Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
montaj tamplarie pvc - prestari servicii sau productie ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

montaj tamplarie pvc - prestari servicii sau productie ?


6 replies to this topic

#1 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 07 February 2005 - 10:54 AM

Am o firma care monteaza geamuri termopan,materiialele le cumpara de gata,.ce-i prest.serv.sau productie? eu le-am trecut pe 704..
cum este corect?



#2 cristid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:
  • Location:pitesti

Postat 07 February 2005 - 11:00 AM

E prestare de serviciu, poti sa mergi pe 704, dar nu pe toata valoarea facturata ci pe diferenta dintre pret cumparare materiale si valoarea totala facturata clientilor




#3 Giorgi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Braila
  • Interests:Contabilitate

Postat 07 April 2005 - 01:24 PM

... si restul sumei in ce ct o duc?
de ex: cumpar materiale de 10 mil de la furnizori
3021=401 10mil( neplatitor de tva)
-confectionez si montez tamplaria PVC la un client unde-i intra materiale in val de 7.000.000 , restul materialului ramane pe stoc?Intocmesc fise de magazie pt fiecare material in parte? Cum descarc gestiunea? (6021=3021 cu 7 mil?)
Clientului ii cer in total 12.000.000( materiale 7mil, manopera 5 mil)
411=%
704 - 5mil (manopera)
? - 7 mil ( materialele)



#4 halmagean cristian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:oradea

Postat 07 April 2005 - 02:12 PM

Eu cred totusi ca este productie. Materialele respective sunt transformate intr-un proces de obtinere a geamurilor. Nu am prea inteles expresia "materialele cumparate de gata". Firma doar le monteaza sau le obtine prin activitati proprii?



#5 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 07 April 2005 - 03:28 PM

Numai le monteaza.
LAURA JUNC



#6 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 07 April 2005 - 08:00 PM

Oricum o luam, activitatea de montare de geamuri termopan este prestare de servicii, avand in vedere ca practic clientul este si utilizatorul final, firma in fond nu produce geamurile sau tamplaria in mod efectiv, ci le cumpara de la producatori sau importatori, iar faptul ca le debiteaza la dimensiuni, le asambleaza si le monteaza la client nu se poate asimila cu o activitate de productie.
Eu lucrez la o firma care se ocupa cu instalatii electrice, sanitare, sisteme alarma etc.(deci practic activitatea se poate asimila cu cea descrisa de Laura), cumparam materialele, efectuam lucrarea conform unui contract, intocmim deviz sau calculatie de pret in care sunt evidentiate toate materialele+manopera si alte taxe(cas, somaj, chelt.indirecte, chelt.transport, cota profit societate etc) iar la final emitem factura pe valoarea totala din calculatia de pret pe care o inregistrez pe 704.
Dupa parerea mea ar fi absurd ca sa contabilizez activitatea respectiva ca pe o productie.
Astept si alte pareri.

Cu bine!
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#7 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 08 April 2005 - 12:49 AM

Activitatea de montare geamuri termopan nu e nici productie, nu e nici serviciu...
E vorba de lucrari de constructii, mai precis lucrari de finisare in constructii, cf. CAEN Rev.1:

4542 Lucrari de tamplarie si dulgherie

Aceasta clasa include:

- montarea de elemente de tamplarie si dulgherie, produse de terti, din lemn sau alte materiale ca: usi, ferestre, tocuri de usi si ferestre, elemente pentru bucatarii, trepte de scari, accesorii pentru magazine etc.;

- lucrari de finisaj interior, de tipul: compartimentari, lambrisari, montarea de pereti mobili etc.

Aceasta clasa exclude:

- lucrari de parchetare si de acoperire a podelelor cu alte materiale pe baza de lemn, vezi 45.43

Activitatea de instalatii electrice face parte tot din categoria lucrarilor de constructii, mai precis lucrari de instalatii pt.cladiri, cf CAEN Rev.1:

4531 Lucrari de instalatii electrice

Aceasta clasa include:

- instalarea in cladiri si in alte tipuri de constructii, de:

• instalatii (cablaje) electrice si a armaturii electrice;

• instalatii (cablaje) pentru telecomunicatii;

• sisteme de incalzire electrica, inclusiv de acumulatori de energie electrica solara (panouri solare);

• montarea de antene si cabluri aeriene pentru acestea;

• alarme de semnalizare a incendiilor;

• alarme antiefractie;

• lifturi si scari rulante;

• conductori pentru instalatii de iluminat etc.

Aceasta clasa exclude:

- instalarea sistemelor de telecomunicatii, vezi 32.20



Fiind activitati de constructii, in ambele cazuri inreg.ctb.se fac astfel:

Vz.catre clienti: 411 = 704 (fac abstractie de TVA pt.simplificare)

Achizitii materiale: 302 = 401
Consum materiale: 602 = 302 (bon consum, deviz)
Consum manopera: inreg.clasice de la salarii.
Amortizari, etc etc etc.

Intotdeauna cand aveti dubii cu privire la natura unei activitati desfasurate de o firma, analizati codul CAEN Rev.1. Veti gasi raspunsul garantat.
Se intelege sper ca firma cu pricina trebuie sa fie si autorizata sa desfasoare respectiva activitate...






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL