Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii trimestriale pt micro - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratii trimestriale pt micro

27 replies to this topic

#1 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 01 February 2007 - 12:01 PM

"Microintreprinderile si persoanele fizice care desfasoara activitati independente vor depune declaratiile fiscale si vor efectua platile trimestrial, iar asociatiile, fundatiile sau alte entitati fara scop patrimonial, cu exceptia institutiilor publice, anual, potrivit Ordonantei Guvernului nr. 35/2006 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr.92/2003 privind Codul de procedura fiscala, informeaza Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF). "

Intrebarea mea este : in ce acceptiune consideram mic rointreprinderile?
1. 1-9 salariati si 100.000 E cifra de afaceri
2. pina in 9 salariati si cifra de afaceri/capitaluri proprii de 2 mld E

si indiferent de modul de impozitare (profit/venit)?

si cum se face la fisc, depunem vreo dclaratie sau automat?



#2 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 01 February 2007 - 04:38 PM

1-9 salariati

sa speram ca si declaratiile de la cas, cass, somaj, etc le vom depune trimestrial....mai scapam de niste cozi




#3 lucyan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:

Postat 01 February 2007 - 04:58 PM

Microintreprinderile definite de legea 346 /2004 nu cele din exemplul tau......atentie la neatentie

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 01 February 2007 - 10:24 PM




#4 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 February 2007 - 07:52 PM

Vezi postareatony, la Feb 1 2007, 06:38 PM, a spus:

sa speram ca si declaratiile de la cas, cass, somaj, etc le vom depune trimestrial....mai scapam de niste cozi
Ar fi bine dar nu prea cred. :lostit (13):



#5 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2007 - 08:03 PM

Vezi postareacontasoft, la Feb 1 2007, 07:52 PM, a spus:

Vezi postareatony, la Feb 1 2007, 06:38 PM, a spus:

sa speram ca si declaratiile de la cas, cass, somaj, etc le vom depune trimestrial....mai scapam de niste cozi
Ar fi bine dar nu prea cred. :lostit (13):
Nici eu nu cred! Trimestrial (la ONG-uri anual) se vor face virarile sau depunerile sumelor si raportarile prin Declaratia 100! Declaratiile nominale la CAS, somaj, sanatate, si cele la ITM si pentru concedii si indemnizatii cred ca se vor face lunar! Altminteri ar trebui ca aceste declaratii sa aiba rubrici pt. fiecare luna in parte (1, 3 sau 12)! Nu se vor putea declara la global ( 3 sau 12 luni) pentru ca nr. de puncte pe luna ( necesar la calculul punctajului de pensie) se calculeaza prin raportarea salariului mediu lunar comunicat la salariu brut al salariatului din fiecare luna!



#6 Iordachescu cristian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 02 February 2007 - 06:40 PM

Intrebare:ce se intimpla cu declaratiile la CASS care la noi(Dolj) prevad completarea numarului OP cu care se plateste obligatia.Daca nu se mai platesc lunar ce trecem in declaratia lunara?



#7 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 06 February 2007 - 09:29 PM

Mai este varianta in care facem declaratiile in fiecare luna, dar le depunem la 3 luni... macar scapam de cozi....



#8 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 06 February 2007 - 09:51 PM

mie , tot imi este rau pt ca in ianuarie am 8 salariati , iar din februarie 13 , ce naiba fac , ma declar astazi , maine ma scot si tot asa?
ce fac ?
cum fac?
pleaca 1 ,vin 2 , ies 4 ?

:lostit (13):
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#9 ina_cont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 06 February 2007 - 10:21 PM

Da afara surplusul :biggrin: (gluma,desigur!).Probabil vor veni cu niste ordine sa reglementeze ce au lasat in coada de peste,si atunci vezi unde te incadrezi.....sau poate va fi pe nr.mediu an precedent.....la ora asta nu putem spune decit "probabil","speram",etc...
Count your life by friends,not years!



#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 06 February 2007 - 11:08 PM

Vezi postareaioana.d, la Feb 6 2007, 09:29 PM, a spus:

Mai este varianta in care facem declaratiile in fiecare luna, dar le depunem la 3 luni... macar scapam de cozi....
uite asa auzim peste 3 zile la coada la ITM cum se scot la imprimanta lunar dar se depun la 3 luni
peste 5 zile auzim la cas ca se scot la imprimanta la 3 luni si se depun lunar Imagine postata



#11 Ioana2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 February 2007 - 11:19 PM

Mi-a placut tare faza cu "se scot la imprimanta la 3 luni si se depun lunar"!!!!!Multumesc Septimiu pt ca m-ai binedispus!!!!!



#12 ramonagroza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:zalau

Postat 15 February 2007 - 02:52 PM

In zalau de la institutii am aflat ca declaratiile CAS, Somaj, Pensii, Sanatate se depun lunar.
Pt. Sanatate OP se depune o data la 3 luni.
Deci nu am scapat de cozi :lostit (13):



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2007 - 02:17 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Feb 6 2007, 11:08 PM, a spus:

uite asa auzim peste 3 zile la coada la ITM cum se scot la imprimanta lunar dar se depun la 3 luni
peste 5 zile auzim la cas ca se scot la imprimanta la 3 luni si se depun lunar Imagine postata
excelent... :lostit (13): :pullhair: ca sa vedeti si voi proba de simtul umorului !

si pe mine m-ai inveselit ! :frusty:



#14 Diana_Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 18 February 2007 - 12:29 PM

Din toate comentariile de pana acum se intelege ca declaratiile la somaj, sanat, CAS... se depun lunar pt micro
Dar platile? Se fac lunar sau trimestrial?

Si mai e o situatie la progr de la somaj, pentru pensionari, se plateste fd de garantare a salariilor, deci trebuie sa scrii 1 in dreptul la tip asigurat.
Dar progr nu te lasa sa pui baza de calcul 0, pt ca pensionarii nu platesc somaj.
Stie cineva cum se completeaza decl la somaj pt cazul special al pensionarilor?
Multumesc anticipat!



#15 sem

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 18 February 2007 - 04:18 PM

vreau sa va atrag atentia asupra faptului ca microintreprinderile cf L 346/2004 inseamna altceva decat cele definite in codul fiscal

asadar microintreprinderiledefinite cf L346/2004 depun trimestrial declaratiile privind contrib sociale si imp /venit salarii la bugetul de stat si platesc trimestrial
nr salariati=50
cifra afaceri =2 milioane euro, cf L346/2004

listele nominale catre c pensii, somaj, sanatate se depun lunar



#16 Diana_Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 18 February 2007 - 04:31 PM

In concluzie, micro def conform Legii 346/2004 depun decl 100 trimestrial.
Declaratiile catre c pensii, somaj, sanatate, ITM se depun lunar.
Platile se fac trimestrial pt toate contributiile, inclusiv comisionul la cartea de munca????

Mai are cineva probl cu pensionarii la progr la somaj?



#17 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 18 February 2007 - 08:10 PM

Vezi postareasem, la Feb 18 2007, 05:18 PM, a spus:

vreau sa va atrag atentia asupra faptului ca microintreprinderile cf L 346/2004 inseamna altceva decat cele definite in codul fiscal

asadar microintreprinderiledefinite cf L346/2004 depun trimestrial declaratiile privind contrib sociale si imp /venit salarii la bugetul de stat si platesc trimestrial
nr salariati=50
cifra afaceri =2 milioane euro, cf L346/2004

listele nominale catre c pensii, somaj, sanatate se depun lunar

@sem, gresesti.

Extras din l346/2004:

"[{*}] Art. 4.
[{*}] (1) Întreprinderile mici și mijlocii se clasifică, în funcție de numărul mediu anual de salariați și de cifra de afaceri anuală netă sau de activele totale pe care le dețin, în următoarele categorii: (parte introductivă modificată prin art. I pct. 4 din O.G. nr. 27/2006, astfel cum a fost modificat prin art. unic pct. 5 din Legea nr. 175/2006, în vigoare de la 25 mai 2006)

a) microîntreprinderi - au până la 9 salariați și realizează o cifră de afaceri anuală netă sau dețin active totale de până la 2 milioane euro, echivalent în lei;
b) întreprinderi mici - au între 10 și 49 de salariați și realizează o cifră de afaceri anuală netă sau dețin active totale de până la 10 milioane euro, echivalent în lei;
c) întreprinderi mijlocii - au între 50 și 249 de salariați și realizează o cifră de afaceri anuală netă de până la 50 milioane euro, echivalent în lei, sau dețin active totale care nu depășesc echivalentul în lei a 43 milioane euro.
(alineat modificat prin art. I pct. 3 din O.G. nr. 27/2006 - în vigoare de la 3 februarie 2006)
(pct. 3 al art. I din O.G. nr. 27/2006 devine pct. 4 prin art. unic pct. 4 din Legea nr. 175/2006, în vigoare de la 25 mai 2006)
(2) Termenii microîntreprindere, întreprindere mică și întreprindere mijlocie, precum și termenul derivat întreprinderi mici și mijlocii vor fi utilizați în toate reglementările, statisticile și alte documente oficiale emise de către autorități sau instituții publice."

Te rog, ca pe viitor sa te documentezi ma atent cand raspunzi. Nu de alta, dar induci in eroare colegii care poate nu au acces permanent la legislatie.
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#18 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 February 2007 - 09:23 AM

ocsi iti multumim pentru precizare. Oricum macar incep sa vad sensul acelui 010 care pentru mine era complet inutil.
Credeam ca definitia pentru micro este una singura si in consecinta daca erai platitor de imp micro declarai darile ptr salarii trimestrial. Dar dupa interventia ta mi-am dat seama de eroarea din modul meu de abordare a problemei. Astfel - si te rog sa ma contrazici daca gresesc - termenul de microintreprindere in aceasta discutie este cu totul altul si nu mai reproduc textul de lege.

Astfel mai multe societati se incadreaza la acest tip de declarare/plata a ctb pentru salarii. Presupun ca se iau datele din bilantul la 31.12 anul precedent. :lostit (13):



#19 ics21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Miercurea Ciuc

Postat 19 February 2007 - 10:16 AM

Vezi postareaNICOLETA p, la Feb 1 2007, 12:01 PM, a spus:

"Microintreprinderile si persoanele fizice care desfasoara activitati independente vor depune declaratiile fiscale si vor efectua platile trimestrial, iar asociatiile, fundatiile sau alte entitati fara scop patrimonial, cu exceptia institutiilor publice, anual, potrivit Ordonantei Guvernului nr. 35/2006 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr.92/2003 privind Codul de procedura fiscala, informeaza Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF). "

Intrebarea mea este : in ce acceptiune consideram mic rointreprinderile?
1. 1-9 salariati si 100.000 E cifra de afaceri
2. pina in 9 salariati si cifra de afaceri/capitaluri proprii de 2 mld E

si indiferent de modul de impozitare (profit/venit)?

si cum se face la fisc, depunem vreo dclaratie sau automat?

buna!
Aici in Ciuc tre sa deplasam la Finante si sa declaram pe propria raspundere daca indeplinim sau nu criteriile mai sus mentionate! Daca nu se indeplineste una din conditii, va aflati in categoria declarantilor lunari



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2007 - 03:43 PM

fara decl. pe proprie rasp, LA SECT. 3, AZI NU MI-A PRIMIT DECL 100 (am < 9 salatiati si CA < 2 mil. euro), DAR nu am depus 010 trimestrial !!!! zic ca nu conteaza.... se depune dupa ce apare in MO, adica lucrurile se fac invers : intai te aliniezi noului vector fiscal, apoi il declari !

ca sa vedeti si voi ce brambureala dracu' e cu minunatul minister al finantelor :lostit (13):






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL