Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Problema hotel - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Problema hotel

7 replies to this topic

#1 radubc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Location:Calgary, AB

Postat 31 January 2007 - 08:12 AM

Intr-o seara, la un motel sosesc 3 calatori intarziati. Receptionerul le spune ca pretul unei camere cu 3 paturi este de 30 de dolari pe noapte, drept care fiecare scoate cate zece dolari, iau cheia si se duc la culcare. Consultand mai atent listele cu tarife, receptionerul constata ca, de fapt, acea camera costa doar 25 de dolari pe noapte. Il cheama pe flacaul care cara bagajele si-i da cinci dolari sa-i duca celor trei oaspeti din camera 333. Baiatul se gandeste pe drum ca e destul de greu sa imparta 5 dolari la 3 oameni, asa ca, baga doi dolari in buzunarul propriu si le da celor trei inapoi cate un dolar. Asadar, initial cei trei calatori au platit cate 10 dolari fiecare, au primit cate unul inapoi, asa ca fiecare dintre ei a cheltuit cate 9 dolari. Doi i-a luat smecherul ala, ca sa nu-i dea cu virgula. 9 x 3 = 27. 27 + 2 = 29.
Unde naiba a disparut un dolar ?!

Aceasta postare a fost editata de radubc: 31 January 2007 - 08:13 AM




#2 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 31 January 2007 - 06:33 PM

Povestea e veche, e o greseala in "demonstratia" ta. ( dar asa e poanta: cine vede greseala)

Cei 27$ contin si cei 2$ bacsis ai baiatului cu bagaje, asa ca 27 = 25+2
Iar 27+3 ( restul de cate 1$ dat fiecaruia) = 30.
Deci n-a disparut nimic.

Aceasta postare a fost editata de julia607: 31 January 2007 - 06:34 PM

Julia S



#3 jessyca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Lipova,jud Arad

Postat 31 January 2007 - 06:49 PM

mie mi se pare ca diferenta de bani e tot in buzunar la chelner, caci camera costand 25 imartita la 3 persoane fiecare trebuia sa plateasca patul cu 8.333 dolari iar chelenerul dandu-le 1 dolar inapoi , camera a fost incasata cu 9 dolari nu cu 8,333.Acolo e diferenta.



#4 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 31 January 2007 - 07:02 PM

Corect, jessica; tu ai pus problema per calator; eu am pus per cumulat.
Si totul dolarul ala e de gasit...
Julia S



#5 jessyca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Lipova,jud Arad

Postat 01 February 2007 - 08:56 AM

Atunci nu pot pune problema decat in ordine inversa astfel:
30 dolari-2 dolari luati de chelner=28 dolari:3 persoane=9.333dolari pe persoana-1 dolar inapoi=8.333/cap-Proba:8.333*3=25(costul camerei)+3(dati inapoi de chelner)+2 (retinuti de chelner)=30 dolari
Daca e altul rationamentul eu nu gasesc.



#6 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 01 February 2007 - 07:57 PM

Perfect, jessyca; ideea e sa gasesti greseala in rationamentul prezentat de Radubc. :lostit (13):
Julia S



#7 radubc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Location:Calgary, AB

Postat 01 February 2007 - 11:28 PM

Vezi postareajulia607, la Jan 31 2007, 06:33 PM, a spus:

Povestea e veche, e o greseala in "demonstratia" ta. ( dar asa e poanta: cine vede greseala)

Cei 27$ contin si cei 2$ bacsis ai baiatului cu bagaje, asa ca 27 = 25+2
Iar 27+3 ( restul de cate 1$ dat fiecaruia) = 30.
Deci n-a disparut nimic.


Corect. Cei 27 $ platiti de clienti sunt in casieria hotelului (25$) si in buzunarul baiatului (2$). Suma initiala era 30$, care dupa returul celor 3 $ iese din discutie total.



#8 jessyca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Lipova,jud Arad

Postat 02 February 2007 - 08:36 AM

Gandindu-ma mai bine am ajuns la concluzia ca problema e f simpla si Iulia a avut dreptate de la inceput.Daca vrei sa cauti 30 dolari poti broda multe, dar ei primind inapoi 3 dolari trebuie cautati 27.(25 la hotel si 2 la chelner) .






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL