Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pontaj - ore delegatie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pontaj - ore delegatie

15 replies to this topic

#1 ADRIANNA6

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 08 May 2008 - 11:35 AM

BUNA ZIUA,
AM SI EU O MICA PROBLEMA SI ANUME AM UN ANGAJAT CARE A FOST IN DELEGATIE IN LUNA APRILIE IN 2 ZILE DAR NECONSECUTIVE. I S-A DAT DIURNA SI IN PONTAJ A FOST TRECUT CU LITERA D (DELEGATIE). IN RECAPITULAREA PREZENTEI COMPARTIMENTUL FIN-CONTA UNDE SE FAC SALARIILE, IN RECAPITULARE PREZENTA L-A TRECUT CU CELE 16 ORE LA ORE NELUCRATE PLATITE. LAMURITI-MA DACA ESTE CORECT SA FIE TRECUT ASA SI DACA IL AFECTEAZA IN VREUN FEL PE SALARIAT.
VA MULTUMESC



#2 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 May 2008 - 11:59 AM

eu pe cei care pleaca in delegatie, in programul de salarii ii pontez cu zile lucrate. atata doar ca nu primesc bonuri de masa pe zilele de delegatie, deoarece beneficiaza de diurna.




#3 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 09 May 2008 - 01:16 PM

Ca o completare la ce a raspuns MYKI 2010:pe perioada delegarii, salariatul are aceleasi drepturi si obligatii ce decurg din contractul lui de munca, doar ca isi desfasoara activitatea in alt loc decat la sediul societatii.
LEGE Nr. 53 din 24 ianuarie 2003
Codul muncii
ART. 43
Delegarea reprezintă exercitarea temporară, din dispoziția angajatorului, de către salariat, a unor lucrări sau sarcini corespunzătoare atribuțiilor de serviciu în afara locului său de muncă.
ART. 44
(1) Delegarea poate fi dispusă pentru o perioadă de cel mult 60 de zile și se poate prelungi, cu acordul salariatului, cu cel mult 60 de zile.
(2) Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport și cazare, precum și la o indemnizație de delegare, în condițiile prevăzute de lege sau de contractul colectiv de muncă aplicabil.



#4 ADRIANNA6

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 16 May 2008 - 07:07 AM

MULTUMESC PENTRU RASPUNS, ASA AM FACUT SI EU, IN PONTAJ L-AM TRECUT CU D IAR LA TOTAL ORE LUCRATE ERAU 168 ECHIVALENT LUNA APRILIE, DAR LA COMP. FIN-CONTA L-A TRECUT CU 16 ORE NELUCRATE DAR PLATITE CEEA CE NU ERA CORECT, DAR AU MODIFICAT IN BAZA CODULUI MUNCII. NU A PRIMIT DESIGUR NIOCI BON DE MASA PT CA A PRIMIT DIURNA, DELEGAREA FIIND PE MAI MULT DE 12 ORE.
SA AVETI O ZI BUNA



#5 deco

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 May 2008 - 03:24 PM

Vezi postareaMIKY2010, la May 9 2008, 12:59 PM, a spus:

eu pe cei care pleaca in delegatie, in programul de salarii ii pontez cu zile lucrate. atata doar ca nu primesc bonuri de masa pe zilele de delegatie, deoarece beneficiaza de diurna.


BUNA ZIUA

AM SI EU O INTREBARE SI VA ROG SA MA AJUTATI.
DACA UN SALARIAT PLEACA IN DELEGATIE IN TIMPUL DE ODIHNA (SAMBATA SAU DUMINICA) PRIMESTE NUMAI DIURNA SAU SE SI PONTEAZA ATAT CAT ESTE EL PLECAT DE EXEMPLU DE LA ORA 3 DIMINEATA LA ORA 20? SAU ESTE PONTAT 8 ORE?
VA ROG SA MA AJUTATI SI VA MULTUMESC

:thumbup:



#6 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2008 - 09:30 AM

Vezi postareadeco, la May 20 2008, 03:24 PM, a spus:

Vezi postareaMIKY2010, la May 9 2008, 12:59 PM, a spus:

eu pe cei care pleaca in delegatie, in programul de salarii ii pontez cu zile lucrate. atata doar ca nu primesc bonuri de masa pe zilele de delegatie, deoarece beneficiaza de diurna.
BUNA ZIUA
AM SI EU O INTREBARE SI VA ROG SA MA AJUTATI.
DACA UN SALARIAT PLEACA IN DELEGATIE IN TIMPUL DE ODIHNA (SAMBATA SAU DUMINICA) PRIMESTE NUMAI DIURNA SAU SE SI PONTEAZA ATAT CAT ESTE EL PLECAT DE EXEMPLU DE LA ORA 3 DIMINEATA LA ORA 20? SAU ESTE PONTAT 8 ORE?
VA ROG SA MA AJUTATI SI VA MULTUMESC
:thumbup:

In mod sigur este si pontat.
Eu sunt de parere ca trebuie pontat pentru timpul efectiv lucrat.
Luam urmatorul exemplu: daca este trimis sa bata cuie timp de 10 ore trebuie pontat cu 10 ore suplimentare, dar nu este pontat si pentru timpul petrecut pe drum, masa, adihna, etc.
Dragos



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2008 - 10:24 AM

ai dreptate, negocont :thumbup:
partea proasta e ca, daca are o delegatie la distanta mai mare, poate sta pe drum mai mult decat ii ia sa rezolve problema pt. care e trimis. de ex., daca are se semnat un contract la Timisoara si firma lui e din Bucuresti, petrece mai mult timp in tren/masina (dus-intors) decat ii ia sa semneze acel contract.
din pacate, nici eu nu stiu vreun articol de lege care permita pontarea acestor ore si nu mi se pare corect ce se intampla fiindca o persoana poate fi solicitata frecvent sa faca deplasari si, in timp ce colegii lui sunt acasa, la o berica, el e pe drumuri 12-14-16/zi daca distanta ii permite sa se intoarca in aceeasi zi. unde mai pui ca pt. delegatii < 12 ore, la intern nici diurna nu primeste (numai daca depaseste 12 ore primeste diurna). sigur ca efortul unei munci cu un asemenea spacific se poate "aprecia" intr-un salariu de baza motivant, in prime ... insa nu in pontarea tuturor orelor aferente delagatiei.

daca stie cineva altfel, va rog mult sa ne spuneti, cu baza legala, evident :biggrin:



#8 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 21 May 2008 - 11:13 AM

Atentie! Orele "lucrate" (fie si in delegatie) sambata si dumineca, sau cele care depasesc 8 ore in zilele lucratoare sunt "pontate" ca ore suplimentare nu ca ore normale. Deci ele fie se recupereaza (prin absente de la sarvici platite normal) fie sunt platite dublu fata de orele normale (in cazul firmelor private). Din pacate numarul acestor ore (sau daca se acorda) nu e stabilit de lege ci este la latitudinea conducerii firmei.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#9 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2008 - 11:34 AM

Vezi postareanopris, la May 21 2008, 11:13 AM, a spus:

prin absente de la sarvici platite normal

Eu unul am inteles ce vrei sa spui: "zile de concediu platite"; dar nu se stie ce berbec vede topicul si ia ad literam ce ai spus tu... iti dai seama ce tare ar fi ? :thumbup:
Dragos



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2008 - 07:59 PM

absente platite normal ... :smile: supertareee :sad:

dragilor, si ce aveti cu berbecii, ma rog ?? hmmm ? :thumbup:
ce daca suntem nascuti in zodia berbecului, adica suntem berbeci, hmm ?? :biggrin:



#11 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 21 May 2008 - 10:22 PM

Sunt sigura ca Nopris a vrut sa spuna.. „Deci ele fie se recupereaza (prin absente de la sarvici in zilele platite normal)”...Si are dreptate in ceeace a spus!
Asa vad si eu cazul:
Angajatul a lucrat de luni si pana vineri, deci durata normala de munca ( 40 de ore); automat, ziua de sambata este considerata ca lucru peste programul normal, deci munca suplimentara. Fiind in delegatie, peste 12 ore, primeste si diurna.
Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 30 de zile dupa efectuarea acesteia (art.119 CM). Daca presupunem ca nu se recupereaza, pt ziua de sambata, va primi salariul corespunzator, sporul de 100% pentru 8 ore suplimentare, diurna si doua zile consecutive de repaus saptamanal (evental, duminica si luni).

Am avut mari discutii cu Inspectia Muncii pe tema lucrului in ziua de sambata si acordarea celor 2 zile de repaus obligatoriu!
ART. 132 C.M.
(1) Repausul săptămânal se acordă în două zile consecutive, de regulă sâmbăta și duminica.
(2) În cazul în care repausul în zilele de sâmbătă și duminică ar prejudicia interesul public sau desfășurarea normală a activității, repausul săptămânal poate fi acordat și în alte zile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Si atentie la numarul maxim de ore suplimentare:32 ore/luna!
ART. 117
(1) Munca prestată în afara duratei normale a timpului de muncă săptămânal, prevăzută la art. 109, este considerată muncă suplimentară.
ART. 109
(1) Pentru salariații angajați cu normă întreagă durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi și de 40 de ore pe săptămână.
ART. 111
(1) Durata maximă legală a timpului de muncă nu poate depăși 48 de ore pe săptămână, inclusiv orele suplimentare.



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2008 - 12:23 PM

hai, mai ... ca am inteles si noi ce-a vrut sa zica dragul de nopris :smile: ... stim f bine ca se referea la zile libere platite, clasicele "recuperari" ...

ei, de distram si noi un picut pe seama formularii aleia superhaioase, atata doar :sad:
ca doar nu s-o supara pe noi pt. asta ... :thumbup:



#13 allexutza21

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 June 2008 - 01:29 PM

am si eu o intrebare,lucrez de putin timp cu ordinele de deplasare,as dori sa stiu daca persoana care are 12h pe ordinul de deplasare pe pontaj pot sa-l trec cu 8h sau il trec cu 12h si 4h sunt suplimentare si se platesc cu 100% Ar fi vreo problema daca il las cu 8h?mentionez ca este o societate privata



Vezi postareanopris, la May 21 2008, 12:13 PM, a spus:

Atentie! Orele "lucrate" (fie si in delegatie) sambata si dumineca, sau cele care depasesc 8 ore in zilele lucratoare sunt "pontate" ca ore suplimentare nu ca ore normale. Deci ele fie se recupereaza (prin absente de la sarvici platite normal) fie sunt platite dublu fata de orele normale (in cazul firmelor private). Din pacate numarul acestor ore (sau daca se acorda) nu e stabilit de lege ci este la latitudinea conducerii firmei.




#14 deco

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 June 2008 - 02:02 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la May 21 2008, 11:24 AM, a spus:

ai dreptate, negocont :thumbup:
partea proasta e ca, daca are o delegatie la distanta mai mare, poate sta pe drum mai mult decat ii ia sa rezolve problema pt. care e trimis. de ex., daca are se semnat un contract la Timisoara si firma lui e din Bucuresti, petrece mai mult timp in tren/masina (dus-intors) decat ii ia sa semneze acel contract.
din pacate, nici eu nu stiu vreun articol de lege care permita pontarea acestor ore si nu mi se pare corect ce se intampla fiindca o persoana poate fi solicitata frecvent sa faca deplasari si, in timp ce colegii lui sunt acasa, la o berica, el e pe drumuri 12-14-16/zi daca distanta ii permite sa se intoarca in aceeasi zi. unde mai pui ca pt. delegatii < 12 ore, la intern nici diurna nu primeste (numai daca depaseste 12 ore primeste diurna). sigur ca efortul unei munci cu un asemenea spacific se poate "aprecia" intr-un salariu de baza motivant, in prime ... insa nu in pontarea tuturor orelor aferente delagatiei.

daca stie cineva altfel, va rog mult sa ne spuneti, cu baza legala, evident :biggrin:


Va multumesc tuturor eu am pontat 8 ore platite dublu + diurna daca nu este bine sa imi spuneti



#15 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 30 September 2008 - 08:30 AM

Am un sofer, angajat 8 ore cu salariu fix ,precum delegatie zilnica promisa la angajare de catre administrator.
Pot sa le acord aceste delegatii , daca durata delegarii depaseste 12 ore, avand in vedere ca fiind angajat :sofer acesta e obiectul muncii lui, adica cursele zilnice!Va mentionez ca administratorul nu vrea sa auda de ore suplimentare etc, numai pontat 8 ore + diurna!
Daca durata delegarii nu depaseste 12 ore pot sa-i acord bonuri de masa ptr. acele zile?

Va multumesc.



#16 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 September 2008 - 01:18 PM

Vezi postareaoti71, la Sep 30 2008, 09:30 AM, a spus:

Daca durata delegarii nu depaseste 12 ore pot sa-i acord bonuri de masa ptr. acele zile?
Orice salariat cu CIM(full time) poate beneficia de 1 tichet/zi lucrata, nu trebuie sa fie in CO,CFS sau CITM.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL