Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Decont TVA 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Decont TVA 2007

34 replies to this topic

#21 ina_cont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 04 February 2007 - 06:29 PM

Da,din pacate cred ca toti suferim de "placerea"de a face anticamera pe la ei...cred ca meseria noastra ar fi mult mai frumoasa,chiar si cu legislatia care ne omoara,daca nu ar fi aceste vizite pe la administratii..Tragic este ca nu fac nici un efort sa remedieze situatia :lostit (13):
Count your life by friends,not years!



#22 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 February 2007 - 11:48 PM

Am o intrebare; cei de la finante nu m-au lamurit ( inca) dar poate ati auzit voi ceva:

Am o firma cu decont TVA 300 lunar; in cazul in care trebuie sa depun si 301 , il depun tot lunar? in pereche cu 300? sau trimestrial? Iar in lunile cand nu am achizitii, il depun cu zero sau nu il depun?

Dupa logica mea, ar trebui sa nu-l depun decat in pereche cu 300 in lunile cand am achizitii intracomunitare; dar trebuie sa te iei dupa logica legiuitorilor, nu a noastra...

Julia S



#23 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 15 February 2007 - 10:22 PM

Decontul 301 este special pentru neplatitorii de TVA , cum adica sa le depui pe amandoua? :lostit (13):



#24 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 15 February 2007 - 10:38 PM

M-am lamurit de pe portalul ANAF:


301 Decont special de taxa pe valoarea adaugata (OMFP 36/2007) Formular 301

o Se completează de către persoanele stabilite în străinătate, care, în favoarea unor beneficiari din România, prestează servicii precum: închirierea de bunuri mobile; operațiuni de leasing; transferul folosinței drepturilor de autor; publicitate, marketing, consultanță, operațiuni bancare și de asigurări, servicii de radio și tv, etc. Se întocmește în două exemplare, semnate și ștampilate. Formularul se completează cu ajutorul programului de asistență pus la dispoziție de Ministerul Finanțelor Publice. PROGRAM
Julia S



#25 Gabriela Giurca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2007 - 01:13 PM

Vezi postareaina_cont, la Feb 3 2007, 04:00 PM, a spus:

Te duci la finante,faci cerere de reglarea erorilor materiale din decontul de tva,cu copii dupa jurnalele de tva si cu decontul gresit,si vei primi o adresa sa te prezinti la ei...

De ce procedati asa ? Conf.CF art.156(decontul de taxa),pct 3,se spune clar ca datele incorecte din decont,se corecteaza prin inscrierea la regularizari.Faza cu cererea la finante si prezentarea cu tone de documente,se refera la altceva ( legat de art 147),daca nu sunt indeplinite conditiile cerute pentru deducerea taxei,iar aceste conditii se indeplinesc ulterior si vrei sa deduci taxa.Dar si atunci daca chestia asta se intampla la mai mult de 3 ani de la faptul generator...
Iar faza cu "indreptarea erorilor materiale" se refera la erori in completarea documentelor de plata( omf 2089/2006) si nu la regularizari de sume din decontul de tva.De ce va complicati?
gabriela mihaela



#26 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 23 February 2007 - 11:05 AM

Pls, sa ma ajute careva, acum decontul de TVA se depune trimestrial indiferent de cifra de afaceri??
Am auzit un zvon si nu gasesc nicio lege in acest sens.

Multumesc :lostit (13):



#27 mona75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 23 February 2007 - 12:22 PM

Deconturile de tva se depun trimestrial doar de cei care realizeaza o cifra de afaceri sub plafonul de 100.000 eur. Eu nu am auzit de alta modificare, si pentru celelalte societati care nu se incadreaza aici am depus deja decontul de tva si nu a zis nimeni ca nu il primestre.



#28 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 23 February 2007 - 12:55 PM

Mai, de unde atata confuzie?

Declaratia 301 este pentru firmele neplatitoare de TVA ( care au cifra de afaceri pana la 35.000 euro) si care au achizitii intracomunitare de peste 10.000 euro sau sub 10.000 euro dar care au optat sa se inregistreze ca platitori de TVA conform art. 153 cu 1. Asta pentru a putea plati TVA in vama pentru achizitiile intracomunitare.



#29 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 23 February 2007 - 01:31 PM

Vezi postareacitrom05, la Feb 23 2007, 02:55 PM, a spus:

Mai, de unde atata confuzie?

Declaratia 301 este pentru firmele neplatitoare de TVA ( care au cifra de afaceri pana la 35.000 euro) si care au achizitii intracomunitare de peste 10.000 euro sau sub 10.000 euro dar care au optat sa se inregistreze ca platitori de TVA conform art. 153 cu 1. Asta pentru a putea plati TVA in vama pentru achizitiile intracomunitare.
Si noi astia care depun lunar de avem achizitii in interiorul tarii de depundem? :lostit (13):
In dec 301 sunt coloane speciale la 4426 si 4427 pt comert intracomunitar si in afara UE si o alta rubrica pt achizitii si vanzari in interiorul tari :pullhair:

Vezi postareamona75, la Feb 23 2007, 02:22 PM, a spus:

Deconturile de tva se depun trimestrial doar de cei care realizeaza o cifra de afaceri sub plafonul de 100.000 eur. Eu nu am auzit de alta modificare, si pentru celelalte societati care nu se incadreaza aici am depus deja decontul de tva si nu a zis nimeni ca nu il primestre.
Am sunat la finante si mi s-a confirmat ca nu e nicio modificare in acest sens :frusty:



#30 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 23 February 2007 - 02:12 PM

Ceilalti care sunt inregistrati normal ca platitori de TVA, au RO in fata codului fiscal depun doar declaratia 300, lunar sau trimestrial, in functie de cifra de afaceri din anul trecut.



#31 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 23 February 2007 - 03:25 PM

Vezi postareacitrom05, la Feb 23 2007, 04:12 PM, a spus:

Ceilalti care sunt inregistrati normal ca platitori de TVA, au RO in fata codului fiscal depun doar declaratia 300, lunar sau trimestrial, in functie de cifra de afaceri din anul trecut.
Da, dar declaratia 300 de se depune lunar se cheama 301, iar cea trimestriala 302 ;)



#32 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 23 February 2007 - 04:07 PM

Sa facem distinctie intre formularul 300 "Decont de taxa pe valoarea adaugata" a carei reglementare este prevazuta de Ordonanta 35/2007
si formularul 301 "Decont special de taxa pe valoarea adaugata" reglementata de Ordonanta 36/2007!
A nu se confunda cu codurile date de programul de declaratii fie el lunar, trimestrial...........



#33 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 February 2007 - 09:46 PM

Am facut confuzie intre 301 si 390, dar acum m-am lamurit.
Multumesc.
Julia S



#34 anati

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 February 2007 - 08:08 AM

Am si eu o problema...
Daca am factura AIC din 31.01.2007, transport 01.02.07, receptia 02.02.2007, la ce luna atasez facturile? ianuarie sau februarie?
:lostit (13):



#35 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 25 February 2007 - 10:36 AM

Cred ca asta este o problema des intalnita. TVA-ul este exigibil in inauarie, deci la 31 ianuarie ar trebui sa te inregistrezi cu 4426 la 4427. Receptia insa trebuie facuta in februarie, cand te inregistrezi : Stocuri = 401. Problema e in jurnale. N-o sa mai puste baza cu TVA-ul.Alte pareri?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL