Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
repartizare profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


repartizare profit

8 replies to this topic

#1 cameliastanciulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 February 2005 - 11:08 PM

daca la sf anului nu vreau sa repartizez tot profitul, adica nu vreau sa-l trec pe dividende, at pot sa-l las ca profit nerepartizat? in acest caz inregistrarile ar fi:
la 31.12: 129=1061 pt 5%din profit brut
129=457 pt o mica parte pe care vreau sa o trec la dividende
la 01.01: 121=129 pt ce am repartizat
121=117 pt profit nerepartizat
am dreptate?



#2 adela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 09 February 2005 - 03:29 PM

Este corect cum ai facut înregistrãrile contabile.




#3 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 10 February 2005 - 10:21 AM

As dori sa lamurim inchiderea anului 2004, pentru ca subiectul devine agasant. Si ar fi bine sa studiati raspunsurile anterioare inainte de a pune o intrebare, deoarece se pare ca ne pierdem timpul revenind la aceleasi subiecte.
Deci, la 31.12.2004 se fac urmatoarele inregistrari:
129 = 1061 cu rezerva legala, daca este cazul
129 = 117 cu diferenta (acoperire pierderi din ani precedenti sau /si ce se va repartiza - daca doresc asociatii/actionarii in anul urmator)
La 01.01.2005 se fac urmatoarele inregistrari:
121 = 129
117 = %
457
106
Repartizarea profitului se face numai in anul urmator, deoarece numai atunci se pot intilni asociatii/actionarii sa hotarasca repartizarea profitului. Nu contabilii repartizeaza profitul, ei inregistreaza repartizarea dar numai dupa ce s-a facut. Am incercat sa fiu cit mai explicita si cred ca am devenit ridicola si am uitat ca aici este un forum al contabililor. Va rog , nu tranformati acest forum in scoala profesionala.
Pentru moderatori:nu credeti ca ar trebui facuta o selectie a intrebarilor care apar pe forum?
Multumesc.
Un intreg este mai mare decit suma partilor sau 1 + 1 = 3



#4 daniela_i_bv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 10 February 2005 - 11:37 AM

Zorita, si eu sunt deacord!

Poate, s-ar putea crea doua sectiuni !?



#5 cameliastanciulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 10 February 2005 - 10:38 PM

nu inteleg ce v-a deranjat atat de tare? in primul rand am vazut ca s-a mai discutat aceasta problema cu repartizarea dar niciodata nu s-a pus problema profitului nerepartizat, si in al doilea rand nu mi-ati raspuns la intrebarea care am pus-o, daca pot lasa profit nerepartizat, si cum fac [u]inreg in acest caz!!!!!!!!!!!!!!



#6 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 11 February 2005 - 08:21 AM

Citeste cu atentie Camelia, ti-am raspuns la toate intrebarile.
Un intreg este mai mare decit suma partilor sau 1 + 1 = 3



#7 denisa baston

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 February 2005 - 09:55 AM

Daca asociatii nu vor sa constiuie rezerva legala, ci vor sa distribuie tot profitul pe dividende se poate? Nu stiu prea multe despre obligativitatea constituirii rezervei legale?



#8 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 15 February 2005 - 10:07 AM

Nu.
Un intreg este mai mare decit suma partilor sau 1 + 1 = 3



#9 cristid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:
  • Location:pitesti

Postat 15 February 2005 - 10:34 AM

Ca sa nu mai avem dubii in aceasta privinta.
Ia vedeti daca formularul electronic de bilant va lasa sa faceti inreg:
129=457 ?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL