Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA la sreviciile hoteliere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA la sreviciile hoteliere

4 replies to this topic

#1 levente

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 February 2007 - 02:50 AM

Buna ziua,
Am si eu o intrebare:
TVA-ul pentru serviciile de cazere sunt 9%, acelasi tva va fi calculat si la micul dejun daca acesta este inclus in pret.
Daca clientul are si alte servicii hoteliere cu plata cum ar fi telefon, minibar, parcare, etc. si achita tot la plecare pe aceeasi factura si bon fiscal ce tva se va practica la serviciile hoteliere si cum se va arata pe factura cotele de tva daca sunt diferite?

EX:
- Tarif camera/noapte 130 RON (cu micul dejun inclus)
(Taxa hoteliere trebuie sa apara separat pe factura?, se aplica si TVA la aceasta taxa?)
- clientul mai are de plata 10 RON telefon si 15 RON consumatie din frigiderul camerei.
Cum va aparea pe factura si ce cote de TVA se vor aplica la serviciile mai sus aratate?

din cate stiu eu avem doar doua tipuri de TVA (19%; si 9% care se aplica medicamentelor si la pretul camerei de hotel) nu cred ca putem aplica 16% pentru restaurant.
Intrebarea mea este ca atunci cand clientul de la hotel inafara de serviciile de cazare (pretul camerei care are cota de TVA 9%) si celelalte servicii soteliere se pot taxa cu 9%? (room-service, parcare, telefon, etc.)
si daca nu...cum le trec pe factura in situatia in care clientul vrea o singura factura si un singur bon fiscal.
Trebuie sa apara si taxa hoteliere separat pe factura?

Multumesc

Va multumec anticipat.
Cu stima,
Levente Csuka



#2 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 04 February 2007 - 12:26 PM

TVA minibar 19%, TVA mic dejun 19%, restul: room service, parcare, telefon tot 19%. Calculezi si facturezi in asa fel incat sa poti evidentia pe factura separat cele doua TVA-uri.

Don't save it all for Christmas day,
Find a way to give a little love every day!



#3 geut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 08 March 2007 - 02:20 PM

Am si eu o problema: lucrez de o luna la un hotel. Aici se colecteaza 9% pentru micul dejun inclus in pretul camerei. E corect? Mie nu mi se pare. In codul fiscal scrie 9% pentru serviciile de cazare. N-am gasit nimic depre micul dejun inclus in cazare.



#4 romeodum

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 12 March 2007 - 10:58 AM

Vezi postareageut, la Mar 8 2007, 02:20 PM, a spus:

Am si eu o problema: lucrez de o luna la un hotel. Aici se colecteaza 9% pentru micul dejun inclus in pretul camerei. E corect? Mie nu mi se pare. In codul fiscal scrie 9% pentru serviciile de cazare. N-am gasit nimic depre micul dejun inclus in cazare.
In normele de aplicare a Codului Fiscal scrie asa:
PARTEA 20 1 : Norme metodologice: (6) Cota redusă de taxă de 9% prevăzută la art. 140 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal, se aplică pentru cazarea în cadrul sectorului hotelier sau al sectoarelor cu funcție similară, inclusiv închirierea terenurilor amenajate pentru camping. În situația în care costul micului dejun este inclus în prețul de cazare, cota redusă se aplică asupra prețului de cazare, fără a se defalca separat micul dejun. Orice persoană care acționează în condițiile art. 129 alin. (6) din Codul fiscal, sau care intermediază astfel de operațiuni în nume propriu, dar în contul altei persoane, potrivit art. 129 alin. (2), aplică cota de 9% a taxei, cu excepția situațiilor în care este obligatorie aplicarea regimului special de taxă pentru agenții de turism prevăzut la art. 152 1 din Codul fiscal.
Asa ca in situatia in care micul dejun este inclus in pret, dupa parerea mea se aplica 9%. Cat priveste taxa hoteliera, bineinteles ca trebuie evidentiata distinct pe factura, si in mod normal nu ar tb sa fie purtatoare de TVA. Toate celelalte servicii au cota 19% si se pun distinct in factura.



#5 geut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 12 March 2007 - 11:43 AM

Deci am alimente cumparate cu 0% TVA din piata si cu 19% din en-gross, pe care le vand cu 9% (mic dejun) si cu 19% (in restaurant). Pai ma apuca anul celalalt calculand pro-rata (care nu s-a calculat niciodata aici, la ce le trebuie?).






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL