa-l citesti si mai mult de atat sa-l intelegi..tu si mai ales contabilulul tau. Dar practica de zi cu zi ne cam da batai da cap....ca si Adm Fin. :lostit (13):
Declaratia pe propria raspundere era sufi

cienta.
Cheltuielile de constituire poti sa le inregistrazi odata cu inceperea activitatii comerciale. Bafta



#9 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 03 February 2007 - 11:30 PM

Vezi postareaDuGalle, la Feb 3 2007, 09:25 PM, a spus:

Vezi postarealore14, la Feb 2 2007, 08:43 AM, a spus:

Am si eu o firma fara activitate microintreprindere, neplatitoare TVa si platitoare de impozit pe profit din iulie 2007.
Pana acuma am depus decl 100 in 0 pentru septembrie si decembrie.
Mai multa lume mi-a spus ca nu trebuie sa depun bilant ci doar o declaratie pe proprie raspundere cum ca firma nu a avut activitate....e corect asa??
Actele de infiintare cand e normal sa le prind? Sau cum e mai corect sa fac? Atatea sfaturi care se bat cap in cap...ca nu mai stiu. Daca e cineva in situatia mea as aprecia un raspuns.
Multumesc

Teoretic exista CF care-ti raspunde la marea majoritate a intrebarilor...daca ai timp sa-l citesti si mai mult de atat sa-l intelegi..tu si mai ales contabilulul tau. Dar practica de zi cu zi ne cam da batai da cap....ca si Adm Fin. :lostit (13):
Declaratia pe propria raspundere era suficienta.
Cheltuielile de constituire poti sa le inregistrazi odata cu inceperea activitatii comerciale. Bafta
Teoretic,codul fiscal nu spune nicaieri cum sa procedezi intr-o astfel de situatie,cum si cand sa inreg.chelt.de constituire si alte astfel de amanunte.
Practic,tot ceea ce s-a petrecut inainte de constituire propriu-zisa a societatii(adica inaintea datei trecute pe certific.de inmatriculare),trebuie inregistrat in anul in care s-au facut operatiile respective,si intocmita balanta de verificare(bineinteles fara nici o cheltuiala in cls.6,sau venit in cls.7).Aceasta nu inseamna "activitate" si nu-ti creeaza obligatia depunerii de bilant la 31 dec.2006.Este sufic.declaratia de inactivitate. Dar in 2007,daca vei avea activitate,la depunerea bilantului trebuie neaparat sa ai solduri initiale(capital,banca,ct.201,ct.4551),deoarece anul infiintarii societatii nu este 2007,ci 2006.



#10 lore14

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 05 February 2007 - 11:59 AM

[/quote]
Teoretic,codul fiscal nu spune nicaieri cum sa procedezi intr-o astfel de situatie,cum si cand sa inreg.chelt.de constituire si alte astfel de amanunte.
Practic,tot ceea ce s-a petrecut inainte de constituire propriu-zisa a societatii(adica inaintea datei trecute pe certific.de inmatriculare),trebuie inregistrat in anul in care s-au facut operatiile respective,si intocmita balanta de verificare(bineinteles fara nici o cheltuiala in cls.6,sau venit in cls.7).Aceasta nu inseamna "activitate" si nu-ti creeaza obligatia depunerii de bilant la 31 dec.2006.Este sufic.declaratia de inactivitate. Dar in 2007,daca vei avea activitate,la depunerea bilantului trebuie neaparat sa ai solduri initiale(capital,banca,ct.201,ct.4551),deoarece anul infiintarii societatii nu este 2007,ci 2006.
[/quote]

Multumesc de lamuriri....
Asa facusem si eu, am prins actele de constituire in luna iulie 2006 cand s-a infiintat firma si am mers cu balantele asa pana in dec 2006.
Eram curioasa daca exista reglemantari clare in situatii ca aceasta, sau cum procedeaza altii in aceste cazuri.
Multa lume spunea ca daca am balante sa fac si bilant, desi eu nu am venituri nici cheltuieli, sau sa prind actele de constituire abia cand firma incepe activitatea....dar daca asta se intampla abia in 2008??
Pana la urma am depus declaratia pe proprie raspundere ca firma nu are activitate. :cool:



#11 jaina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 February 2007 - 10:13 PM

quote name='GAMA' date='Feb 3 2007, 11:30 PM' post='119752']
Practic,tot ceea ce s-a petrecut inainte de constituire propriu-zisa a societatii(adica inaintea datei trecute pe certific.de inmatriculare),trebuie inregistrat in anul in care s-au facut operatiile respective,si intocmita balanta de verificare([u]bineinteles fara nici o cheltuiala in cls.6,sau venit in cls.7)[/u].Aceasta nu inseamna "activitate" si nu-ti creeaza obligatia depunerii de bilant la 31 dec.2006.Este sufic.declaratia de inactivitate.[/quote]



GAMA, eu am aceeasi situatie la o societ. cu capital strain. :frusty: Am depus decl. pe propria raspundere ca societ. nu a avut activitate. Dar am rulaje in balanta pe decembrie la cls.6, :
-6811- din amortiz. ch. de constituire
-604- din chelt. cu registrele obligatorii si chitantier (cumparat pt. a putea incasa bani prin creditarea societ. de catre asociat)
-665- din diferentele de curs ce rezulta din reevaluarea la sf. anului a disponibilului banesc din ct. curent in euro aferent capitalului soc.
Implicit, imi rezulta pierdere in ct. 121 la sf. de an, fara ca societ. sa desfasoare nici-o activitate.

Eu ce ar trebui sa fac acum sa-mi dispara rulajele din cls. 6? Sa nu inregistrez amortizarea chelt. de constituire si sa le las in ct. 201 pana la sf anului 2006 si de-abia la anul (2007) sa le amortizez? Dar diferenta de curs aferenta ct curent in euro n-am cum sa n-o inregistrez. (Daca era invers as fi avut venituri din dif. de curs) :lostit (13):

Si as mai avea o intrebare:
-mai depun sau nu decl. 101 daca am depus deja decl. pe propria raspundere ca societ. nu a avut activitate?


Multumesc :pullhair:



#12 ursu mirela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Arad
  • Interests:nuotati legislative, examen expert

Postat 18 February 2007 - 08:05 PM

Pentru o societate comerciala cu raspundere limitata infiintata in 22 decembrie 2006, inregistrata la finante ca platitoare de impozit pe profit, platitoare de TVA trimestriala si contributii salariale in 5 ianuarie 2007, dar care nu are salariati nu a desfasurat activitate ce declaratii trebuie depuse pentru a fi declarata inactiva . Precizez ca SRL nu a avut nici un fel de activitate . Va rog sa mi raspundeti cat se poate de repede. Multumesc.



#13 mihaid_2001

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 February 2007 - 02:26 PM

salut!
am si eu o intrebarea asemanatoare celor de pana acum: daca pentru un srl infiintat in Aug 2006 am depus la Registrul Comertului cerere de inregistrare suspendare temporara, mai trebuie sa ma duc si la Administratia Financiara a sect de care apartine firma????
Tin sa mentionez ca pana acum nu am depus nicio declaratie.

Astept sugestii



#14 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 23 February 2007 - 08:58 PM

Suspendarea activitatii la reg comertului nu te absolva de depunerea declaratiilor anuale.Deci, trebuie sa depui declaratie pe proprie rasundere ca nu ai desfasurat activitate de la infiintare pana la finele anului 2006.



#15 ursu mirela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Arad
  • Interests:nuotati legislative, examen expert

Postat 02 March 2007 - 02:09 PM

Vezi postareamihaid_2001, la Feb 23 2007, 02:26 PM, a spus:

salut!
am si eu o intrebarea asemanatoare celor de pana acum: daca pentru un srl infiintat in Aug 2006 am depus la Registrul Comertului cerere de inregistrare suspendare temporara, mai trebuie sa ma duc si la Administratia Financiara a sect de care apartine firma????
Tin sa mentionez ca pana acum nu am depus nicio declaratie.

Astept sugestii
Eu am sunat la Finante Arad si mi s-a spus ca dupa depunerea cererii de suspendare temporara la Registrul Comertului, se primeste o aprobare de la Registru Com pentru suspendare. Impreuna cu acea aprobare se depune o adresa la Finante prin care soliciti, intrucat nu desfasori activitate , o derogare de la depunerea lunara a declaratiilor , respectiv soliciti depunerea declaratiilor anual.Vei primi un raspuns de la Finante unde se va mentiona daca se aproba depunerea declaratiilor asa cum ai solicitat.Pana vei primi raspuns de la Finante esti obligat sa depui toate declaratiile.



#16 lore14

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 11 March 2007 - 08:55 AM

GAMA, eu am aceeasi situatie la o societ. cu capital strain. :frusty: Am depus decl. pe propria raspundere ca societ. nu a avut activitate. Dar am rulaje in balanta pe decembrie la cls.6, :
-6811- din amortiz. ch. de constituire
-604- din chelt. cu registrele obligatorii si chitantier (cumparat pt. a putea incasa bani prin creditarea societ. de catre asociat)
-665- din diferentele de curs ce rezulta din reevaluarea la sf. anului a disponibilului banesc din ct. curent in euro aferent capitalului soc.
Implicit, imi rezulta pierdere in ct. 121 la sf. de an, fara ca societ. sa desfasoare nici-o activitate.

Eu ce ar trebui sa fac acum sa-mi dispara rulajele din cls. 6? Sa nu inregistrez amortizarea chelt. de constituire si sa le las in ct. 201 pana la sf anului 2006 si de-abia la anul (2007) sa le amortizez? Dar diferenta de curs aferenta ct curent in euro n-am cum sa n-o inregistrez. (Daca era invers as fi avut venituri din dif. de curs) :pullhair:

Si as mai avea o intrebare:
-mai depun sau nu decl. 101 daca am depus deja decl. pe propria raspundere ca societ. nu a avut activitate?


Multumesc :lostit (13):
[/quote]


[quote name='lore14' date='Mar 11 2007, 08:54 AM' post='124805']
GAMA, eu am aceeasi situatie la o societ. cu capital strain. :frusty: Am depus decl. pe propria raspundere ca societ. nu a avut activitate. Dar am rulaje in balanta pe decembrie la cls.6, :
-6811- din amortiz. ch. de constituire
-604- din chelt. cu registrele obligatorii si chitantier (cumparat pt. a putea incasa bani prin creditarea societ. de catre asociat)
-665- din diferentele de curs ce rezulta din reevaluarea la sf. anului a disponibilului banesc din ct. curent in euro aferent capitalului soc.
Implicit, imi rezulta pierdere in ct. 121 la sf. de an, fara ca societ. sa desfasoare nici-o activitate.

Eu ce ar trebui sa fac acum sa-mi dispara rulajele din cls. 6? Sa nu inregistrez amortizarea chelt. de constituire si sa le las in ct. 201 pana la sf anului 2006 si de-abia la anul (2007) sa le amortizez? Dar diferenta de curs aferenta ct curent in euro n-am cum sa n-o inregistrez. (Daca era invers as fi avut venituri din dif. de curs) :pullhair:

Si as mai avea o intrebare:
-mai depun sau nu decl. 101 daca am depus deja decl. pe propria raspundere ca societ. nu a avut activitate?


Multumesc :lostit (13):

Buna...pana la urma cum ai facut cu inregistrarea cheltuielilor de constituire si 604? Le lasi pe anul 2007? Eu asa ma gandeam sa fac, deoarece am depus declaratia pentru anul 2006 cum ca nu am avut activitate, ca nu am avut cheltuieli si deci nu e nevoie de bilant.
Daca ai aflat ceva intre timp te rog spun-emi si mie caci sint intr-o situatie asemanatoare cu a ta :lostit (13):



#17 mada215

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 13 March 2007 - 07:48 PM

Buna!
as vrea sa infiintez si eu un srl..mai exact un birou de traduceri..am inteles k sunt scutita de unele taxe dk sunt studenta..si mai am o pb cu sediul..nu sunt din buc ..si as vrea sa fac firma in buc..as putea sa fac n contract de inchiriere?
Multumesc mult!



#18 lore14

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 14 March 2007 - 12:24 PM

Cum e mai bine sa amortizez cheltuielile de constituire pentru o firma fara activitate?
Tot odata sau esalonat pe mai multe luni?



#19 lore14

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 01 August 2007 - 10:24 AM

Buna,

Revin cu o noua intrebare referitor la discutia de mai sus. Dupa cum am zis societatea s-a infiintat in iulie 2006, in decembrie am scos balanta cu solduri doar pe conturile 101,201,4511, 5121.
Dupa cum am fost sfatuita atunci nu am facut bilant ci am depus doar o declaratie cum ca firma nu a avut activitate.
Intyre timp firma a inceput activitatea si are si un angajat. Intrebarea mea este daca in bilant la form,ularul 10 in coloana privitoare la soldurile din 12.2006 trebuie sa trec soldurile din balanta mea chiar daca nu am depus bilant sau nu?
Multumesc anticipat si va rog sa ma sfatuiti daca stiti



#20 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2007 - 01:26 AM

Daca ai depus declaratie ca nu ai avut activitate , la bilant nu inregistrezi balanta ta si faci prima balanta in 2007 si faci bilantul ca si cum firma ar fi din 2007






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL