Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cont 473, va rog, urgent - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cont 473, va rog, urgent

5 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2007 - 09:27 PM

Buna seara, am o problema cu contul 473 si nu stiu cum sa o rezolv, in anul 2005 am inregistrat in acest cont o suma reprezentand
valoarea marfurilor furate din magazin, este vorba de un srl. Intre timp, firma a renuntat la procesul intentat celor ce au furat marfa si a renuntat la sesizarea facuta la POlitie. Acum vreau sa scap de soldul din acest cont, este vorba de 2000 ron. Cum trebuie sa procedez? Multumesc



#2 zoltan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Location:Mures
  • Interests:ascunse :)

Postat 26 January 2007 - 12:41 AM

probabil ai facut atunci 473 = 5311.
corect ar fi fost sa faci atunci 6588 = 5311 ca si o cheltuiala nedeductibila. Practic profitul contabil al firmei a fost marit si poate ca ai si dat dividende din ceva ce practic nu era.
In fine, acum nu ai decat sa faci 117 = 473, si iti ramane o pierdere neacoperita aferenta anilor precedenti, pe care o acoperi anul asta daca ai profit.

Aceasta postare a fost editata de zoltan: 26 January 2007 - 12:42 AM

daca esti dintre cei care au organizat/gandit examenul de Consultant fiscal....fereste-te de mine !!!



#3 Vioo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2007 - 10:33 AM

Vezi postareazoltan, la Jan 26 2007, 01:41 AM, a spus:

probabil ai facut atunci 473 = 5311.
corect ar fi fost sa faci atunci 6588 = 5311 ca si o cheltuiala nedeductibila. Practic profitul contabil al firmei a fost marit si poate ca ai si dat dividende din ceva ce practic nu era.
In fine, acum nu ai decat sa faci 117 = 473, si iti ramane o pierdere neacoperita aferenta anilor precedenti, pe care o acoperi anul asta daca ai profit.
am o asemenea situatie din luna decembrie,cum fac corect?va rog sa ma ajutati!cred ca am citit undeva,numai retin precum ca in 473 nu pot tine mai mult de 3luni suma,,,25000ron



#4 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 26 January 2007 - 08:47 PM

Vezi postareamihaci, la Jan 25 2007, 09:27 PM, a spus:

Buna seara, am o problema cu contul 473 si nu stiu cum sa o rezolv, in anul 2005 am inregistrat in acest cont o suma reprezentand
valoarea marfurilor furate din magazin, este vorba de un srl. Intre timp, firma a renuntat la procesul intentat celor ce au furat marfa si a renuntat la sesizarea facuta la POlitie. Acum vreau sa scap de soldul din acest cont, este vorba de 2000 ron. Cum trebuie sa procedez? Multumesc
cum ai facut inregistrarea in negru in 2005, la fel faci si acum numai ca in rosu! Faci o stornare a acelei inregistrari.



#5 cristalex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2007 - 11:23 AM

Vezi postareazoltan, la Jan 26 2007, 12:41 AM, a spus:

probabil ai facut atunci 473 = 5311.
corect ar fi fost sa faci atunci 6588 = 5311 ca si o cheltuiala nedeductibila. Practic profitul contabil al firmei a fost marit si poate ca ai si dat dividende din ceva ce practic nu era.
In fine, acum nu ai decat sa faci 117 = 473, si iti ramane o pierdere neacoperita aferenta anilor precedenti, pe care o acoperi anul asta daca ai profit.


Nu uita TVA-ul! Nedeductibil! Si nu cred ca are ce cauta 5311 aici ci 371.



#6 zoltan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Location:Mures
  • Interests:ascunse :)

Postat 27 January 2007 - 12:34 PM

da asa este cristalex, chiar sapt trecuta s-au furat niste bani din casierie si mi-a ramas contul de casa in minte.
se pune cont de stocuri sau chiar imobilizari, depinde ce s-a furat

vioo, da in 473 nu poti tine decat 3 luni dar daca tu te gandesti bine ca ce s-a furat probabilitatea e mai mare sa nu se gaseasca hotul/faptasul atunci pui de pe acuma pe chelt ned (si tva aferent daca este tot ned), sau in orice caz daca lasi pe 473, si ai profit, suma aia furata sa o lasi nerepartizata pana ulterior cand stii sigur ca e alba sau neagra.
daca esti dintre cei care au organizat/gandit examenul de Consultant fiscal....fereste-te de mine !!!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL