Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Decont TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Decont TVA

10 replies to this topic

#1 helena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 05 February 2007 - 02:57 PM

Buna ziua ! Am o rugaminte , va rog, si anume : Daca am gresit decontul de TVA pe luna decembrie 2006, pot sa- l corectez anul acesta pe trim.1, iar in balanta din dec.2006 sa-l trec corect (de fapt am gresit un NIR si sa-l inregistrez coerct) ? As vrea sa nu mai merg in bilant cu aceasta greseala , se poate? Va multumesc f.mult, Helena.



#2 mihaelas_78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 February 2007 - 04:55 PM

Vezi postareahelena, la Feb 5 2007, 02:57 PM, a spus:

Buna ziua ! Am o rugaminte , va rog, si anume : Daca am gresit decontul de TVA pe luna decembrie 2006, pot sa- l corectez anul acesta pe trim.1, iar in balanta din dec.2006 sa-l trec corect (de fapt am gresit un NIR si sa-l inregistrez coerct) ? As vrea sa nu mai merg in bilant cu aceasta greseala , se poate? Va multumesc f.mult, Helena.




#3 mihaelas_78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 February 2007 - 04:58 PM

Corectezi inregistrarile din balanta lunii decembrie si faci declaratie rectificativa (dec.300) pentru luna decembrie pe care o depui la finante.



#4 Ioana2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 February 2007 - 05:26 PM

Si care este declaratia 300 rectificativa ?



#5 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 05 February 2007 - 06:49 PM

Vezi postareaIoana2004, la Feb 5 2007, 05:26 PM, a spus:

Si care este declaratia 300 rectificativa ?
Nu este declaratia 300 rectificativa .Treci in decontul de luna aceasta pe randul de regularizari.
Mai exact rd.11 pentru 4427 si rd.27 pt.4426.

Aceasta postare a fost editata de vrinceanu: 05 February 2007 - 06:52 PM

vivi



#6 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 05 February 2007 - 07:04 PM

[quote name='vrinceanu' date='Feb 5 2007, 06:49 PM' post='120082']
[quote name='Ioana2004' post='120040' date='Feb 5 2007, 05:26 PM']Si care este declaratia 300

Daca vin astia in control pana nu depui viitoarea declaratie (poate fi si trimestrial) cu regularizarea oare i-ti da amenda?



#7 iren

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate si Florenta (nu radeti, ca-s indragostita de orasul ala si am un interes la el)

Postat 06 February 2007 - 09:01 AM

parerea mea finala este ca se poate face "corectarea erorilor materiale" la decontul de tva.

pentru cei care se incadreaza in "eroare materiale", sa verifice in Ordinul 520/2005 si ordinul 1638/2005

exista "regularizare" la decontul de tva, numai ca nu se cheama asa ci "corectare"



#8 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 06 February 2007 - 09:16 AM

Vezi postareairen, la Feb 6 2007, 09:01 AM, a spus:

parerea mea finala este ca se poate face "corectarea erorilor materiale" la decontul de tva.

pentru cei care se incadreaza in "eroare materiale", sa verifice in Ordinul 520/2005 si ordinul 1638/2005

exista "regularizare" la decontul de tva, numai ca nu se cheama asa ci "corectare"
Ai dreptate in privinta ordinului 520/2005 care a fost modificat si completat cu ordinulu 1638/2005 , dar ieri am vorbit cu cineva de la Control Fiscal si mi-a spus ca incepand cu 2007 corectarea TVA-ului nu se mai face de organul fiscal ci de fiecare agent economic in parte.
vivi



#9 iren

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate si Florenta (nu radeti, ca-s indragostita de orasul ala si am un interes la el)

Postat 06 February 2007 - 09:23 AM

Am o speta chiar in momentul asta, prin urmare ma voi duce la administratie sa vad ce-i de facut in atare situatie.
Cum am un raspuns, vi-l impartasesc.



#10 VIVI1968

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:mai multa informare si comunicare

Postat 06 February 2007 - 09:43 AM

Vezi postareairen, la Feb 6 2007, 09:23 AM, a spus:

Am o speta chiar in momentul asta, prin urmare ma voi duce la administratie sa vad ce-i de facut in atare situatie.
Cum am un raspuns, vi-l impartasesc.
Asteptam.
Noutatile sunt intotdeauna binevenite.
vivi



#11 rir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 07 May 2007 - 08:07 AM

AM SI EU O SITUATIE ASEMANATOARE . AM DEPUS DECONTUL PE LUNA MARTIE SI APOI AM MAI PRIMIT O FACTURA DIN MARTIE. E CORECT SA O INREGISTREZ PE MARTIE SI SA TREC SUMELE LA REGULARIZARI PE DECONTUL DIN APRILIE?EU AM AUZIT CA PENTRU GRESELI IN ECL.300 TREBUIE SA MERGI LA FINANTE CU O GRAMADA DE ACTE: DECLARATIA VECHE, BALANTA, JURNALELE ......MERCI.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL