Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ordine de compensare-regim special - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Ordine de compensare-regim special

5 replies to this topic

#1 Nanette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 February 2007 - 09:51 AM

Se mai utilizeaza ordinele de compensare cu regim special?
(HOTĂRÂRE nr. 685 din 23 august 1999 pentru aprobarea Normelor metodologice privind monitorizarea datoriilor nerambursate la scadență ale contribuabililor, persoane juridice, în vederea diminuării blocajului financiar și a pierderilor din economie, și a Regulamentului de compensare a datoriilor nerambursate la scadență ale contribuabililor, persoane juridice )



#2 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 03 February 2007 - 10:40 AM

Da,este obligatorie si in prezent,dar vezi ca HG 685 a fost modificata si completata prin mai multe acte normative dupa intrarea in vigoare.

Mult succes!

Vezi postareaNanette, la Feb 3 2007, 07:51 AM, a spus:

Se mai utilizeaza ordinele de compensare cu regim special?
(HOTĂRÂRE nr. 685 din 23 august 1999 pentru aprobarea Normelor metodologice privind monitorizarea datoriilor nerambursate la scadență ale contribuabililor, persoane juridice, în vederea diminuării blocajului financiar și a pierderilor din economie, și a Regulamentului de compensare a datoriilor nerambursate la scadență ale contribuabililor, persoane juridice )

„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#3 Nanette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 February 2007 - 07:03 PM

Multumesc mult, Andrei (scuza-ma ca te-am tutuit). Am de facut luni un Ordin de compensare si, cum n-am mai facut de mult, habar n-am ce modificari au aparut. Am sa caut, poate gasesc ceva pe net.



#4 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2007 - 10:04 AM

Mi se pare aberant sa folosim in continuare acele ordine de compensare obligatoriu, atata timp cat nici factura nu mai e tipizata ... eu cred ca e doar o scapare de moment si se va renunta la ele. Oricum, din cate am vazut, foarte multe firme oricum nu le folosesc, ma refer la firme mari gen societati de leasing, spre exemplu ...
- Dragos -

Nu este raspunsul cel care lumineaza, ci intrebarea. - Eugen Ionescu



#5 Nanette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 February 2007 - 08:52 PM

Vezi postareadco, la Feb 5 2007, 12:04 PM, a spus:

Mi se pare aberant sa folosim in continuare acele ordine de compensare obligatoriu, atata timp cat nici factura nu mai e tipizata ... eu cred ca e doar o scapare de moment si se va renunta la ele. Oricum, din cate am vazut, foarte multe firme oricum nu le folosesc, ma refer la firme mari gen societati de leasing, spre exemplu ...

Asa e. o mare prostie!!!!! oare se mai completeaza si Fisele de magazie a documentelor cu regim special? probabil ca da, nu?



#6 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2007 - 02:57 PM

trebuie sa ai o fisa pentru a evidentia care este primul nr. la facturi, avize, etc......pe anul 2007 !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL