Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ajutor cadre militare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Ajutor cadre militare

7 replies to this topic

#1 BITUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 05 February 2007 - 10:28 AM

Va rog mult sa ma ajutati cu niscai informatii de la colegi care au cadre militare:

avem detasati niste militari, si referitor la salarii am auzit ca sunt niste particularitati. Am cauta prin legi si nu am gasit ce ma interesa :

contributia asa-numita "pensie 5%" am auzit :lostit (13): ca nu se declara in decl.100, baza de calcul ??? cica fara ore suplim si prime ????? unde se declara ?

li se retine somaj 1% ???

angajatorul plateste pentru ei somaj 3% ???, cci 0,85 ???, fond garantare 0,25 ????? :pullhair:

am inteles ca pentru ei nu se depune la fisc fise fiscale (au o autoritate financiara distincta)

am inteles ca unele legi referitoare la ei nu apar in monitorul oficial?? au un regim special ????

va rog mult cine poate sa-mi dea unele informatii, sa ma scoata un pic din ceata !!! as ramane recunoscator :frusty: :lostit (13):



#2 costinel062000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:targu jiu

Postat 05 February 2007 - 03:39 PM

Vezi postareaBITUCA, la Feb 5 2007, 10:28 AM, a spus:

Va rog mult sa ma ajutati cu niscai informatii de la colegi care au cadre militare:

avem detasati niste militari, si referitor la salarii am auzit ca sunt niste particularitati. Am cauta prin legi si nu am gasit ce ma interesa :

contributia asa-numita "pensie 5%" am auzit :lostit (13): ca nu se declara in decl.100, baza de calcul ??? cica fara ore suplim si prime ????? unde se declara ?

li se retine somaj 1% ???

angajatorul plateste pentru ei somaj 3% ???, cci 0,85 ???, fond garantare 0,25 ????? :pullhair:

am inteles ca pentru ei nu se depune la fisc fise fiscale (au o autoritate financiara distincta)

am inteles ca unele legi referitoare la ei nu apar in monitorul oficial?? au un regim special ????

va rog mult cine poate sa-mi dea unele informatii, sa ma scoata un pic din ceata !!! as ramane recunoscator :frusty: :lostit (13):




#3 costinel062000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:targu jiu

Postat 05 February 2007 - 03:40 PM

Vezi postareacostinel062000, la Feb 5 2007, 03:39 PM, a spus:

Vezi postareaBITUCA, la Feb 5 2007, 10:28 AM, a spus:

Va rog mult sa ma ajutati cu niscai informatii de la colegi care au cadre militare:

avem detasati niste militari, si referitor la salarii am auzit ca sunt niste particularitati. Am cauta prin legi si nu am gasit ce ma interesa :

contributia asa-numita "pensie 5%" am auzit :lostit (13): ca nu se declara in decl.100, baza de calcul ??? cica fara ore suplim si prime ????? unde se declara ?

li se retine somaj 1% ???

angajatorul plateste pentru ei somaj 3% ???, cci 0,85 ???, fond garantare 0,25 ????? :pullhair:

am inteles ca pentru ei nu se depune la fisc fise fiscale (au o autoritate financiara distincta)

am inteles ca unele legi referitoare la ei nu apar in monitorul oficial?? au un regim special ????

va rog mult cine poate sa-mi dea unele informatii, sa ma scoata un pic din ceata !!! as ramane recunoscator :frusty: :lostit (13):




#4 costinel062000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:targu jiu

Postat 05 February 2007 - 03:49 PM

Vezi postareacostinel062000, la Feb 5 2007, 03:39 PM, a spus:

Vezi postareaBITUCA, la Feb 5 2007, 10:28 AM, a spus:

Va rog mult sa ma ajutati cu niscai informatii de la colegi care au cadre militare:

avem detasati niste militari, si referitor la salarii am auzit ca sunt niste particularitati. Am cauta prin legi si nu am gasit ce ma interesa :

contributia asa-numita "pensie 5%" am auzit :lostit (13): ca nu se declara in decl.100, baza de calcul ??? cica fara ore suplim si prime ????? unde se declara ?

li se retine somaj 1% ???

angajatorul plateste pentru ei somaj 3% ???, cci 0,85 ???, fond garantare 0,25 ????? :pullhair:

am inteles ca pentru ei nu se depune la fisc fise fiscale (au o autoritate financiara distincta)

am inteles ca unele legi referitoare la ei nu apar in monitorul oficial?? au un regim special ????

va rog mult cine poate sa-mi dea unele informatii, sa ma scoata un pic din ceata !!! as ramane recunoscator :frusty: :lostit (13):
luati leg cu u.m din care fac +parte
dumneavoastra il platiti pe functia care este incadrat,iar u.m ii face regularizare cf functie pe care este incadrat in u.m si ii achita diferenta
cadrele militare platesc 5% din solda -de catre u.m,somaj nuse plateste, doar sanatatea ii opriti 6.5% si 6 si trimiteti statul de plata la u.m.
se depun normal si fise fiscale



#5 mari_p_mari

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 07 February 2007 - 06:44 PM

pentru cadre militare
pensie 5%" -nu se declara in decl.100
nu li se retine somaj 1%
angajatorul nu plateste pentru ei somaj nici 0.85



#6 BITUCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 08 February 2007 - 10:19 PM

Mersi muultt !!! mari_p_mari :pullhair:

Insa am o intrebare daca nu se contribuie 0,85%, din ce li se plateste concediile medicale ??? baza fiind contribuita la cci ???

si daca stii si cu fisele fiscale care-i procedura !!! mutumesc !1 :lostit (13):



#7 mari_p_mari

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 08 February 2007 - 10:29 PM

Vezi postareaBITUCA, la Feb 8 2007, 10:19 PM, a spus:

Mersi muultt !!! mari_p_mari :pullhair:

Insa am o intrebare daca nu se contribuie 0,85%, din ce li se plateste concediile medicale ??? baza fiind contribuita la cci ???

si daca stii si cu fisele fiscale care-i procedura !!! mutumesc !1 :lostit (13):


pe perioada concediilor medicale militarii audreptul la solda lunara intreaga....nu se calculeaza concediile medicale ca la civili. Primesc solda intreaga fara sporuri ...nu-ti mai bati capul cu calculatea concediilor medicale ( asa se inregistreaza la unit milit. )

este o lege in care se precizeaza asta (LEGE nr.138 din 20 iulie 1999
privind salarizarea și alte drepturi ale personalului militar din instituțiile publice de apărare națională, ordine publică și siguranță națională, precum și acordarea unor drepturi salariale personalului civil din aceste instituții)

fisele fiscale se depun ca celelalte



#8 bursuc.

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 22 February 2007 - 08:07 PM

atentie in caz de CM nu se platesc anumite sporuri (radiatii)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL