Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TRENDIX - discutie despre program - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TRENDIX - discutie despre program

34 replies to this topic

#1 cornekus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 24 January 2007 - 08:52 PM

Multa stima,

Scriu acest post din cauza ca nu vreau sa pateasta si altii ce am patit eu si din dorinta de a arata celor care vor dori sa cumpere acest program ca este o mare teapa si o pierdere de timp.

Firma mea are 9 magazine .Am cautat un program de contabilate care sa fie cat mai eficient pentru nevoile mele.Niciodata sa nu va luati dupa topuri...(chiar si dupa acest site) nu arata realitatea.

Sa incep cu inceputul.Am fost la sediul Trendix din Craiova unde am vorbit cu o programatoare de acolo.Acesta mi-a prezentat programul mie cat si celor 2 contabili care erau cu mine.Dupa o scurta trecere in revista am hotarat sa-l cumparam cu toate ca puteam sa-l luam in proba 60 de zile. Am crezut ca vorbim cu oameni seriosi care o sa ne ajute sa-l implementam .Am cumparat 2 licente :una pentru un magazin de electrocasnice si alta pentru contabilitatea de la sediu.

In 2 zile contabila a vb la telefon cu asistenta tehnica de la Trendix de aproximativ 6-7 ori pentru anumite probleme aparute in program.Au fost create niste machete dedicate in care se introduceau datele de aprovizionare de la fiecare unitate(magazin )in parte. S-a muncit aproximativ 5 zile permanent pentru a introduce toate datele.
Dupa ce s-au introdus datele s-a dorit o listare a rapoartelor contabile.Acest lucru nu a fost gandit de nimeni care a creat acest program.

Pur si simplu nu ai cum sa vezi:
-la ce unitate ai introdus o factura
-o listare a contului 401 cu toate conturile aferente
-urmarirea unei facturi
-nirurile apareau numai si numai aranjate in fucntie de furnizor nu si de gestiune sau data.
In cazul in care se doreste o verificare de date introduse trebuie luati toti furnizorii in ordine alfabetica si numai asa verificate facturile......

Am sunat la trendix pentru ajutor.De aici a inceput nebunia.Nr de telefon ori nu suna ,ori nu raspunde nimeni .
Daca ai noroc sa raspunda cineva sa nu crezi ca ai rezolvat problema.Depinde peste cine dai .
In general raspunde o persoana care nu are nici cea mai mica idee despre ce vorbesti .
O sa-ti zica "sunati mai tarziu pentru ca momentan nu este nimeni aici care va poate ajuta"..Bun sun mai tarziu .....
Contabila este disperata ca a muncit aiurea si a bagat toate datele incerca si ea.Raspunde aceasi persoana care dupa ce asculta cam 10 min ce ii explica contabila zice"va rog sa sunati mai tarziu ca nu este nimeni care va poate ajuta sau reveniti maine dimineata cu un telefon ca sa nu uit sa la zic la colegi ca ati sunat"

Asta a fost 2 zile .Dupa doua zile am reusit sa prind la telefon pe cineva care avea habar ce se intampla.Contabila i-a explicat problemele aparute.Ne-a fost dat un update prin care facturile introduse in program raman asa cum sunt (nu mai sunt ordonate in functie de furnizor).Am instalat update.NU MERGE!!!!!!!!!!!!!!!!!
Am sunat din nou ...RASPUNS "ne pare rau reveniti cu un telefon dupa 7 ianuarie (eram in 23 decembrie parca).Am ramas cu actele nefacute pe luna in curs.(este vorba de un volum de munca enorm)

Dupa 7 ian am sunat din nou si am solicitat implementarea prgramului in magaziunu de electrocasnice.Am renuntat la program numai dupa 2 ore de folosinta.DE CE>?
Daca doreai sa faci un bon fiscal trebuia sa ti minte (sau eventual sa notezi pe o hartie nr ultimului bon) si o gramada de allte probleme aparute.

Cumparasem 2 licente.Cea din magazin nu aveam cum sa o folosesc iar la cealalta nu se puteau vedea datele introduse.
Contabila a calculat datele introduse si apareau diretente de sute de milioane intre calculele facute si Trendix.Problema?formula eronata introdusa de programatorii trendix
Am sunat iar la trendix .
I-am explicat persoanei care a raspuns la telefon problema.A zis sa sun a doua zi.
Am sunat a doua zi.
Am vorbit cu o doamna "Cristina" care mi-a promis ca o sa rezolve problemele aparute pana a doaa zi.
A doua zi am sunat din nou am vb cu alta doamna la care i-am zis iar ce probleme am .
Am sunat iar peste o zi si dupa ce am vorbit cu o alta persoana aceasta mi-a dat nr de telefon al sefului ei "Razvan" pentru ca ea s-a saturat de firma mea si de problemele mele.
L-am sunat pe Razvan.Dupa o discutie mai aprinsa acesta mi-a zis" Ati cumparat un produs...DE ce nu v-ati uitat inainte daca are probleme sau nu???ASTA ESTE AVETI UN CONTRACT "
Cum puteam sa vad ce probleme are acest program pana nu il foloseam???????????????????????Greseala mea a fost ca am avut incredere in Trendix.

Concluzii:
NU CUMPARATI ACEST PRODUS .ESTE O MARE TEAPA.DIN CAUZA ASTA ESTE ASA IEFTIN.
DACA L-AI LUAT TU IL REPARI .OAMENII PE CARE AI SA-I SUNI NU LE PASA DE TINE ATATA TIMP CAT AI CUMPARAT PROGRAMUL.
Chiar in acest moment contabilli mei calculeaza toate datele manual peantru ca acesta porcarie de program nu are cum sa le listeze.

Firma mea este din 94 pe piata.
Nu am incercat si nici nu o sa incerc sa fraudez pe cineva.Sunt un om cinstit si o sa mor cinstit.Din aceasta cauza am scris acest post ca fiecare sa intelega ca tepele in Romania se aproprie de sfarsit.
Sper sa urmati sfaturile mele.

NU CUMPARATI TRENDIX!!!!!

DACA ACEST POST TE-A FACUT SA RENUNTI SAU SA TE GANDESTI SA NU-L MAI CUMPERI INSEAMNA CA ROMANIA ESTE CU UN PAS INAINTE SPRE CORECTITUDINE!!!!

DACA CINEVA VREA 2 LICENTE ;LE DAU GRARIS :lostit (13): :pullhair: :lnr (1): :thumbup: :lnr (3): :frusty: :sad: :frusty: :frusty: :frusty: :frusty: :frusty: :frusty: :frusty:



#2 IngeMihalik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 January 2007 - 09:37 PM

Eu folosesc de un an Trendix si orice problema aparuta s-a rezolvat, chiar daca a trebuit sa astept un pic. Nu vad de ce trebuie denigrat un program care este doar un program. La o retea de 9 magazine mi-as cumpara din start un program cum este neom sau opera, nu m-as uita la un program de 100 euro pentru firme mici. Poate aici este problema. Sau poate problema a fost pretul piperat al unui program complex.
EU SUNT MULTUMITA DE TRENDIX




#3 cornekus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 24 January 2007 - 10:07 PM

Stimata doamna,
Programul este facut de oameni.
Eu am intrebat cand l-am luat daca dansii cred ca este bun pentru mine.Raspunsul a fost afirmativ.Costul programului nu a a fost si nici nu este o problema.As plati de 10 ori mai mult dar sa faca cea ce trebuie.

Cel mai mult nu m-a deranjat atitudinea de dupa cumparare.Indiferenta la nevoile disperate ale oamenilor mei care se straduiau din toata fiinta sa explice problemele aparute.
RAspunsurile venite erau "sunati mai tarziu".
Cineva i-a zis contabilei care are destula experienta (tine contabilitatea la 9 magazine) "doamna dumneavoastra nu vorbiti aceasti limba cu noi" dupa 20 de minute de explicatii.
Daca erau rezolvate "problemele" se adeverea ca nu s-a rezolvat nimic.
Am incercat sa vin la sediul lor si mi-au zis "noi nu rezolvam problemele la sediu,numai prin telefon".Banii au stiut sa-i ia la sediu :lostit (13):

Eu nu prezint aici decat adevarul si nu am nici un interes ca trendix sa mearga bine sau rau pe piata.Este doar o parere personala care vreau sa o impartasesc .
Poate eu am asteptat prea mult de la ei.

Dupa discutia avuta azi cu adminstratorul Trendix mi-am dat seama ca nu are rost sa mai folosesc acet program.Timp si munca pierduta.

Sigur o sa vada acest post.

Imi pare rau de reclama negativa dar asta este parerea mea.Domnule Razvan ai incercat vreodata sa-ti folosesti programul?
6 mil cat costa 2 licente nu este o problema .Atitudinea este o problema.



#4 cornekus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 24 January 2007 - 11:15 PM

m-am gandit bine...
poate nu este asa de frumos din partea mea sa pun acest post aici sa-l citeasca multa lume.De ce ?? ca poate trendix e la inceput si eu le tai aripile pana sa poata zbura....Nu stiu ce sa zic...
Totusi atitudinea si feedback-ul meu de utilizator ii va face sa devina mai buni si sa repare greselile facute cu firma mea, cu alte firme.

In primul adminstratorul si angajatii ar trebui sa se gandesca ca cea ce vand ei nu este un produs care il pui pe masa si te uiti la el .
Este un soft care are buguri si probleme care numai un utilizator poate sa le spuna.
Orice programator ar trebui sa fie foarte multumit cand cineva ii spune niste probleme aparute.Rezolvandu-le softul lui devine mai bun si mai competitiv pe piata.

Dar cum am zis mai devreme poate am cerut prea mult.



#5 Happy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 24 January 2007 - 11:53 PM

Cornekus, mi-am imaginat ca esti o persoana onesta si toleranta, inca de la primul mesaj.
Imi permit sa adaug gandurile si remarcile mele la acest subiect. In primul rand, nu sunt de acord cu privire la parerea D-nei IngeMihalik. Nu pretul este cel care indica justa valoare a unui soft contabil. Exista (si observ ca sunt multi utilizatori) unu soft contabil care este free si la care nu ai de plata decat o valoare rezonabila pentru abdatari, actualizari si eventuala asistenta. Si cred ca este super ok! Da, insa astfel de programe sunt destinate unor societati cu activitate restransa, la care numarul de operatiuni nu este mare, la care atipicele apar rareori... Exista si softuri cu renume care sunt controversate in lumea contabililor (unii considera ca nu se poate mai bine, altii "fac hepatita" numai la auzul denumirii). Adevarul este ca pe langa niste reguli de baza bine stabilite, in meseria de contabil (cea de dupa '90) se aplica vorba cu bordeele si obiceiurile. Cred ca in cazul tau s-a intamplat o astfel de problema (consider grava) datorita mai multor factori.
A) In primul rand utilizatorul direct (contabilul) nu a avut timpul necesar sa constate calitatile si defectele acestui soft, inainte de a incepe munca migaloasa si importanta a implementarii softului. Nu a stiut ce poate si ce nu. Asta se datoreaza aceleiasi probleme de perceptie a modalitatilor de gandire contabila. La baza oricarui soft contabil exista (redus la minim) doua minti luminate: un contabil si un softist. Contabilul cere iar softistul pune in opera ideile si cerintele contabilului. Daca mintea contabilului utilizator nu este pe aceeasi lungime de unda cu mintea contabilului creator... apar "conflictele".
B) Initializarea unui soft contabil trebuie facuta la momente din an in care aglomeratia de lucrari contabile este mai mica si in care stresul termenelor lucrarilor este mai mic. Cand lucrezi contracronometru si iti intervin si chestiuni suplimentare complicate (soft nou), panica si enervarea intervin nemijlocit si se manifersta in forme maxime.
C) Ai intalnit o persoana (persoane) din zona celor cu atitudine aroganta si delasatoare (caracteristica unei largi categorii umane din aceasta zona geografica) care considera ca a presta un serviciu sau a comercializa un bun este o favoare facuta societatii.
Una peste alta, cred ca nu ai facut deloc rau impartasind si celorlalti experienta ta trista. Poate cu acesta ocazie vei contribui la imbunatatirea produsului dar ma tem ca nu vei avea nici un rezultat in schimbarea atitudinii (narav din fire).
Parere: avand o retea mare de magazine (poate in dezvoltare) cred ca ar fi bine sa ai putina rabdare (s-a muncit mult la initializare). Orienteaza-te si incearca sa cunosti mai multe programe de contabilitate (cu module de gestiune puternice). Testeaza si cere opinii de la utilizatori (impreuna cu contabilul tau). Sincer, regret patania ta!



#6 cornekus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 25 January 2007 - 12:04 AM

multumesc mult,
in acest moment stau cu contabilii sa calculam totul ca pe vremea in care nu existau calculatoare pentru ca nu mai este timp.E ora 12 noaptea si mai este mult de lucru .
sper sa nu fie nimeni in situatia mea .
am sa incerc winmentor ce parere aveti de el?

Aceasta postare a fost editata de Septimiu: 25 January 2007 - 01:30 AM




#7 Happy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 25 January 2007 - 12:28 AM

Cu Winmentor, mare atentie la initializare la analitice versus sintetic. Ce inseamna asta? Simplu, soldul contului sintetic (din balanta contabila) NU ESTE suma analiticelor! Nu este un program de aruncat dar este bine sa-l cunosti in amanunt si apoi sa treci la treaba.
Repet parerea din mesajul anterior: bine testat inainte si apoi aplicat. Intrebati de la inceput care este structura pe care este gandit softul (corelatii, sortari, rapoarte...) Abia dupa aceea decizia de achizitie (nu este vorba de bani in primul rand ci este vorba despre munca si nervi).



#8 IngeMihalik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 January 2007 - 10:08 AM

Domnule cornekus, atata iti plangi de mila. Serios, ai doi contabili pana acum cum au calculat, din cate observ tot cu hartia. Un program il testezi normal. Si eu am testat vreo 10 pana am luat ceva mai normal. Poate iti explica ei ce vor si asa mergi sa cumperi programul. Fiecare societate are propriul sau sistem si propriul contabil cu ideile si tehnicile de lucru aferente.
Poti sa denigrezi orcat vrei un program, dar nu reusesti nimic, nu stiu cum ti-ar placea sa iti fie denigrata firma de electrocasnice, doar de un simplu cumparator nemultumit.



#9 cornekus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 25 January 2007 - 11:25 AM

Vezi postareaIngeMihalik, la Jan 25 2007, 10:08 AM, a spus:

Domnule cornekus, atata iti plangi de mila. Serios, ai doi contabili pana acum cum au calculat, din cate observ tot cu hartia. Un program il testezi normal. Si eu am testat vreo 10 pana am luat ceva mai normal. Poate iti explica ei ce vor si asa mergi sa cumperi programul. Fiecare societate are propriul sau sistem si propriul contabil cu ideile si tehnicile de lucru aferente.
Poti sa denigrezi orcat vrei un program, dar nu reusesti nimic, nu stiu cum ti-ar placea sa iti fie denigrata firma de electrocasnice, doar de un simplu cumparator nemultumit.
Doamna nu imi plang de mila.Dumneavoastra poate aveti acest program si sunteti multumita de el.Eu nu sunt.
Pana acum contabilii mei au avut niste fisiere in excel create de mine in care bagau toate datele.Acolo puteau sa selecteze si sa urmareasca tot.

Cand am fost si am cumparat trendix am aratat aceste fisiere.Oamenii de acolo au zis ca programul lor face tot ce este acolo.Nu v-as dori sa fiti in locul meu acum.
Dupa aceste fisiere au fost create la inceput niste machete dedicate.Aceste machete au fost create cu formule gresite probabil, pentru ca toate totalurile la conturi sunt eronate cu sute de milioane.
Eu nu denigrez un program .Consumatorii mei au OPC unde se pot duce daca sunt nemultumiti .Eu unde ma duc?????!!! Vin aici si scriu aceste randuri .....La urma urmei acesta este un forum nu o gazeta unde se afiseaza ce e bine si ce e rau.
Dumneavoastra ati zis mai devreme ca problemele avute cu programul s-au rezolvat....ei bine la mine s-a raspuns"sunati mai tarziu".
Daca erati in locul meu ce faceati acum?



#10 cornekus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 25 January 2007 - 11:39 AM

In acest forum am creat un vot....unde, doamna toata lumea are voie sa voteze.
Sa lasam lumea sa voteze sa sa vedem rezultatele....
Poate vin toti din echipa Trendix sa voteze ca nu am dreptate......
Oricum daca lumea citeste acest post scopul lui a fost atins.In 3 zile la orice cautate pe google la numele "trendix" o sa apara acesta pagina si alte de pe alte forumuri.....
Imi dau seama ca treaba care o fac eu acum va face un consumator sa se gandesca de 2 ori inainte sa cumpere.Daca eu citeam acest post inainte sa ma apuc de trendix poate nu am aveam aceste nemultumiri.



#11 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 25 January 2007 - 12:51 PM

[b]Daca mesajul transmis de domnul cornekus este fara rautate sunt si eu de acord cu el.Si eu am preluat acest program si aveam niste rezerve cand am inceput sa-l rulez.Un program de contabilitate nu este ca un bun oarecare pe care l-ai cumparat si vezi inmediat ce poate face.Iti trebuie ceva timp ca sa-ti dai seama daca este bun sau nu.Sincer la auzul acestor aspecte sesizate de domnul conekus deja incep sa am rezerve si s-ar putea sa dau si eu inapoi desi am achitat pe sase luni.,dar nu-mi convine sa muncesc aiurea!Oricine vinde un astfel de soft sau oarecare altul sau orice bun,trebuie cu sinceritate si deschis sa spuna ce probleme are,ce poate face si ce nu,sa fie operativ la sesizarile facute de un client si sa le rezolve in timp rezonabil.Numai asa orice furnizor de astfel de servicii poate sa aiba succes pe piata.Si nu pacalind pe unul pe altul;asa nu mi se pare deloc cinstit.Asta nu o consider un deserviciu facut unui furnizor sa arati despre el ce si cum se comporta cu clientii.Inca multi furnizori nu simt ce inseamna economia de piata.dar se vor trezi,unii mai devreme altii mai tarziu.Competitia asta este economia de piata,cinstea si corectitudinea.Nu cultivi astfel de calitati nu poti avea roade pe piata si mori.
Mult succes![/b]

Vezi postareacornekus, la Jan 25 2007, 09:39 AM, a spus:

In acest forum am creat un vot....unde, doamna toata lumea are voie sa voteze.
Sa lasam lumea sa voteze sa sa vedem rezultatele....
Poate vin toti din echipa Trendix sa voteze ca nu am dreptate......
Oricum daca lumea citeste acest post scopul lui a fost atins.In 3 zile la orice cautate pe google la numele "trendix" o sa apara acesta pagina si alte de pe alte forumuri.....
Imi dau seama ca treaba care o fac eu acum va face un consumator sa se gandesca de 2 ori inainte sa cumpere.Daca eu citeam acest post inainte sa ma apuc de trendix poate nu am aveam aceste nemultumiri.

„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#12 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2007 - 01:02 PM

Am sters chestionarul
Titlul chestionarului nu era corect.

Puteti sa va spuneti parerea dar cred ca e cazul sa spuneti ca TRENDIX ESTE TEAPA.
Nu am folosit acest program si nu stiu cum este .
Dar un program poate sa fie BUN sau RAU .
conta_ro



#13 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 January 2007 - 06:08 PM

Nu folosesc Trendix, dar imi spun parerea in general despre programe: unele sunt bune pt scopul meu, m-am adaptat usor, le-am invatat trucurile, altele nu.

De exemplu, am renuntat la NeoManager in favoarea lui SagaC3.0. Bineinteles ca laud si recomand Saga, dar spun ce-mi place la el, si probabil ca are si el limitele lui. Neo Manager probabil e mai bun pt firme mai mari, care-si permit achizitionarea tuturor modulelor, nu stiu... Un punct in minus era si promptitudinea actualizarilor, precum si erori de program la instalare si dupa actualizare. Sau poate am fost eu ghinionista la faza asta.

Nu stiu daca pt Cornekus un program de talia lui Saga e suficient; dar poti sa-i acorzi o zi pt incercare, mai ales ca incercarea e gratuita si actualizarea de pe net. Iar service-ul telefonic sau prin email e eficient si prompt. ( la sediu n-am fost, sunt din alta localitate)

Despre WinMentor am auzit, dar si el are limitele lui; discuta si cu alti utilizatori. Am auzit unii ca s-au plans de asta si de aia; dar nefiind in cunostinta de cauza, nu pot sa spun.

Mai exista si aspectul , cei ce se plang ca "programul nu scoate raportul asta" , poate ca ei nu stiu ce sa faca pt ca programul sa scoata raportul respectiv, nu ca e limitat programul.

Cornekus, succes in gasirea programului optim pt activitatea ta!

Toate cele bune!
Julia S



#14 pappy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 25 January 2007 - 06:19 PM

Domnule cornekus din pacate nu pot sa spun ca am aceeasi impresie despre TRENDIX ca si dumneavoastra dar nu vreau sa fiu nici avocatul lor; e doar o parere, parerea MEA, si sper sa nu va deranjeze.

Probabil ca stiti ca una din legile lui Murfy este si urmatoarea:
"Creeaza un sistem pe care poate sa il foloseasca si un prost, si numai prostii vor dori sa-l foloseasca."

Nu va simtiti jignit, pentru ca nu este scopul meu de a va jigni, dar poate baietii astia care au facut programul au tinut cont de legea asta.

Trendix nu este un program usor pentru oricine dar fara indoiala ESTE UN PROGRAM FOARTE LOGIC. Si eu am avut cateva dificultati la inceput pana m-am prins, i-am sunat si am fost tratat cu foarte mult respect si ajutat. Din acest motiv sunt putin revoltat cand scriu acest mesaj, pentru ca mi se pare ca ceea ce ati facut dvs. poate fi o nedreptate. Le-ati facut o reclama foarte proasta si consider ca e de datoria mea sa imi exprim punctul de vedere in acest sens. Este foarte usor sa arunci cateva cuvinte atunci cand te supara cineva, si foarte greu sa deschizi un topic si sa spui cateva vorbe frumoase.

O felicit pe colega noastra IngeMihalik pentru caracterul de care a dat dovada.

Sper sa nu imi purtati pica, dar ati lovit prea tare in ei ca sa pot sa raman indiferent.

PS. Daca totusi vreti sa scapati de acele 2 licente , eu ma inscriu.



#15 cornekus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 25 January 2007 - 07:41 PM

Cum am spus mai devreme nu incerc sa fac un deserviciu programului.Eu mi-am scris parerea pentru ca si alti utilizatori sa inteleaga ce probleme am avut eu.
Am renuntat la program si nici macar nu-mi mai vreau banii inapoi.Cel mai mult m-a evervat tratamentul de dupa cumparare.
Am pus aici pe site un vot la care putea toata lumea sa se exprime.
Intradevar am scris "TRENIX=TEAPA?".
Acum vad ca chestionarul cu pricina a fost sters.Pe ce motiv?Pentru mine "tredix" este o teapa.Cine cu crede asta trebuia sa nu voteze.Acesta stergere ma face sa cred ca in Romania de azi si inclusiv pe acest site numai banul conteaza.Parerile mele sunt sincere si nu cred ca am facut o nedreptate.Este acelasi lucru care il face o fata violata care nu se duce la politie.Eu am fost pacalit si nu vreau sa fie si altii.
De ce ati sters chestionarul?......Inteleg ...ma uit mai sus pe pagina..si vad

"Linkuri Sponsorizate
Doar pentru contabili, promotia de iarna Transart


Oferta Speciala CIEL pentru Institutii Bugetare


Taxe & Impozite 2007. Consulta Gratuit Expertul!


TRENDIX - gratuit pentru acasa


Clarvision Salarizare - programul care gestioneaza cu usurinta peste 30.000 de angajati
""


Acum inteleg de ce moderatorul a sters chestionarul....Pe acest site unde te uiti vezi numai Trendix...
Maine probabil o sa dispara si acest post.....Probabil am facut un deserviciu pentru conta.ro....
Sunt tare dezamagit....alt vot nu mai pot sa fac....



#16 cornekus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 25 January 2007 - 07:46 PM

DACA CONTA.RO A STERS CHESTIONARUL..ATUNCI EU VA ZIC SA CUMPARAM TOTI "TRENDIX PENTRU ACASA" ORICUM NU MAI CONTEAZA........ACEST SITE ESTE O AFACERE IN CARE DOAR BANUL CONTEAZA NU SI MULTUMIREA CONSUMATORULUI......E FOARTE BINE PENTRU STOMAC FOARTE RAU PENTRU SUFLET...



#17 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2007 - 11:42 PM

Din pacate nu exista om perfect si, implicit, nu exista programator sau contabil perfect, cat despre programe de conta ..... ce sa mai zic...


Eu cred ca trebuie sa invatam din cazul prezentat aici :

-testare inainte de cumparare (evitare contabili/delegati superficiali)

-evitarea , in general, a programelor ieftine (pentru ca pot fi slab calitativ) si a celor prea scumpe ( pot impresiona(=a da speranta) cu pretul, se adreseaza celor cu multi bani, include taxa pe snobism,etc.)


Din cate am observat TRENDIX nu are nimic special.

Desigur este excelent daca nu iti face probleme si daca te ajuta in ceea ce vrei sa faci.

O chestie interesanta : daca pe 6 luni pretul(abonamentul ) este sa zicem 100 lei noi, in 5 ani achit practic aprox. 1000 lei.
Dar daca il mai folosesc 5 ani ..... ?

Eu am program de conta+gestiune din 1997 pe care am dat 150 usd (echiv. azi 500 lei)

Un contabil care lucreaza pe cont propriu (acasa) cred ca are 1000 lei pt.un program capabil/rezonabil ( chiar si apeland la un credit ) si nu ar trebui sa apeleze la surogate de programe care nu pot fi decat ieftine.

Dar, poate ca unii vor cu 1 leu, sa dea lovitura.....:)



#18 radubc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Location:Calgary, AB

Postat 27 January 2007 - 03:55 AM

Vezi postareacornekus, la Jan 25 2007, 12:04 AM, a spus:

am sa incerc winmentor ce parere aveti de el?

Avantajul Winmentor este ca puteti sa-l incercati inainte de a-l cumpara, pentru destul de mult timp si in versiune full. Ce mi-a placut mie la el este ca datele odata introduse nu mai trebuie reintroduse in alte locuri, sau sterse si introduse din nou. Plus ca rapoartele sunt foarte configurabile. Se poate face orice cu ele. Pentru rezolvarea problemelor exista distributorii zonali pentru suport tehnic, nu trebuie vorbit obligatoriu cu producatorul, lasandu-l sa rezolve problemele importante din program.

Eu zic ca merita incercat.



#19 IngeMihalik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 January 2007 - 04:29 PM

Nu pot sa imi imaginez cum se putea tine contabiliatea in fisiere excel!!!. Hello programe conta exista de demult. Fiecare program trebuie invatat de utiliziat. Cred ca nici eu nu reuseam de la excell la ceva mai performant. Iar cu macehetel dedicate si eu am avut probleme dar har domnului am prins cum se fac. Unii se prind mai repede altii deloc.
Dupa parerea mea puteti cumpara orice program ca oricum isi vor prinde urechile, mai ales daca nu sunt deschisi la nou.
Din pacate pentru cornekus sunt si altii care folosesc programul si este ok. Si nici probleme la "service" nu au avut.
Si eu as reactiona urat dupa o pistoneala fara rost de cateva ore. De fapt deja ma irita la ochi cand citesc cum trebuie desfiintat o firma scris de cornekus.
PA PA



#20 cornekus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 28 January 2007 - 12:03 AM

Vezi postareaIngeMihalik, la Jan 27 2007, 04:29 PM, a spus:

Nu pot sa imi imaginez cum se putea tine contabiliatea in fisiere excel!!!. Hello programe conta exista de demult. Fiecare program trebuie invatat de utiliziat. Cred ca nici eu nu reuseam de la excell la ceva mai performant. Iar cu macehetel dedicate si eu am avut probleme dar har domnului am prins cum se fac. Unii se prind mai repede altii deloc.
Dupa parerea mea puteti cumpara orice program ca oricum isi vor prinde urechile, mai ales daca nu sunt deschisi la nou.
Din pacate pentru cornekus sunt si altii care folosesc programul si este ok. Si nici probleme la "service" nu au avut.
Si eu as reactiona urat dupa o pistoneala fara rost de cateva ore. De fapt deja ma irita la ochi cand citesc cum trebuie desfiintat o firma scris de cornekus.
PA PA

Doamna vad ca de la inceput ati incercat sa va luati de mine.Am sa va spun o vorba cat se poate de simpla din pacate nu este a mea

"Cand e vorba de adevar, orice suflet mare leapada pana si manierele cele mai alese." - Kafka

Eu sunt un adminstrator la o firma .Trebuie sa fac tot posibilul ca treaba in afacerea mea sa mearga struna.
Un contabil trebuie sa tina o contabilitate pentru aceasta firma ca sa ia un salariu.
Eu am terminat ASE Bucuresti (contabilitate) asa ca am habar de ce se intampla in firma .Nu sunt ca alti patroni care habar nu au de contabilitate.
Contabilii care ii am in firma sunt de cand s-a dat drumul la firma in 94.Inainte de asta nu dintre ei a fost sef contabil la cooperativa de consum din localitate.
Are destula experinta si nu cred ca dumneavoastra cu toate cunostintele care le aveti si tot ajutorul care il aveti din partea acestui program minunat "Trendix" o sa ajungeti la experienta si cunostintele lui.
Am cunostinte in utilizarea unui calculator ,am si facut programare.
Eu m-am uitat peste acest program .Parerea mea initiala a fost ca este foarte adaptabil la ce imi trebuia mie.
Pe mine m-a deranjat nesimtirea de care au dat dovada cei care l-au creat dupa ce l-am cumparat.
Eu nu cred ca dumneavoastra ati fost mai inteligenta si mai desteapta ca nu v-ati prins urechile in acest program .Nu v-ati asteptat la mai mult de la el.Poate tineti o evidenta foarte primara la un chiosc ceva nu stiu.
Doamna eu nu arunc oamenii la gunoi.Nu o sa fac niciodata asta.
Contabilii mei sunt niste oameni care isi fac foarte bine treaba si credeti-ma ca au incercat din toate puterile sa le explice celor de la trendix toate problemele aparute.Raspunsul a fost foarte sec "sunati mai tarziu".
Daca dumneavoasra sunteti dintre cei care se prind mai repede va felicit.
Situatia asta este exact cum i-ai cere unui pilot de curse sa prinda 200 la ora cu un trabant.Nu o sa poata niciodata.Dumneavoastra mergeti cu 20 la ora si sunteti multumita.Ei bine eu vreau 200 la ora.
Am pilotul imi trebuie masina.
Imi cer scuze daca nu "v-ati prins care este ideea" de la inceput.
Daca am facut un deserviciu acestui program ma bucur.Romania trebuie sa mearga inainte .

Va multumesc ,
Cornekus






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL