Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
invoice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


invoice

6 replies to this topic

#1 pop dana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 28 January 2007 - 09:32 PM

poate sa-mi spun cineva daca trebe emis invoice pentru export pe langa factura interna?

putem trece in valuta suma pe factura interna?

multumesc



#2 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 28 January 2007 - 11:05 PM

EMITI INVOICE SI ACT INTERNA , LA EXPORT .

ocoleanui



#3 emaharangus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 January 2007 - 09:45 AM

Vezi postareaocoleanuionut, la Jan 29 2007, 01:05 AM, a spus:

EMITI INVOICE SI ACT INTERNA , LA EXPORT .

mie mi s-a spus de la finante (am sunat la metodologie) ca nu mai e nevoie sa emitem invoice pentru export si pe factura interna se poate trece suma si in valuta.
bineinteles ca mi-a inchis inainte de a-mi da o baza legala. am cautat si in normele la codul fiscal si am gasit doar asta si nu sunt sigura ca se refera la export.
Norme metodologice:

72. (1) Factura prevăzută la art. 155 alin. (5) din Codul fiscal, va fi întocmită în limba română, și după caz poate fi întocmită și într-o altă limbă. Baza de impozitare poate fi înscrisă în valută, dar dacă operațiunea nu este scutită de taxă, suma taxei trebuie înscrisă și în lei. Pentru înregistrarea în jurnalele de vânzări baza impozabilă va fi convertită în lei utilizând cursul de schimb prevăzut la art. 139^1 din Codul fiscal.

ce parere aveti?



#4 emaharangus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 January 2007 - 09:49 AM

Vezi postareaocoleanuionut, la Jan 29 2007, 01:05 AM, a spus:

EMITI INVOICE SI ACT INTERNA , LA EXPORT .

eu am sunat la metodologie la finante sa intreb daca mai trebe invoice . si mi-au spus ca nu si chiar se poate emite factura direct in valuta dar bineinteles ca mi-au inchis inainte de a-mi spune baza legala.

am cautat si am gasit prin norme:
Norme metodologice:

72. (1) Factura prevăzută la art. 155 alin. (5) din Codul fiscal, va fi întocmită în limba română, și după caz poate fi întocmită și într-o altă limbă. Baza de impozitare poate fi înscrisă în valută, dar dacă operațiunea nu este scutită de taxă, suma taxei trebuie înscrisă și în lei. Pentru înregistrarea în jurnalele de vânzări baza impozabilă va fi convertită în lei utilizând cursul de schimb prevăzut la art. 139^1 din Codul fiscal.

nu sunt sigura ca la export se refera. ce parere aveti?



#5 CamiT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 30 January 2007 - 10:04 AM

Vezi postareaemaharangus, la Jan 30 2007, 09:45 AM, a spus:

Vezi postareaocoleanuionut, la Jan 29 2007, 01:05 AM, a spus:

EMITI INVOICE SI ACT INTERNA , LA EXPORT .

mie mi s-a spus de la finante (am sunat la metodologie) ca nu mai e nevoie sa emitem invoice pentru export si pe factura interna se poate trece suma si in valuta.
bineinteles ca mi-a inchis inainte de a-mi da o baza legala. am cautat si in normele la codul fiscal si am gasit doar asta si nu sunt sigura ca se refera la export.
Norme metodologice:

72. (1) Factura prevăzută la art. 155 alin. (5) din Codul fiscal, va fi întocmită în limba română, și după caz poate fi întocmită și într-o altă limbă. Baza de impozitare poate fi înscrisă în valută, dar dacă operațiunea nu este scutită de taxă, suma taxei trebuie înscrisă și în lei. Pentru înregistrarea în jurnalele de vânzări baza impozabilă va fi convertită în lei utilizând cursul de schimb prevăzut la art. 139^1 din Codul fiscal.

ce parere aveti?

Parerea mea este ca trebuie utilizat un singur formular care sa cuprinda tot ce e nevoie.
Eu utilizez la firma un model de factura conceput de mine. Formularul este scris in romana si engleza (partial), iar la sume e in functie de client, in EUR la cei din UE sau in lei la cei din Romania. Dar, pe facturi apar valorile in ambele variante (EUR/RON)



#6 emaharangus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 January 2007 - 10:16 AM

la facturile in euro, undetreci si uma in lei? la explicatii?



#7 Puparo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 30 January 2007 - 11:48 AM

Parerea mea este ca trebuie utilizat un singur formular care sa cuprinda tot ce e nevoie.
Eu utilizez la firma un model de factura conceput de mine. Formularul este scris in romana si engleza (partial), iar la sume e in functie de client, in EUR la cei din UE sau in lei la cei din Romania. Dar, pe facturi apar valorile in ambele variante (EUR/RON)
[/quote]



Poti posta un exemplu?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL