Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ce inseamna consignatia? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ce inseamna consignatia?

3 replies to this topic

#1 ionutseba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2007 - 09:47 AM

Lucrez la o firma care comercializeaza carti. Pana la 31.12.2006, unele edituri livrau cartile in baza unui contract de consignatie, pe aviz, urmans sa factureze numai ce se vindea. Precizez ca marfa era noua, nu second-hand. Dupa 01.01.2007, cf Cod Fiscal, se mai pot livra bunuri noi conform unui contract de consignatie?



#2 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2007 - 03:45 PM

De ce crezi ca dupa 01.01. nu mai poti comercializa bunuri in consignatie ? Eu stiu ca poti, iar intr-un MO au aparut niste reglementari pt. consignatie ! Luni, daca am timp iti voi spune exact ce OMF este!
In consignatie poti primi ( din cate stiu eu !!!) f. multe , dintre care mentionez : imbracaminte, bijuterii, tablouri, obiecte de arta si cult, etc. !!

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#3 ionutseba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2007 - 11:10 AM

Vezi postareacristina5859, la Jan 27 2007, 03:45 PM, a spus:

De ce crezi ca dupa 01.01. nu mai poti comercializa bunuri in consignatie ? Eu stiu ca poti, iar intr-un MO au aparut niste reglementari pt. consignatie ! Luni, daca am timp iti voi spune exact ce OMF este!
In consignatie poti primi ( din cate stiu eu !!!) f. multe , dintre care mentionez : imbracaminte, bijuterii, tablouri, obiecte de arta si cult, etc. !!
In codul fiscal sunt niste reglementari referitoare la autofacturarea catre furnizor, reglementari ce se refera la bunurile second-hand. Nu stiu daca bunuri noi comercializate in baza unui contract de consignatie trebuie autofacturate cf Cod Fiscal. Ar foarte util daca mi-ai spune ce lege a aparut...



#4 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2007 - 09:08 AM

MO 1040/28.12.2006 OMF 2216/2006
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL