Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Prag platire TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Prag platire TVA

6 replies to this topic

#1 adriantema

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 February 2007 - 09:24 AM

Salutari,

Firma noastra are C.A. 220.000 ron in 2006, si nu a fost platitoare de TVA. Vroiam sa stim daca acum devenim platitori de TVA, intrucat din ce am aflat pragul ar fi fost pe 2006 la 2 miliarde (200.000 ron), sau daca se calculeaza scazand tva de genul 220.000 / 1.19, si atunci rezulta 184.000 care e o C.A. mai mica decit pragul.

Multumiri
Adrian



#2 Nokia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 February 2007 - 10:15 PM

Cred ca trebuia sa te inregistrezi din 2006 in momentul in care ai atins pragul! Era si un termen in care trebuia sa te inregistrezi!
Gresesc cumva?




#3 ahava

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 01 February 2007 - 10:31 PM

Vezi postareaNokia, la Feb 2 2007, 12:15 AM, a spus:

Cred ca trebuia sa te inregistrezi din 2006 in momentul in care ai atins pragul! Era si un termen in care trebuia sa te inregistrezi!
Gresesc cumva?


Inregistrarea trebuie sa se faca in termen de 10 zile de la sfarsitul lunii in care a atins sau depasit plafonul.



#4 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 February 2007 - 10:04 PM

intrebarea era CUM SE CALCULEAZA CIFRA DE AFACERI?

Art. 152. - (1) Persoana impozabilă stabilită în România, a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 35.000 euro, al cărui echivalent în lei se stabilește la cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României la data aderării și se rotunjește la următoarea mie poate solicita scutirea de taxă, numită în continuare regim special de scutire, pentru operațiunile prevăzute la art. 126 alin. (1), cu excepția livrărilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b).
(2) Cifra de afaceri care servește drept referință pentru aplicarea alin. (1) este constituită din valoarea totală, exclusiv taxa, a livrărilor de bunuri și a prestărilor de servicii care ar fi taxabile dacă nu ar fi desfășurate de o mică întreprindere, efectuate de persoana impozabilă în cursul unui an calendaristic, incluzând și operațiunile scutite cu drept de deducere și pe cele scutite fără drept de deducere prevăzute la art. 141 alin. (2) lit. a), b), e) și f), dacă acestea nu sunt accesorii activității principale, cu excepția următoarelor:
a) livrările de active fixe corporale sau necorporale, astfel cum sunt definite la art. 1251 alin. (1) pct. 3, efectuate de persoana impozabilă;
b) livrările intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b).

Asta e textul legii. Ce inseamna al.2 ? ca plafonul este vinzarea-19%?



#5 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 February 2007 - 05:49 PM

:lostit (13): vreti sa stiti o chestie draguta?
am fost la administratia sect 6 si am intrebat inspectorul de servici ce inseamna cifra de afaceri cind esti neplatitor de tva (cu sau fara 19%). GHICI SURPRIZA? nu stia. :pullhair:



#6 Andreea_Ilie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Accounting, Finance, Auditing

Postat 08 February 2007 - 05:56 PM

Vezi postareaadriantema, la Feb 1 2007, 09:24 AM, a spus:

Salutari,

Firma noastra are C.A. 220.000 ron in 2006, si nu a fost platitoare de TVA. Vroiam sa stim daca acum devenim platitori de TVA, intrucat din ce am aflat pragul ar fi fost pe 2006 la 2 miliarde (200.000 ron), sau daca se calculeaza scazand tva de genul 220.000 / 1.19, si atunci rezulta 184.000 care e o C.A. mai mica decit pragul.

Multumiri
Adrian

Daca firma este neplatitoare de TVA, pretul de pe factura de vanzare nu contine TVA asta pe langa faptul ca cifra de afaceri este formata strict din venituri. Deci nu are rost calculul 220.000/1.19. Trebuia sa va inregistrati ca platitor de TVA in maximum 10 zile de la luna anterioara in care ati depasit acest plafon. De ex, daca ati depasit plafonul in august, de la 1 septembrie in maximum 10 zile trebuie sa va inregistrati ca platitor de TVA.
"The avoidance of taxes is the only intellectual pursuit that carries any reward."- John Maynard Keynes, English economist.



#7 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 08 February 2007 - 08:18 PM

In uniune cifra de afaceri face referire la toata clasa 7, doar la noi legea e interpretabila :lostit (13):
In bilant cifra de afaceri face referire la cls 70






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL