Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Chitante WINMENTOR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Chitante WINMENTOR

2 replies to this topic

#1 EnigmaPsi

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 25 January 2007 - 07:14 PM

Am cautat pe forum si n-am gasit o raspuns la o problema stringenta. Daca cineva cunoaste raspunsul, il rog sa mi-l comunice cat mai urgent.

Am inceput gestionarea firmei la 1 ianuarie 2007 si am avut un client cu datorie de 60 de lei. Clientul a cerut chitanta, pe care a achitat-o. Toate bune si frumoase. am inregistrat chitanta (la Iesiri > Chitante-Bonuri), am facut legatura cu o incasare in casa. Totusi, in liste clientul apare cu o datorie de 60 de lei.

Cand m-am uitat mai bine, am vazut ca Winmentor-ul a inregistrat chitanta ca un document ce implica o datorie, in loc de stingerea unei datorii.

Se poate face stingerea datoriei prin asocierea incasarii (in numerar - CASSA) cu FACTURA respectiva, si specificarea documentului (CF, nr. xxx, din data yyy, cu valoarea zzz). Totusi, in acest caz, trebuie sa introduc numarul chitantei manual (asadar trebuie tinut un registru separat) si in plus nu pot tipari chitanta respectiva la imprimanta. Eu vreau sa:
1. imi numeroteze automat chitantele, ceea ce implica si inregistrarea automata a lor in lista
2. sa le asociez cu facturile corespunzatoare
3. sa le pot tipari cand am chef, de oricate ori vreau

Intrebarea, in esenta: cum trebuie sa fac? Este posibil asa ceva?

Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de EnigmaPsi: 25 January 2007 - 07:15 PM




#2 mihaela_lica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:acumulare

Postat 26 January 2007 - 07:37 AM

La iesiri chitante-bonuri poti sa operezi iesirile care nu sunt insotite de factura, respectiv documentul care tine loc si de factura si de chitanta si bonurile (celebra anexa 1), asa cum la intrari prin chitante-bonuri nu ai sa achiti facturile de intrare ci ai sa inregistrezi intrarea bonurilor fiscale, de exemplu. Pt a incasa o factura inregistrata la iesiri-facturi ai doua posibilitati :
1.daca este in cursul aceleeasi luni, intri pe documenul primar (factura clientului) si o achiti de acolo
2.prin trezorerie, casa, selectezi clientul si asociezi cu factura x
In programul acesta intai se constituie obligatia de plata, respectiv incasare si apoi se plateste sau incaseaza.In caz contrar sumele vor intra pe furnizori-debitori sau clienti-creditori si ai ulterior posibilitatea sa le compensezi cu 401 sau 4111.

lasa zilei de maine, grija zilei de maine...



#3 EnigmaPsi

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 26 January 2007 - 04:47 PM

Okay, mersi de raspuns. Am descoperit si care era cauza pentru care nu imi aloca corect numarul chitantei (adica imi dadea de ex. numarul 1 la doua chitante diferite), la plata directa a facturii (acolo unde se alege ca document justificativ al platii CF). Cauza era ca am adaugat din greseala doua carnete identice (cu aceeasi serie si cu aceeasi plaja de numere). Dupa ce am sters un carnet, mi le-a alocat corect si automat (daca dai click pe prima coloana din sectiunea "plati"). Am descoperit si de unde se tipareste chitanta, desi iconita cu imprimanta sta usor ascunsa :lostit (13):

Mersi inca odata.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL