Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul impozit prof. cu sau fara 711? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

calcul impozit prof. cu sau fara 711?

57 replies to this topic

#41 pelican1212

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:informare

Postat 04 April 2008 - 10:56 PM

Intru si eu in acest subiect 711, pentru ca imi este oarecum cunoscut. La o firma de productie se lucreaza asa:

Inregistrare productie la costul standard pe parcursul lunii : 345=711 (retinem deci, costul standard)
Inregistrarea de vanzare a produselor pe parcursul lunii : 411=701 (la pret de vanzare)
Concomitent, se inregistreaza scoaterea din gestiune a produselor, la costul de intrare (costul standard) : 711=345

In acest moment, intervine ceva peste care nu stiu de ce ati sarit. CALCULATIA COSTULUI DE PRODUCTIE. Aceasta se efectueaza la sfarsitul lunii, cand cunoastem toate cheltuielile si deci putem sti exact, care a fost costul efectiv de productie al produselor noastre. In urma calculatiei costului, ne rezulta fie diferente in (+) fie in (-), care evident, trec prin celebrul 711, in corespondenta cu 348. Acum, sa stiti ca nu e chiar asa simplu, si va explic imediat care este toata filozofia de lucru a conturilor 711 si 348, pentru asta, trebuie sa luam un exemplu concret:

Productie la cost standard: 345=711 110.000
Productie la cost efectiv (rezultata din calculatia costului) 100.000
Deci, ne rezulta o diferenta in plus de 10.000 (adica noi am inregistrat initial venituri mai mari cu 10.000, fata de ce a fost efectiv). Aceste diferente se inregistreaza astfel incat sa diminueze venitul nostru, astfel:
711=348 10.000

Dar treaba nu se opreste aici. Urmeaza veselia. Daca noi luna de luna acumulam astfel de diferente, o sa ne trezim in contul 348 cu niste sume frumusele. Aceasta situatie trebuie deci rezolvata. Cum? Pai haide-ti sa vedem:
In primul rand, se calculeaza un coeficient de repartizare a diferentelor, dupa urmatoare formula de calcul:

K = (Sold initial cont 348 + Rulaj cont 348 cumulat)/(Sold initial 345 + Rulaj debitor 345 cumulat)

*NOTA: observati ca am scris Rulaj cumulat. Asta pp ca sumele se tot aduna in cont si sunt influentate de sold, care poate influenta in sens de crestere sau de descrestere, cand vorbim de rulaj pe cumulat

Acum, daca am aflat acest coeficient, calculam diferentele ce se repartizeaza pentru productia iesita, astfel:
Diferente de repartizat=(K* Rulaj Creditor 345 cumulat)- Diferente repartizate cumulat.

Aceste diferente se inregistreaza tot prin 348 si 711. Din experienta mea, cele doua inregistrari lucreaza in oglinda, adica, ar fi inregistrarea 348=711 daca inregistrarea anterioara a fost 711=348.

Acum, sa luam in discutie si productia pe flux. Aceasta se inregistreaza : 331=711. Dupa cate se observa, aceasta inregistrare ne creste veniturile din luna, si e corect, pentru ca aferent aceastei productii, avem inregistrate niste cheltuieli. In luna urmatoare, se repune productia de pe flux, prin inregistrarea inversa, adica 711=331 si nicidecum 345=331 (cum parca am vazut in cadrul discutiei). Si sa va explic si de ce. Daca inregistram in prima luna aceasta suma pe 711, in luna urmatoare ce facem? Trebuie sa corectam cand ajunge in stadiul final, venitul din prima luna, deci se debiteaza 711 cu suma ce a trecut prin 331.
Ca sa se inteleaga mai bine tot fenomenul, ar trebui sa se verifice in T-uri, cum functioneaza tarashenia. Nu stiu daca e nevoie, asa ca nu le deschid acum, dar daca exista solicitari, o sa va dau un exeplu mai detaliat.
Pai cam atat. Spor la treaba.



#42 carmen45

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 05 April 2008 - 09:34 AM

[quote name='pelican1212' date='Apr 4 2008, 11:56 PM' post='168780']
dar daca exista solicitari, o sa va dau un exeplu mai detaliat.

Eu chiar as avea nevoie de un exemplu mai detaliat.
Am preluat o firma la care vechiul contabil folosea conturile 711 si 348 si inca nu m-am lamurit.




#43 ana_bela

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 05 April 2008 - 10:00 AM

Vezi postareapelican1212, la Apr 4 2008, 11:56 PM, a spus:

Intru si eu in acest subiect 711, pentru ca imi este oarecum cunoscut. La o firma de productie se lucreaza asa:

Inregistrare productie la costul standard pe parcursul lunii : 345=711 (retinem deci, costul standard)
Inregistrarea de vanzare a produselor pe parcursul lunii : 411=701 (la pret de vanzare)
Concomitent, se inregistreaza scoaterea din gestiune a produselor, la costul de intrare (costul standard) : 711=345

In acest moment, intervine ceva peste care nu stiu de ce ati sarit. CALCULATIA COSTULUI DE PRODUCTIE. Aceasta se efectueaza la sfarsitul lunii, cand cunoastem toate cheltuielile si deci putem sti exact, care a fost costul efectiv de productie al produselor noastre. In urma calculatiei costului, ne rezulta fie diferente in (+) fie in (-), care evident, trec prin celebrul 711, in corespondenta cu 348. Acum, sa stiti ca nu e chiar asa simplu, si va explic imediat care este toata filozofia de lucru a conturilor 711 si 348, pentru asta, trebuie sa luam un exemplu concret:

Productie la cost standard: 345=711 110.000
Productie la cost efectiv (rezultata din calculatia costului) 100.000
Deci, ne rezulta o diferenta in plus de 10.000 (adica noi am inregistrat initial venituri mai mari cu 10.000, fata de ce a fost efectiv). Aceste diferente se inregistreaza astfel incat sa diminueze venitul nostru, astfel:
711=348 10.000

Dar treaba nu se opreste aici. Urmeaza veselia. Daca noi luna de luna acumulam astfel de diferente, o sa ne trezim in contul 348 cu niste sume frumusele. Aceasta situatie trebuie deci rezolvata. Cum? Pai haide-ti sa vedem:
In primul rand, se calculeaza un coeficient de repartizare a diferentelor, dupa urmatoare formula de calcul:

K = (Sold initial cont 348 + Rulaj cont 348 cumulat)/(Sold initial 345 + Rulaj debitor 345 cumulat)

*NOTA: observati ca am scris Rulaj cumulat. Asta pp ca sumele se tot aduna in cont si sunt influentate de sold, care poate influenta in sens de crestere sau de descrestere, cand vorbim de rulaj pe cumulat

Acum, daca am aflat acest coeficient, calculam diferentele ce se repartizeaza pentru productia iesita, astfel:
Diferente de repartizat=(K* Rulaj Creditor 345 cumulat)- Diferente repartizate cumulat.

Aceste diferente se inregistreaza tot prin 348 si 711. Din experienta mea, cele doua inregistrari lucreaza in oglinda, adica, ar fi inregistrarea 348=711 daca inregistrarea anterioara a fost 711=348.

Acum, sa luam in discutie si productia pe flux. Aceasta se inregistreaza : 331=711. Dupa cate se observa, aceasta inregistrare ne creste veniturile din luna, si e corect, pentru ca aferent aceastei productii, avem inregistrate niste cheltuieli. In luna urmatoare, se repune productia de pe flux, prin inregistrarea inversa, adica 711=331 si nicidecum 345=331 (cum parca am vazut in cadrul discutiei). Si sa va explic si de ce. Daca inregistram in prima luna aceasta suma pe 711, in luna urmatoare ce facem? Trebuie sa corectam cand ajunge in stadiul final, venitul din prima luna, deci se debiteaza 711 cu suma ce a trecut prin 331.
Ca sa se inteleaga mai bine tot fenomenul, ar trebui sa se verifice in T-uri, cum functioneaza tarashenia. Nu stiu daca e nevoie, asa ca nu le deschid acum, dar daca exista solicitari, o sa va dau un exeplu mai detaliat.
Pai cam atat. Spor la treaba.
Multumesc mult pelican ai explicat destul de bine si am inteles ce vrei sa spui asa am invatat si eu la contabilitate cu toate ca nu am terminat sunt ultimul an. Si am explicat la contabila care ma ajuta , pana la urma am mers pe mana ei pentru ca se zice sa nu te pui cu cei in varsta ca stiu mai multe, si au mai multa experineta. Cand am sa raman singura fara ajutor o sa merg pe principiul meu asa cum lai explicat tu, daca nu este vreo probleme de schimbare a contarilor.
Multumesc.



#44 pelican1212

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:informare

Postat 05 April 2008 - 10:19 AM

Ma bucur ca ti-a fost de folos. Drept sa-ti zic, pe mine nu m-a invatat nimeni asa ceva prin facultate, dar in practica, a trebuit sa invat, si acum ca lucrez eu la facultate ca profesor asistent, incerc sa fac inteleasa problema inainte ca studentii sa plece in lumea larga si sa nu se descurce.

O sa incerc sa postez si o foaie de calcul, destul de complexa, care sa va ajute, da nu stiu cand, timpul asta........... . Poate next week, who knows? Pana atunci mai sunt multe de facut, declaratii (101), bilanturi, note explicative si tot felul de alte treburi.



#45 dufy2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 08 April 2008 - 09:45 AM

:pullhair: Buna treaba, Pelican! :frusty:

Felicitari pentru rabdare, coerenta si pricepere!!! :lostit (13):



#46 mona_99

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 08 April 2008 - 10:42 AM

Eu tot nu sunt lamurita cu 711 asta.
Se ia in calcul la baza de impozitare sau nu?
ma refer la 331=711
Am tot citit dar tot nu mi-e clar...sa-mi spuna si mie cineva cum se procedeaza
Eu am urmatoarea situatie:

331=711 1 000 000 (suma mea e mult mai mare)
total cl 7 5 000 000 (fara 711)
total cl 6 3 000 000
ch neded 800 000
cum calc profitul? tin cont de 711?
dar impoz pe profit??
contabil stiu formulele, dar cu 711 nu mai inteleg nimic.
daca nu tin cont de el la calc impozit el tb inchis la 31.12.2007 prin 121.in care o sa am suma din 711 nereala....cum o repartizez?
stie cineva sa-mi spuna ca nu mai dorm noaptea!!


Imi permit sa intervin si eu, la firma de productie unde am lucrat am scazut din total clasa 7 rulajul total al ct. 711, si se aduna sau se scade doar soldul final al ct. 711 ( soldul de inchidere de la sf fiecarei luni) daca e creditor se aduna ( e venit) daca e debitor se scade ( e chelt)



#47 pelican1212

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:informare

Postat 10 April 2008 - 12:34 AM

Ca sa va mai linistesc, sa puteti dormi noaptea (nu ca mine care pedalez la tastatura si acum), ce aveti evidentiat in inregistrarea 331=711 intra in calcul la profit si implicit la impozit. Sa ne gandim logic, lansam in fabricatie niste produse, iar la sfarsitul lunii, ele nu sunt finalizate. Asta inseamna ca ramanem cu ele pe flux. Din punct de vedere contabil, putem spune ca pentru aceste produse nu am ajuns inca sa calculam un cost efectiv, si in plus, valoarea care o introducem in 331 nu este decat o valoare partiala, depinzand de faza de fabricatie in principiu. Desi nu pot avea o imagine clara asupra costului produselor de pe flux, totusi stim ca ele au o valoare adaugata, din moment ce sunt la prelucrare. Pentru firma, intra in calcule ca si venituri. Ori aceste venituri le imput in luna curenta, si anume prin celebrul 711, care se inchide prin 121 ca tot omul, si ii mai dam si cu 16 %, ca sa se bucure si fiscul de marile realizari care le-am facut.
In luna urmatoare, evident, nu mai imput aceleasi venituri, ci trec valoarea care am avut-o in 711 pe C, in partea de D, ceea ce imi diminueaza baza impozabila din acea luna. Asta intr-un fel, ne poate ajuta, sa programam cand sa avem productie pe flux, si cand sa o repunem, pentru ca vedeti ca ajungem cu ele sa le impozitam, si asta nu place prea mult.
In ceea ce priveste eliminarea din clasa 7 a rulajelor lui 711 sunt total de acord, si evident si cu inchiderea soldurilor in fiecare luna pentru 711.
De aici inainte sper sa aveti un somn linisit. :pullhair:



#48 alinpestean

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 04 February 2010 - 11:50 AM

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie:la soc.unde lucrez am sold la contul 348 o suma mare.Am verificat inregistrarile anterioare si am gasit o nota contabila facuta de contabila de atunci care este urmatoarea :345 = 348 100.000 (ca exemplu).Nota contabila a fost facuta in 01.01.2005 .De atunci nu am mai avut nici o miscare pe acest cont .As vrea sa stiu care sunt variantele ca sa scap de acest sold.Va multumesc.



#49 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 04 February 2010 - 08:49 PM

Ai dat f. putine informatii, sold la 348 debitor sau creditor ? Ce s-a intamplat cu 345 ? Firma este de productie ?
Nota contabila este gresita , nu stiu daca intentionat sau din prostie, dar atat 345, cat si 348 (care este un cont rectificativ al valorii de inregistrare a produselor) au corespondenta cu 711, al carui sold se inchide cu 121!!!
Mai "sapa", prezinta superiorilor situatia constatata si nu au decat sa ia o decizie scrisa sefii ierarhici superiori, tare ma tem sa nu fi fost ocolit 711 cu intentie si atunci, de ce sa raspunzi tu ? Sunt presupuneri doar, sper sa nu fie adevarate !

Dana




#50 Iulian Manea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 04 March 2010 - 12:47 AM

Vezi postarealucyan, la Feb 1 2007, 10:43 AM, a spus:

Sa presupunem urmatoarea situatie ....societatea isi incepe activitatea de productie in luna decembrie si efectuaeaza urmatoarele operatiuni :

consumuri de materiale 6xx=3xx 100
obtinere de produse finite 345 = 711 150

Societatea nu realizeaza vanzari in luna ......se ia sau nu in calcul 711 la determinarea bazei de impozitare ?
Deea tot ti se pare ca 711 nu e un venit real? Mie mi se pare foarte real pentru ca daca nu ar fi real atunci societatea a realizat niste cheltuieli care nu au adus nici un venit .....ori obtinere de active trebuie echilibrata in creditul ecuatiei bilantiere activ=pasiv cu ceva nu ?

Ati uitat sa faceti inregistarea 348 = 711 -50 sau 711 = 348 50.
Daca ati fi facut aceasta inregistrare nu mai era impozit de plata.

:smile: Soldul contului 711 se ia in calcul la calculul impozitului pe profit.



#51 Dorado

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 11 November 2010 - 12:03 AM

Am si eu va rog nevoie de un sfat.
Este vorba de o firma de productie care are cicluri de productie foarte mari, in general intinzandu-se de pe un exercitiu pe altu.
Scopul este descoperirea unei metode prin care sa "aman" inregistrarea pe cheltuieli pana cand produsul respectiv este terminat si facturat.
Initial m-am gandit sa folosesc contul 331, adica in momentul cand se da un bon de consum inregistrez imediat 331 la 711, in acest fel cheltuielile fiind compensate de trecerea pe venituri a unei sume identice cu cele de pe cheltuieli. In momentul cand dau produsul inregistrez si 711 la 331 in felul asta amandand inregistrarea rezultatului pana la momentul terminarii si facturarii. Mai apoi am descoperit ca de fapt 331 nu pot sa il folosesc (asa cum este folosit 345) decat la inchiderea exercitului dupa calcul costului efectiv, si mai apoi sa fac nota inversa la inceputul exercitiului urmator.
O astfel de abordare imi foloseste din mai multe puncte de vedere, si anume:
1. reflectarea corecta a rezultatului in orice luna (lucru care ma ajuta in relatia cu banca). Nu cred ca din punct de vedere al functiunii contului 331 as putea sa fac in fiecare luna + si apoi sa scad in luna urmatoare. Si in plus nu mi-ar fi deloc la indemana
2. stocul nu va fi modificat, pentru ca oricum el nu dispare pur si simplu ci se va regasi in produs, chiar daca nu e finalizat. Adica nu ma trezesc ca am o gaura in stoc cand dau in consum, ca la fiecare sfarsit de an sa o acopar si apoi sa o descopar la inceput de an. Nici nu ar oglindi realitatea. Mai mult decat atat, cum as putea sa deleg responsabilitatea acelui produs in executie, in conditiile in care nu putem sa il reflectam intr-o gestiune (nu vreau sa folosesc conturi extrabalantiere, pentru ca atunci nu as mai avea reflectat stocul corect).

Deci ce imi doresc eu este de fapt un 331 dar cu functiunea contului 345. Cat temei legal am pentru a tine astfel evidenta sau ce solutii credeti ca ar mai fi.
Va multumesc



#52 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 November 2010 - 01:27 AM

eu personal am citit de doua ori intrebarea si nu am inteles. Si va spun ce:

"sa "aman" inregistrarea pe cheltuieli pana cand produsul respectiv este terminat si facturat. "
de ce fel de cheltuieli vorbiti?
-materia prima, mat. cons etc se dau in consum si se inreg in mom.consumului.
-chelt salariile se inreg in luna in care a fost prestata munca
-ch. amortiz-cand e folosit utilajul
etc
"In momentul cand dau produsul inregistrez si 711 la 331 "
cui dau produsul? in sectie la finisare, in magazie pt vanzare, clientului?
"in felul asta amandand inregistrarea rezultatului pana la momentul terminarii si facturarii."
inregistrarea carui rezultat pana in momentul terminarii? daca am chelt 5 lei si am venituri productie curs 5 lei, rezultatul este zero.
"331 nu pot sa il folosesc (asa cum este folosit 345) decat la inchiderea exercitului dupa calcul costului efectiv,"
inchiderea exercitului financiar? care exercitiu?
...
"cum as putea sa deleg responsabilitatea acelui produs in executie, in conditiile in care nu putem sa il reflectam intr-o gestiune"
sa delegati cui aceasta responsabilitate? cum sa nu poata fi reflectat in gestiune? sectie, atelier, locul unde faceti productia, nu reprezinta pt dvs si gestiune?
"(nu vreau sa folosesc conturi extrabalantiere, pentru ca atunci nu as mai avea reflectat stocul corect)."
nu are legatura productia proprie cu conturile extrabilantiere, cititi inca o data ce inseamna extrabilantier si/sau componenta acestei clase

samd

Cred ca trebuie sa recititi ce inseamna productie in curs, produs finit si apoi sa reganditi inregistrarile in conta.
Sau poate nu inteleg eu si vor fi colegi care sa inteleaga.
"reflectarea corecta a rezultatului in orice luna" este obligatorie din toate punctele de vedere, in special al legii contabilitatii, ca doar suntem contabili.

Intrebarea este "cat temei legal am pentru a tine astfel evidenta" astfel cum? Folositi corect 331 si 345 si nu veti avea probleme.
Mai ales ca "Este vorba de o firma de productie care are cicluri de productie foarte mari, in general intinzandu-se de pe un exercitiu pe altu."

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 11 November 2010 - 01:30 AM




#53 Dorado

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 11 November 2010 - 07:41 AM

Vezi postareamihaela_cva, la Nov 11 2010, 02:27 AM, a spus:

eu personal am citit de doua ori intrebarea si nu am inteles.
Desi am incercat sa fiu cat mai detaliat ca sa se inteleaga, se pare ca pana lz uama am complicat intrebarea.
Deci revin:
Da ma refer la cheltuielile facute cu ocazia productiei produsului. Sa spun ca fac o statuie din bronz. Dau in consum o tona de bronz sa zicem, la care se mai adauga si alte cheltuieli specifice. Asta inseamna ca din balanta imi "dispar" pur si simplu din active (adica tona de bronz dispare fiind data pe cheltuieli) desi ea exista totusi la mine in prelucrare. Mai departe la banca (pentru continuarea colaborarii), imi cere balanta, in care voi avea o situatie falsa, voi fi pe pierdere, active mai putine, indicatori mai slabi.
Produsul nu va fi finalizat pana la sfarsitul exercitiului, deci nu poate fi folosit 345, ci doar la sfarsitul exercitiului corectarea rezultatului prin 331. Dar in cursul exercitiului eu mai trebuie sa dau situatii la banca, si faptul ca la sf exercitiului trebuie sa fac evaluarea productiei si pot sa influientez rezulatul inseamna ca abordarea mea este corecta, de ce nu as avea o evaluare pe tot timpul anului?

Aceasta postare a fost editata de Dorado: 11 November 2010 - 07:48 AM




#54 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 11 November 2010 - 09:40 AM

Vezi postareaDorado, la Nov 11 2010, 08:41 AM, a spus:

Vezi postareamihaela_cva, la Nov 11 2010, 02:27 AM, a spus:

eu personal am citit de doua ori intrebarea si nu am inteles.
Desi am incercat sa fiu cat mai detaliat ca sa se inteleaga, se pare ca pana lz uama am complicat intrebarea.
Deci revin:
Da ma refer la cheltuielile facute cu ocazia productiei produsului. Sa spun ca fac o statuie din bronz. Dau in consum o tona de bronz sa zicem, la care se mai adauga si alte cheltuieli specifice. Asta inseamna ca din balanta imi "dispar" pur si simplu din active (adica tona de bronz dispare fiind data pe cheltuieli) desi ea exista totusi la mine in prelucrare. Mai departe la banca (pentru continuarea colaborarii), imi cere balanta, in care voi avea o situatie falsa, voi fi pe pierdere, active mai putine, indicatori mai slabi.
Produsul nu va fi finalizat pana la sfarsitul exercitiului, deci nu poate fi folosit 345, ci doar la sfarsitul exercitiului corectarea rezultatului prin 331. Dar in cursul exercitiului eu mai trebuie sa dau situatii la banca, si faptul ca la sf exercitiului trebuie sa fac evaluarea productiei si pot sa influientez rezulatul inseamna ca abordarea mea este corecta, de ce nu as avea o evaluare pe tot timpul anului?

Hai să reluăm.
1. Se colectează cheltuielile 6xx = %
2. Se face decontarea -închiderea lunară 121 = 6xx cheltuielile devin pierdere, dar am producție în curs de realizare și fac înregistrarea 331 = 711 la prețul de cost rezultat .
3. Închid și 711 = 121 Am anulat pierderile rezultate din înregistrarea cheltuielilor pe debit cont 121.
Am terminat producția . Agricolă sau de artă . Cu ciclu lung de fabricație.
Fac înregistrarea 711 = 331 cu prețul de cost (Se soldează contul 331) și concomitent înregistrez producția finită 345 = 711 ori la preț de cost (nu va avea influență la inchidere asupra rezultatelor) ori la un preț normat, antecalculat sau dacă am preț de vânzare atunci la preț de vânzare.
În acest caz la închiderea contului 711 pot să am situația
a) influență ZERO în cazul că înregistrăm produsele finite la preți de cost stabilit prin 331
b) influență pozitivă dacă avem un preț normat sau de vânzare superioară prețului de cost și -n consecință prin închiderea contului 711 vom stabili un rezultat pozitiv -profit- aferentă tuturor produselor finite predate în gestiune.
c) influență negativă dacă avem un preț normat sub prețul de cost (diferența fiind eventual tocmai SUBVENȚIA solicitată înregistrată 472 = 741)
4. La vânzarea producției avem 411 = % 701 și 4427 deci la preț de vânzare și TVA aferent și concomitent descărcăm gestiunea de produse finte 711 = 345 la prețul de evidență, deja stabilit (de cost ori normat sau de vînzare)
5. Se închid conturile de venituri 701 = 121 , respectiv ori 121 = 711 în negru și aici intervine aceea percepție că de fapt ce rezultă din 711 ?! -mărește cheltuielile , ducându-ne chiar în pierderi
SAU facem înregistrarea astfel % D701 în negru și D711 în roșu = C121 rezultatul .
Deci ... practic ... 711 ar trebui priceput că are influență pozitivă per sold dacă a generat profit prin închiderea sa 711 = 121 și are influențănegativă dacă prin stornare 711 = 121 a generat PIERDERI.
Deci niciodată nu majorăm cheltuielile din cont 121 făcând înregistrare 121 = 711 în negru!
Lucrând cu atenție suma rulajelor din conturile 6XX va fi identic egal cu rulajul debitor din cont 121,
iar suma veniturilor din conturile 7XX va fi identic egal cu rulajul creditor din cont 121.
Soldul contului 121 va indica rezultatul -sold creditor = -profit, sold debitor = pierderi.

Sper să mă fi exprimat lămuritor și ... folositor!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 11 November 2010 - 09:47 AM




#55 Dorado

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 11 November 2010 - 11:26 AM

Mares Stefan
Multumesc. Problema mea este ca functiune contului 331 imi spune ca la sfarsitul exercitiului sa fac evaluare, si apoi sa o scot din evidente la inceputul exercitiului. Deci eu pot sa las sold la 331 pe tot parcursul desfasurarii productiei, sau sunt obligat sa il inchid la inceputul exercitiului? Am voie sa il las cu sold si pe parcurs anului sau numai la sfarsitul exercitiului (respectiv anului)? Am voie sa il inchid pe parcursul anului sau trebuie sa il inchid la inceputul exercitiului?
Poate ma leg si eu de cuvinte dar functiunea contului 331 pare sa se refere strict inchiderea si deschiderea exercitiului.

Aceasta postare a fost editata de Dorado: 11 November 2010 - 11:27 AM




#56 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 11 November 2010 - 11:52 AM

Vezi postareaDorado, la Nov 11 2010, 12:26 PM, a spus:

Mares Stefan
Multumesc. Problema mea este ca functiune contului 331 imi spune ca la sfarsitul exercitiului sa fac evaluare, si apoi sa o scot din evidente la inceputul exercitiului. Deci eu pot sa las sold la 331 pe tot parcursul desfasurarii productiei, sau sunt obligat sa il inchid la inceputul exercitiului? Am voie sa il las cu sold si pe parcurs anului sau numai la sfarsitul exercitiului (respectiv anului)? Am voie sa il inchid pe parcursul anului sau trebuie sa il inchid la inceputul exercitiului?
Poate ma leg si eu de cuvinte dar functiunea contului 331 pare sa se refere strict inchiderea si deschiderea exercitiului.

Nicidecum.
Drept dovadă vedeți BILANȚUL , cap. Active circulante, Stocuri rînd 21 în formula lungă și rând 5 în formula presurttată este prevăzut ca din balanță contabilă să preluați spre a fi cuprins și soldul inițial al contul 331 și soldul final al aceluiași cont. Inclusiv în Reglementările conform OMFP nr.3055/2009 spune clar Soldul contului (331) reprezintă valoarea la cost de producție a produselor aflate în curs de execuție la sfârșitul perioadei."
Deci o producție agricolă demănată toamna sau o navă a cărei fabricație a început în decembrie ori a unui monument de realizat în perioada noiembrie a.c. - mai anul (exercițiul) următor va fi evidențiat la sfârșitul anului la nivel de cheltuieli efectuate pentru această comandă ori lot de producție (inclusiv eventual agricolă).
La sfârșitul perioadei aceea evaluare este bazată pe rezultatele contabilității de gestiune, a producției din care rezultă prețul de cost (evaluare = stabilire preț de cost aici și numai cu această ocazie) )pe fiecare comandă, lot, ori produs cu ciclu lung de fabricație în parte și
Față de această situație normală pentru producția cu ciclu lung de fabricație , este deosebită situația din construcții, unde este reglementată DECONTAREA pe părți și categorii de lucrări, respectiv pe stadii fizice realizate, executate, , și unde și FACTURAREA se poate realiza LUNAR, pe baza Situațiilor de lucrări executate și acceptate la plată conform contractului ori de dirigintele de șantier, ori direct de reprezentantul beneficiarului (clientului) Deci nu-i cazul să rămână în sold producție neterminată. Dar dacă contractul "este la cheie" atunci și-n construcții toate plățile efectuate până la recepția finală se consideră plăți în avans! Decontarea finală și restituirea garanțiilor constituite fiind posibilă după recepția preliminară , respectiv finală!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 11 November 2010 - 11:56 AM




#57 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 November 2010 - 12:47 AM

Vezi postareaDorado, la Nov 11 2010, 08:41 AM, a spus:

Produsul nu va fi finalizat pana la sfarsitul exercitiului, deci nu poate fi folosit 345, ci doar la sfarsitul exercitiului corectarea rezultatului prin 331. Dar in cursul exercitiului eu mai trebuie sa dau situatii la banca, si faptul ca la sf exercitiului trebuie sa fac evaluarea productiei si pot sa influientez rezulatul inseamna ca abordarea mea este corecta, de ce nu as avea o evaluare pe tot timpul anului?

cred ca aici gresiti. sunteti obligat sa inregistrati productia in curs 331=711, nu ca o corectie, ci este ceva normal. Cand terminati produsul veti avea si 345 produs finit, pana atunci cheltuielile de productie in curs sunt reflectate "in oglinda" in 331.



#58 Dorado

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 12 November 2010 - 10:38 AM

Vezi postareamihaela_cva, la Nov 12 2010, 01:47 AM, a spus:

cred ca aici gresiti. sunteti obligat sa inregistrati productia in curs 331=711, nu ca o corectie, ci este ceva normal. Cand terminati produsul veti avea si 345 produs finit, pana atunci cheltuielile de productie in curs sunt reflectate "in oglinda" in 331.
Multumesc tuturor pentru raspuns. Cred ca m-am legat inutil de sintagma sfarsitul exercitiului, pana la urma contul 331 avand exact functiunea pe care mi-o doream.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL