Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Eroare plata tva - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Eroare plata tva

7 replies to this topic

#1 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2007 - 11:29 AM

:pullhair: Buna tuturor,
Dintr o greseala am scris pe ordinul de plata aferent platii tva-ului unei societati din sectorul 4,datele unei soc din sect 5,adica CUI platitor si numele acesteia.(-lucrez intr-un incapere in care suntem comasati 5 angajati ,eu sunt singura pe conta ,restul fiind programatori..si mi se intampla adesea sa nu mi "aud nici gandurile in cap"...mai tin si 3 contabilitati).Din cate am inteles ,nr de inregistrare al platii nu se mai ia in considerare iar singurul lucru bun pe care l am putut face a fost sa platesc din contul soc.corecte in contul corect de trezorerie ,adica la sector 4.
Ce ma sfatuiti ,v ati confruntat cu o astfel de pb pana acum?
Multumesc anticipat :lostit (13):



#2 Happy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 30 January 2007 - 11:47 AM

Nicoleta, cred ca trebuie sa mergi URGENT la administratia sector 4, sa iei legatura cu cineva din conducere pentru a putea clarifica situatia. Administratia primeste banii pt. un contribuabil pe care nu il are in baza de date (CUI, denumire), cu alte cuvinte... suma necuvenita, au obligatia refuzului la incasare in termen de 5 zile. In acest caz vor trimite banii inapoi intr-un cont al acrui titular este gresit (IBAN corect, denumirea altei societati). Si de aici... alergatura mare!
Poate totusi ai facut plata azi si atunci, vorbesti la banca unde ai depus op-ul si poate il poti opri?!?




#3 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2007 - 10:08 PM

Din pacate am facut plata luni.Dar oare ei nu pot vedea ca plata vine de la cel care are IBAN ul si care este dator cu fix acea suma?
si daca am trecut doar denumirea gresita dar CUI-ul corect ,se mai intorc banii?Imi vor calcula penalizari pentru acea suma?
:pullhair: :lostit (13): Multumesc si astept raspunsuri



#4 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2007 - 10:14 PM

urmareste extrasele de banca ,cu siguranta ii vei primi retur



#5 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2007 - 12:21 AM

Multumesc mult de ajutor.
Am primit banutii inapoi si i am trimis inapoi cu datele corecte..era prea tarziu ca sa mai intervin cu ceva..
Doina P -multumesc de ajutorul ptr cladirea revanduta,am primit raspuns in aceeasi zi (cand am vazut raspunsul tau )si de la o fosta sefa contabila pe care am avut - o si am zis sa nu te mai deranjez (deocamdata) :pullhair: Multumesc din suflet inca o data pentru promtitudinea cu care mi ati raspuns :lostit (13):



#6 laura_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 February 2007 - 06:02 PM

buna ziua,ma confrunt cu o problema si nu stiu cum sa o rezolv
Am in balanta la luna decembrie tva de plata, insa dupa indelungi verificari, am constatat ca este o grseala in contabilitate( firma de fapt are TVA de recuperat, nu de plata cum apare in contabilitate)
Va rog sa-mi spune-ti si mie cum o rezolv??? :lostit (13): , ma plimb prin 4426, 4427, de le-am inebunit si pe ele si pe mine :pullhair:
Va multumesc!



#7 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 08 February 2007 - 08:11 PM

Clarifica suma cu pricina si faci nc corecte acum cu explicatiile de rigoare, banuiesc ca s-a inregistrat 4427=4426 si 4427=4423 cand de fapt trebuia
inregistrat 4427=4426 si 4424=4426;
Verifica unde nu da decontul cu jurnalele ca de acolo trebuie sa fie buba; Eu zic sa intrebi si inspectorul care se ocupa de voi ca la un eventual control sa nu va mai amendeze si pentru corectie.

Aceasta postare a fost editata de BIBI: 08 February 2007 - 08:11 PM




#8 laura_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 February 2007 - 09:05 PM

multumesc din suflet






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL