Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DECLARATIE 100 pe 0 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


DECLARATIE 100 pe 0

6 replies to this topic

#1 anny24

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 February 2007 - 10:19 AM

Buna ziua!
Am un SRL neplatitor de TVA din 15.11.2006., microintreprindere (contributii + impozit pe venitul microintreprinderilor) dar nu am mai avut resurse financiare sa desfasor activitatea propusa (deci nu am emis nici o factura si nici nu am angajat pe nimeni) deci totul e pe 0! Am depus la financiar D010 (mentionez ca este prima si singura declaratie depusa) si am trecut de la microintreprindere la platitor al impozitului pe profit - de la 01.01.2007 - (trimestrial). Doamna de la financiar mi-a spus sa vin sa depun D100...am facut rost de program dar acum nu stiu exact cum sa o competez si pe ce luna? Trebuie sa o completez pe decembrie 2006 cand firma era microinreprindere(contributii 0) sau o depun pe ianuarie 2007 doar cu impozitul pe profit pe 0? Situatia este pe 0 pentru ca nu am desfasurat activitate dar nici nu vreau sa suspend activitatea firmei deoarece peste 3-4 luni vom fi sponsorizati si vreau sa trecem iarasi pe micro + salariati! Va rog sa imi spuneti cum ar trebui sa completez D100 si pe ce luna... :lostit (13):
Va multumesc!



#2 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 02 February 2007 - 02:29 PM

Vezi postareaanny24, la Feb 1 2007, 10:19 AM, a spus:

Buna ziua!
Am un SRL neplatitor de TVA din 15.11.2006., microintreprindere (contributii + impozit pe venitul microintreprinderilor) dar nu am mai avut resurse financiare sa desfasor activitatea propusa (deci nu am emis nici o factura si nici nu am angajat pe nimeni) deci totul e pe 0! Am depus la financiar D010 (mentionez ca este prima si singura declaratie depusa) si am trecut de la microintreprindere la platitor al impozitului pe profit - de la 01.01.2007 - (trimestrial). Doamna de la financiar mi-a spus sa vin sa depun D100...am facut rost de program dar acum nu stiu exact cum sa o competez si pe ce luna? Trebuie sa o completez pe decembrie 2006 cand firma era microinreprindere(contributii 0) sau o depun pe ianuarie 2007 doar cu impozitul pe profit pe 0? Situatia este pe 0 pentru ca nu am desfasurat activitate dar nici nu vreau sa suspend activitatea firmei deoarece peste 3-4 luni vom fi sponsorizati si vreau sa trecem iarasi pe micro + salariati! Va rog sa imi spuneti cum ar trebui sa completez D100 si pe ce luna... :lostit (13):
Va multumesc!
1. Depui decl.100 pentru luna dec.2006 cu contributiile pe zero daca ai facut 010 in luna nov.2006.
2. Depui decl.100 la trimestru incepand din ian.2007, daca esti micro.

Aceasta postare a fost editata de claudiaionela: 02 February 2007 - 02:31 PM




#3 Dzsygy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 154 Postari:
  • Location:Zalau

Postat 02 February 2007 - 02:59 PM

Vezi postareaanny24, la Feb 1 2007, 10:19 AM, a spus:

Buna ziua!
Am un SRL neplatitor de TVA din 15.11.2006., microintreprindere (contributii + impozit pe venitul microintreprinderilor) dar nu am mai avut resurse financiare sa desfasor activitatea propusa (deci nu am emis nici o factura si nici nu am angajat pe nimeni) deci totul e pe 0! Am depus la financiar D010 (mentionez ca este prima si singura declaratie depusa) si am trecut de la microintreprindere la platitor al impozitului pe profit - de la 01.01.2007 - (trimestrial). Doamna de la financiar mi-a spus sa vin sa depun D100...am facut rost de program dar acum nu stiu exact cum sa o competez si pe ce luna? Trebuie sa o completez pe decembrie 2006 cand firma era microinreprindere(contributii 0) sau o depun pe ianuarie 2007 doar cu impozitul pe profit pe 0? Situatia este pe 0 pentru ca nu am desfasurat activitate dar nici nu vreau sa suspend activitatea firmei deoarece peste 3-4 luni vom fi sponsorizati si vreau sa trecem iarasi pe micro + salariati! Va rog sa imi spuneti cum ar trebui sa completez D100 si pe ce luna... :lostit (13):
Va multumesc!

1. la data de 31 12 2006 erai micro (impozit microintreprindere) + contributii.
Pana in data de 25 01 2007 trebuia sa depui Dec 100 cu valoare 0 (zero) la urmatoarele contributii:
- impozit micro = 0
- impozit salarii = 0
- contributii somaj = 0
- contributii sanatate = 0
- contributii asigurari sociale = 0
- contributii asig. accid. munca ... = 0

2. In data de 15 01 2007 se implinesc cele 60 de zile, pana cand trebuia sa faci angajari.
Daca nu ai facut angajari pana la data de 15 01 2007, atunci trebuie sa depui Dec 010 cu mentiunea:
Scoatere din evidenta pentru
- impozit micro
- impozit salarii
- contributii somaj
- contributii sanatate
- contributii asigurari sociale
- contributii asig. accid. munca
Luare in evidenta
Platitor pe impozit pe profit din data de 16 01 2007.

Depui DEC 100 la trimestru, pana in data de 25 04 2007, pentru Impozit pe profit.

3. ATENTIE ca dupa 3-4 luni cum ai specificat mai sus (vreau sa trecem iarasi pe micro) acest lucru nu se mai poate !!!
Poate ca banii vorbesc, dar cu auzul nu stau prea bine, pentru ca niciodata nu vin cind ii chem.



#4 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 02 February 2007 - 08:55 PM

Vezi postareaanny24, la Feb 1 2007, 12:19 PM, a spus:

Buna ziua!
Am un SRL neplatitor de TVA din 15.11.2006., microintreprindere (contributii + impozit pe venitul microintreprinderilor) ......
" peste 3-4 luni vom fi sponsorizati si vreau sa trecem iarasi pe micro + salariati! '
Daca vrei ca peste 3 luni sa redevii micro,ai pierdut trenul,cand ai depus 010 cu optiunea de platitor imp.profit. Nu mai poti niciodata sa te intorci la micro,pt.ca ai fost la infiintare si ai ratat. Deci,multumeste-te cu statutul de platitor de imp.pe profit si fa tot posibilul sa ai cat mai multecheltuieli deductibile fiscal,ca sa realizezi un profit impozabil cat mai mic.



#5 anny24

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 February 2007 - 11:08 AM

Multumes mult tuturor pentru raspunsuri :lostit (13):



#6 Ranettius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 15 February 2007 - 11:17 AM

Acum pentru micro declaratia 100 SI plata contributiilor se face numai la TRIMESTRU?
Mersi



#7 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2007 - 02:04 PM

Am primit raspuns atat de la MF cat si de la asistenta contribuabil S2 ca plata se face sigur la trimestru (pt.micro)

Nu sunt sigura de celelalte decl. Probabil raman lenare ?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL