Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozitul pe profit calculat gresit la trimestrul 3 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozitul pe profit calculat gresit la trimestrul 3

17 replies to this topic

#1 Lucia2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 02 February 2007 - 12:08 PM

:lostit (13): :pullhair: Am facut io si altele dar asta le intrece pe toate :frusty: :lostit (13):

:sad (19): :sad (19): E adevarat da puteti rade si sa fiti cinici ca merit asta este nu-mi vine sa cred ca mi s-a putut intampla asa ceva dar este adevarat eu sunt cea care a facut gafa numai sa ma ajute cineva sa ies cumva din asta :snf (20): :snf (20): ca daca nu e vai si amar de capul meu :sad (2): :mf_sleep: Cred ca nici o iconita din lume nu poate spune cat de speriata sunt la faza asta.

Deci in primul trebuie sa spun ca la trimestrul trei din greseala am calculat impozitul pe profit mai mic si la trimestrul trei am virat aceeasi suna.Trebuia sa platesc mai mult. Ce ma fac acum? Nu exista o reglare magica sa acopar prostia facuta??? :snf (20): :snf (20):



#2 ana lugojana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 02 February 2007 - 12:18 PM

Rectificativa 710 la trimestrul gresit, dobanzi si penalizari pe care le poti calcula, dar tot este mai bune sa scoti o fisa sintetica totala cu obligatia fiscala respectiva la o zi dupa depunerea rectificativei, pentru ca programul Administratiei Fisc calculeaza un pic diferit fata de ce stim noi, dobanzile si penalitatile (nu este mare diferenta, nu te ingrijora).





#3 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2007 - 12:18 PM

Nu vad ce mai e de facut! Gata, ai calculat si platit eronat la trimestru (macar suma este cea din decontul depus?).
Important este sa calculezi bine la declaratia 101 :wink: . Si sa platesti (daca e de plata si nu ai platit in plus :biggrin: ) la termenul legal.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#4 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 02 February 2007 - 02:15 PM

CORECT ESTE ASA:
- refaci
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#5 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 02 February 2007 - 02:20 PM

Vezi postarearobertantal, la Feb 2 2007, 02:15 PM, a spus:

CORECT ESTE ASA:
- refaci


.... si depui declaratie rectificativa. Evident, de aici vor decurge penalitati de intarziere pentru diferenta.
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#6 Happy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 02 February 2007 - 02:24 PM

Daca mi s-ar fi intamplat mie,asi fi procedat asa:
- recalculam corect trimestrul III (stabileam suma corecta de plata)
- calculam corect pt. tot anul (pt. 101)
- calculam si plateam majorari si pen. pt diferenta de la data de 25 oct. pana la data platii efective a diferentei
- calculam si plateam majorari si penalitati ptr. aceeasi valoare de la 25.01.2007 (cand ai virat la nivelul trim.III) pana la data platii efective a diferentei (daca este cazul);
Poate pt. trim.IV rezulta un impozit mai mic decat cel CORECT din tr. III si atunci esti atenta la cat ai de plata.



#7 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 February 2007 - 02:52 PM

In concluzie, daca vrei sa fii cu inima impacata, faci rectificativa 710 la trim 3 (cu recalcularea impozitului) si rectificativa la trim 4 fara sa selectezi impozitul pe profit. Apoi faci declaratia 101 corecta pana pe 15 feb.
Sper ca la trim 3 n-aveai de platit mai mult decat dublu :biggrin: . Suma platita de tine va figura ca platita pt. trim 3, pana la depunerea lui 101.
Iar penalitatile, eu nu le-am calculat si platit din proprie initiativa, niciodata :lostit (13): . Oricum apar in fisa firmei la adm fin. si le vei plati cand o sa ai nevoie de certificat fiscal, sau cand vrei sa-ti reglezi fisa. Nu sunt purtatoare ele de penalitati (nu au termen de achitare, parca).
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#8 Happy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 04 February 2007 - 01:26 AM

Majorarile si penalitatile nu aveau termen de achitare. Acum insa, cand achitarile se fac fara numer de evidenta a platii, vor fi stinse majorarile si penaliatile din sumele achitate pt. contributii curente (sau restante) si daca nu sti acest lucru, vor apare iarasi majorari si penalitati la asestea... si tot asa!



#9 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2007 - 11:51 AM

Bine ca am aflat acum :lostit (13): .
O sa cer din cand in cand fisa platitorului la Administratia fin. sa verific cum stam :pullhair: .
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#10 tori

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 February 2007 - 08:03 AM

Daca am calculat gresit la trim II(am calculat in plus, in loc de 97 RON am calculat 104 RON) si am platit ca atare 104;mai este necesar sa fac rectificative,sau este suficient sa fac decl.100 bine si sa platesc doar diferenta?



#11 ana lugojana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 07 February 2007 - 09:49 AM

Vezi postareatori, la Feb 7 2007, 09:03 AM, a spus:

Daca am calculat gresit la trim II(am calculat in plus, in loc de 97 RON am calculat 104 RON) si am platit ca atare 104;mai este necesar sa fac rectificative,sau este suficient sa fac decl.100 bine si sa platesc doar diferenta?

Ce diferenta sa platesti daca zici ca ai platit deja in plus??? Rectificativa se face la declaratiile pe care le-ai depus. Daca nu ai depus dar ai platit eronat, declari suma corecta si platesti mai putin cu suma platita in plus, trimestrul urmator.





#12 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2007 - 02:21 PM

Vezi postareaana lugojana, la Feb 7 2007, 07:49 AM, a spus:

Vezi postareatori, la Feb 7 2007, 09:03 AM, a spus:

Daca am calculat gresit la trim II(am calculat in plus, in loc de 97 RON am calculat 104 RON) si am platit ca atare 104;mai este necesar sa fac rectificative,sau este suficient sa fac decl.100 bine si sa platesc doar diferenta?

Ce diferenta sa platesti daca zici ca ai platit deja in plus??? Rectificativa se face la declaratiile pe care le-ai depus. Daca nu ai depus dar ai platit eronat, declari suma corecta si platesti mai putin cu suma platita in plus, trimestrul urmator.

Cred ca e vorba de profitul din trim IV :lostit (13): .
Iar la trim 2 daca ai platit cat ai declarat si in calculul impozitului din registrul de evidenta fiscala este aceeasi suma, eu zic ca sunt suficiente declaratiile urmatoare corecte.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#13 delia draghia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 10 April 2007 - 02:02 PM

Eu am declarat impozit pe profit la Trim.II, iar la Trim. III firma a iesit pe pierdere, iar eu am declarat zero la imp.profit de plata.Acum la AFP figurez cu impozit de plata, desi firma la sfarsitul lui 2006 a iesit pe pierdere.Cum as putea rectifica situatia?



#14 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2007 - 03:15 PM

Nu am inteles : ai si platit ceea ce ai declarat la trim.II ? :pullhair:
salut!



#15 delia draghia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 10 April 2007 - 04:32 PM

Nu.



#16 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 10 April 2007 - 06:52 PM

Vezi postareadelia draghia, la Apr 10 2007, 03:02 PM, a spus:

Eu am declarat impozit pe profit la Trim.II, iar la Trim. III firma a iesit pe pierdere, iar eu am declarat zero la imp.profit de plata.Acum la AFP figurez cu impozit de plata, desi firma la sfarsitul lui 2006 a iesit pe pierdere.Cum as putea rectifica situatia?

Impozitul pe profit aferent trim.II trebuia platit pana la 25.07.2007. Daca nu l-ai platit figurezi cu impozit de plata, iar majorarile se vor calcula pana la data platii. Impozitul pe profit aferent trim. III este zero, dar in Declaratia 100 trebuia declarata suma deductibila si rezulta impozitul pe profit de recuperat. Daca ai gresit Declaratia 100 trebuie sa depui Declaratia rectificativa.
In Declaratia 101, care are ca termen de depunere 15.04.2007 trebuie sa inregistrezi impozitul declarat in decursul anului 2007 iar in urma calcularii impozitului pe profit iti rezulta diferenta de impozit pe profit datorat, care poate fi pozitiva sau negativa.



#17 OANA TOMA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:harsova-constanta

Postat 11 April 2007 - 03:04 PM

Eu am facut altceva. Am calculat un impozit pe profit mai mare(din cauza unor cheltuieli pe care atunci le-am considerat nedeductibile) si am platit ca atare.
Cand am facut bilantul cheltuielile respective nu le-am mai considerat nedeductibile si mi-a iesit un impozit pe profit mai mic un pic. Ce-i de facut?
oana_toma



#18 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 11 April 2007 - 03:34 PM

Trebuie sa faci declaratie rectificativa(declaratia 100 la luna decembrie, presupun). Daca nu ai depus decl 101, o intocmesti corect si o depui ca atare. Suma platita in plus o vei recupera platind mai putin la urmatorul termen la care vei avea de plata. Daca ai depus si 101 gresit, trebuie sa faci rectificativa si la 101. Vezi ca rectificativa la 101 e un pic mai speciala. Am facut acum 2-3 ani si nu mai tin prea bine minte, dar poti sa intrebi la finante. Cand spun mai speciala ma refer la faptul ca se face o decl cu storno sume declarate eronat si apoi o decl corecta. Daca am gresit ceva imi cer scuze, se poate afla exact cum trebuie procedat, oricum greseala se repara doar cu decl rectificative.
iuliana






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL