Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
diurna vs. bonuri de masa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


diurna vs. bonuri de masa


19 replies to this topic

#1 Anca-s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 February 2007 - 10:52 PM

Daca lucrez in deplasare(in alt judet) si primesc diurna in valoare de 100 de mii pe zi,se mai acorda tichete de masa?

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 05 April 2007 - 05:21 PM




#2 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 04 February 2007 - 12:29 PM

nu

Don't save it all for Christmas day,
Find a way to give a little love every day!



#3 andreea voicu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 February 2007 - 12:49 PM

Buna ziua,
va rog frumos sa ma ajutati. Sunt un contail junior. nu stiu pe ce cont sa trec diurna pe care o dau anagajutului la deplasare si care mai este val ei ?



#4 andreea voicu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 February 2007 - 12:50 PM

Vezi postareaandreea voicu, la Feb 5 2007, 12:49 PM, a spus:

Buna ziua,
va rog frumos sa ma ajutati. Sunt un contail junior. nu stiu pe ce cont sa trec diurna pe care o dau anagajutului la deplasare si care mai este val ei ?
chiar nu ma juta nimeni?



#5 mary13

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 05 February 2007 - 01:01 PM

contul este 625-cheltuieli cu deplasari, detasari, transferari, si valoarea este 26.3 ron



#6 Anais

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:xxx

Postat 05 February 2007 - 01:56 PM

Cf HG 1860/21.12.2006, diurna este 32.5 (13 roni este diurna pt institutiile publice, si se poate da aceasta suma inmultita cu 2.5)
Anais



#7 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 05 April 2007 - 10:11 AM

Corect este minim 13 lei,maxim 32.5(adica de 2 ori diurna pt institutiile publice)daca dai mai mult se impoziteaza.



#8 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 05 April 2007 - 10:15 AM

primesti diurna sub nivelul legal?e 13,00 lei.



#9 CURCUBEU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 02 November 2007 - 02:12 PM

Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca pentru un salariat care va fi plecat in delegatie la un targ international i se mai dau tichete de masa pentru perioada in care lipseste din tara, sau ia numai diurna valabila in afara tarii? va multumesc



#10 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 November 2007 - 02:28 PM

Salariatul nu primeste tichete de masa pe perioada delegatiei, in aneasta perioada el primeste diurna pt mancare

Art. 6. - (1) Salariatul poate utiliza, lunar, un număr de tichete de masă cel mult egal cu numărul de zile în care este prezent la lucru in unitate



#11 CURCUBEU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 05 November 2007 - 02:17 PM

Multumesc mult!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 October 2008 - 08:57 PM
citare mesaj anterior




#12 mac

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 November 2007 - 01:44 PM

Ok sunt doua chestii total diferite (parerea mea):
1. una e vorba de retribuire (prima intrebare pusa pe forum - Curcubeu)
2. a doua referitor la utilizare (raspunsul de la prima intrebare - Daiana)

Referitor la utilizare ...incadrarea legala este corecta...dar referitor la acordare/retribuire ...nici pe departe...inca caut un temei legal....dar nimic pina acum nu am gasit....

Daca are cineva idee de temeiul legal sa imi spuna si mie ...va rog...



#13 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2007 - 01:57 PM

(2) În condițiile prevăzute la alin. (1), angajatorul distribuie, pe salariat, un număr de tichete de masă corespunzător numărului de zile lucrătoare din luna pentru care se face distribuirea.
Art. 6. - (1) Salariatul poate utiliza, lunar, un număr de tichete de masă cel mult egal cu numărul de zile în care este prezent la lucru în unitate.

Limbajul legii este de lemn, dar lucrurile sunt clare: pentru perioada deplasarii se acorda diurna nu tichete de masa. :smile:
Dragos



#14 mac

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 November 2007 - 03:16 PM

Gata rezolvarea este la modul urmator:
Pe perioada delegarii detasarii nu se acorda tichete de masa ...

Baza legala insa nu este cea precizata pina acum....Incadrarea corecta se face astfel:

In normele de aplicare a Legii 142/1998 privind tichetele de masa (respectiv Hotarirea de Guvern 5 din 14 ianuarie 1999) la art. 11 se precizeaza foarte clar:
" (..) Nu se considera zile lucrate perioadele in care salariatii:

c) potrivit dispozitiilor legale, sunt delegati sau detasati in afara localitatii in care isi au locul permanent de munca si primesc indemnizatie zilnica sau lunara de delegare sau de detasare "

Daca vedeti o alta incadrare legala....va rog.....



#15 AccorServices

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 14 November 2007 - 09:19 AM

Salutare,

Confirmam si noi ca incadrarea legala este corecta.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 October 2008 - 08:57 PM
citare mesaj anterior




#16 NicoN

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 July 2008 - 02:15 PM

In conditiile in care un angajat al nostru are punctul de lucru pe teritoriul altei tari, nu are detasare si din acest motiv nu i se plateste in mod oficial diurna, trebuie sau nu sa ii acordam tichete de masa?



#17 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 July 2008 - 04:05 PM

si daca ii acordati tichete de masa, ma gandesc ca nu are cum sa le foloseasca pe teritoriul altei tari. probabil numai asa, cand vine in weekenduri acasa, sau lunar, atunci le primeste si atunci le si foloseste.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 03 July 2008 - 04:08 PM




#18 ams

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 30 September 2008 - 12:10 PM

am si eu o intrebare.. o firma acorda diurna 20 ron/zi, conform legii diurna maxima deductibila este 32.5ron/zi(13*2.5), daca acorda si tichet in valoare de 8.31, suma nu depaseste maximul deductibil. se poate proceda asa?



#19 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 September 2008 - 12:12 PM

Eu stiu ca in momentul plecarii in delegatie acelei persoane i se acorda doar diurna, tichetele de masa se dau doar pentru timpul petrecut la serviciu, in nici un caz si diurna si tichet pt o aceeasi zi.



#20 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 September 2008 - 03:25 PM

Nu se pot acorda tichete de masa pe perioada detasarii, daca salariatul primeste diurna.

Art. 11. - Angajatorii nu pot acorda mai mult de un tichet de masă pentru fiecare zi lucrătoare din luna pentru care se efectuează distribuirea și nu pot considera utilizat mai mult de un tichet de masă pentru fiecare zi lucrată din luna pentru care s-a efectuat distribuirea. Nu se consideră zile lucrate perioadele în care salariații:
a) își efectuează concediul de odihnă, potrivit Legii nr. 6/1992 privind concediul de odihnă și alte concedii ale salariaților și, respectiv, potrivit contractelor colective de muncă;
b) beneficiază de zile libere plătite, în cazul unor evenimente familiale deosebite, potrivit prevederilor Legii nr. 6/1992, precum și de zile festive și de sărbătoare legale, sau de alte zile libere acordate conform contractelor colective de muncă;
c) potrivit dispozițiilor legale, sunt delegați sau detașați în afara localității în care își au locul permanent de muncă și primesc indemnizație zilnică sau lunară de delegare sau de detașare;
d) se află în concediu pentru incapacitate temporară de muncă, sunt absenți de la locul de muncă ori se află în alte situații stabilite de angajator împreună cu organizațiile sindicale sau, după caz, cu reprezentanții salariaților.
Normă din 14/01/1999
Dragos






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL