Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
persoana cu grad de handicap accentuat (gradul 2) salariat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


persoana cu grad de handicap accentuat (gradul 2) salariat


8 replies to this topic

#1 Cossty

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 02 February 2007 - 02:19 PM

Un salariat cu grad de handicap accentuat (gradul 2), ce facilitati are la calculul salariului net?

Scutire totala la impozitul pe salariu sau, (ce am mai auzit) deducerea de baza se mareste cu inca 50%?

Am vorbit la Directia de Asistenta Sociala si inca nu stiu nici ei bine.


Va multumesc!



#2 TIZ

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 02 February 2007 - 02:37 PM

Nu știu sigur de deducerea de bază, dar vezi Legea 76/2002 pentru că se dau și subvenții pentru angajarea de persoane cu handicap. art. 83 sau 85, nu mai știu sigur, însă subvenția ar fi de 1.5xsalariul minim pe economie pe 18 luni pentru persoanele cu handicap.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 24 June 2008 - 12:00 PM




#3 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 07 December 2007 - 06:10 PM

Stie cineva ce scutiri se aplica daca angajez o persoana cu handicap?Multumesc. Nu e vorba de fond, firma are mai putin de 50 angajati ci de calcul de salarii.
cu multumiri.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 24 June 2008 - 12:01 PM




#4 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2007 - 02:22 PM

Impozit 16% si, mai nou, sanatate 6.5%.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 29 July 2008 - 02:28 PM

Dragos



#5 mostwantu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 10 January 2008 - 06:47 PM

nu am gasit alta sectiune unde sa pot intreba ceva legat de persoane cu handicap asa ca o sa o fac aici.
conform codului fiscal, persoanele cu handicap sunt scutite de la plata impozitului pe venit, la functia de baza, astfel incat am si eu o intrebare, cum se poate completa o fisa fiscala astfel incat sa reiasa ca e persoana cu handicap. nu gasesc nici o "casuta" pe care sa o bifez in acest sens.
multumesc de ajutor, daca cineva are astfel de cazuri si stie sa raspunda.
Mersi pentru ajutor!!!



#6 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 11 January 2008 - 01:39 PM

Vezi postareamostwantu, la Jan 10 2008, 06:47 PM, a spus:

nu am gasit alta sectiune unde sa pot intreba ceva legat de persoane cu handicap asa ca o sa o fac aici.
conform codului fiscal, persoanele cu handicap sunt scutite de la plata impozitului pe venit, la functia de baza, astfel incat am si eu o intrebare, cum se poate completa o fisa fiscala astfel incat sa reiasa ca e persoana cu handicap. nu gasesc nici o "casuta" pe care sa o bifez in acest sens.
multumesc de ajutor, daca cineva are astfel de cazuri si stie sa raspunda.

Se trece la venit baza de calcul 0 peste tot si la impozit la fel.
Nu exista posibilitatea de a indica handicapul.
Cand s-au introdus fisele fiscale initial, exista posibilitatea de a bifa hadicapul de gr. I sau de gr. II. Din 2005 sau 2006 nu stiu din cap de cand, aceste rubrici sau scos.

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 11 January 2008 - 01:48 PM




#7 cam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 21 April 2008 - 09:44 AM

se poate si baza legala pentru scutirea contributiei la fondul de sanatate? multumesc.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 24 June 2008 - 12:02 PM




#8 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2008 - 09:54 AM

Nu este vorba despre o scutire, este vorba despre o facilitate. Angajatul contribuie la sanatate la nivelul unui sal minim.

Art. 5.
(6) Persoanele care realizează exclusiv venituri din salarii, care, potrivit Codului fiscal, nu sunt impozabile, au obligația plății contribuției lunare calculate la un salariu de bază minim brut pe țară. Contribuția pentru aceste persoane se reține de către angajator și se virează prin organele fiscale teritoriale. În acest caz, angajatorul are obligația de a calcula și vira contribuția angajatorului în condițiile art. 3 și 4.
Normă metodologică din 13/08/2007
Alineatul (6) a fost modificat prin art. I pct. 2 din Ordinul nr. 903/2007
Dragos



#9 loredanapreda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 08 December 2008 - 10:07 PM

Scrie undeva in cat timp trebuie prezentat certificatul de handicapat pt a nu calcula impozit pe salariu? Daca am fost anuntata la data lichidarii ca persoana beneficiaza de certificat cum procedez?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 09 December 2008 - 08:38 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL