Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deducere de baza 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


deducere de baza 2007

6 replies to this topic

#1 vbarz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:cluj

Postat 27 January 2007 - 11:21 AM

Se stie care este deducerea de baza pe 2007? Ramane 250 pana la 1000 ron salar?



#2 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 27 January 2007 - 12:15 PM

Vezi postareavbarz, la Jan 27 2007, 11:21 AM, a spus:

Se stie care este deducerea de baza pe 2007? Ramane 250 pana la 1000 ron salar?

ART. 56
Deducere personală

(1) Persoanele fizice prevăzute la art. 40 alin. (1) lit. a) și alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcția de bază.
(2) Deducerea personală se acordă pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de până la 1.000 lei inclusiv, astfel:
- pentru contribuabilii care nu au persoane în întreținere - 250 lei;
- pentru contribuabilii care au o persoană în întreținere - 350 lei;
- pentru contribuabilii care au două persoane în întreținere - 450 lei;
- pentru contribuabilii care au trei persoane în întreținere - 550 lei;
- pentru contribuabilii care au patru sau mai multe persoane în întreținere - 650 lei.
Pentru contribuabilii care realizează venituri brute lunare din salarii cuprinse între 1.000,01 lei și 3.000 lei, inclusiv, deducerile personale sunt degresive față de cele de mai sus și se stabilesc prin ordin al ministrului finanțelor publice.
Pentru contribuabilii care realizează venituri brute lunare din salarii de peste 3.000 lei nu se acordă deducerea personală.

Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#3 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 29 January 2007 - 02:41 PM

Al 3-lea an fara s-o mareasca ?!!!
Au uitat de ea sau ce se intampla ? , in mod normal trebuia ajustata cu inflatia in fiecare an.

Acu o sa fie si impozit semnificativ si la salarul minim, 12 lei (daca socotii bine).



#4 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 02 February 2007 - 12:33 AM

am ajuns ca pe vremea lui Co.... nu stiu ce taxe sa mai inventeze
nu ne ajuta cu nimic. sug din noi..........
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#5 danf12

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 February 2007 - 07:42 PM

salut,

unde se gasesc mai multe detalii despre deducerea personala, i ce lege?



#6 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2007 - 09:59 PM

Ti-a raspuns colegul mai sus .Eu mi-am cumparat de la MO codul fiscal actualizat pana la 1 Ian 2007( sigur ca am fost pacalita),unde toate deducerile sunt in milioane ....ei nu au auzit de denominare inca...



#7 tudorachee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti, Gara Obor
  • Interests:Contabilitate si afaceri

Postat 04 February 2007 - 11:05 PM

Vezi postareadanf12, la Feb 3 2007, 09:42 PM, a spus:

salut,

unde se gasesc mai multe detalii despre deducerea personala, i ce lege?

In codul fiscal e pe sit-ul MFP






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL