Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
462 sau 4551? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


462 sau 4551?

11 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2007 - 09:24 PM

Buna seara, am o problema legata de contul pe care sa il folosesc in cazul in care un administrator imprumuta firma. Ce cont ar fi mai indicat sa folosesc pentru imprumutul acordat de asociat administrator pentru infiintarea firmei, adica pentru cheltuielile de constituire si pe urma pentru diverse plati, telefon, chirie,etc.462 sau 4551? cheltuielile de constituire le pot considera din 462 fara a mai face o incasare in casa 5311-462 sau 4551? multumesc.



#2 iozsef39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 January 2007 - 10:06 PM

5311=4551 sume depuse de asociat




#3 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2007 - 07:04 PM

4551 , zic si eu !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#4 andruscka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 February 2007 - 05:40 PM

Tot 4551 zic si eu.
Ce faci Cristina?
:lostit (13):



#5 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 02 February 2007 - 05:56 PM

Dar daca imprumuta dapa ce si-a recuperat banutii pentru constituire?



#6 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 02 February 2007 - 07:54 PM

se foloseste 462 numai daca exista un contract de imprumut intre firma si asociat!!!!!!!!1
in rest 4551!!!!!!!!!
ocoleanui



#7 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 02 February 2007 - 08:53 PM

Contul 455 " Sume datorate actionarilor / asociatilor" : cu ajutorul acestui cont se tine evidenta sumelor lasate temporar la dispozitia entitatii de catre actionari / asociati.

Contul 462 "Creditori diversi" : cu ajutorul acestui cont se tine evidenta sumelor datorate tertilor, pe baza titlurilor executorii sau a unor obligatii ale entitatii fata de terti provenind din alte operatii, altii decat entitatile afiliate si entitatile legate prin interese de participare.

Se foloseste 4551 !
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#8 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2007 - 09:27 PM

Vezi postareaCris Raicu, la Feb 2 2007, 06:53 PM, a spus:

Contul 455 " Sume datorate actionarilor / asociatilor" : cu ajutorul acestui cont se tine evidenta sumelor lasate temporar la dispozitia entitatii de catre actionari / asociati.

Contul 462 "Creditori diversi" : cu ajutorul acestui cont se tine evidenta sumelor datorate tertilor, pe baza titlurilor executorii sau a unor obligatii ale entitatii fata de terti provenind din alte operatii, altii decat entitatile afiliate si entitatile legate prin interese de participare.

Se foloseste 4551 !


multumesc, am inteles, fac aport de bani prin 4551. In cazul in care exista un contract de imprumut intre asociat si firma, folosesc tot 4551 sau 462? multumesc si weekend placut!



#9 cristiang

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 February 2007 - 01:30 AM

Atentie!


Sa nu care cumva sa ajungeti cu 455 pe debit ca e jale.... e caz penal.


Cititi cu atentie



#10 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 February 2007 - 08:17 AM

Eu folosesc 4551 ptr.imprumutul acordat de asociat. Fac ctr.de imprumut in care specific faptul ca nu este purtator de dobanda si dupa aceea acte aditionale la ctr.ptr.imprumuturile acordate ulterior.



#11 Maria A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 03 February 2007 - 08:34 PM

Vezi postareamihaci, la Jan 29 2007, 11:24 PM, a spus:

Buna seara, am o problema legata de contul pe care sa il folosesc in cazul in care un administrator imprumuta firma. Ce cont ar fi mai indicat sa folosesc pentru imprumutul acordat de asociat administrator pentru infiintarea firmei, adica pentru cheltuielile de constituire si pe urma pentru diverse plati, telefon, chirie,etc.462 sau 4551? cheltuielile de constituire le pot considera din 462 fara a mai face o incasare in casa 5311-462 sau 4551? multumesc.
Eu tot timpul folosesc : 5311 = 4551 iar cand in casa sunt suficienti bani ,fac: 4551 = 5311, oricum niciodata nu am avut sold debitor, doar creditor la 4551



#12 OANA TOMA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:harsova-constanta

Postat 09 February 2009 - 03:08 PM

Dar in situatia unui club sportiv, persoana juridica fara scop patrimonial (ch OMFP 1829/2003), in care presedintele clubului a creditat clubul cu o suma de bani, pe care ulterior si-a recuperat-o, ce cont ar trebui folosit pentru evidentierea creditarii?

multumesc.
oana_toma






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL